Тема: Козацькі повстання кінця ХVІ століття
Цілі уроку:
- визначити причини та наслідки козацьких повстань кінця ХVІ століття; за допомогою картосхем розглянути хід повстань під проводом К.Косинського та С.Наливайка;
- удосконалювати в учнів картографічні вміння та навички, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, навички роботи з текстовою таблицею, текстом підручника, аналізувати історичні події, робити висновки;
- виховувати повагу до історичного минулого України
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, картосхеми повстань К. Косинського та С.Наливайка, їх портрети
Основні дати:
1591 – 1893 рр. – повстання козаків під керівництвом К.Косинського
1594 – 1596 рр. – козацьке повстання під проводом С.Наливайка
Очікувані результати:
1) учні можуть встановлювати причинно-наслідкові зв’язки козацьких повстань кінця ХVІ століття;
2) показувати на картосхемі розвиток повстань;
3) працювати з текстом підручника та таблицею, аналізуючи історичні події та роблячи висновки
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Емоційне налаштування учнів на урок
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Бліцопитування
1) У якому столітті сформувався козацький стан?
2) Які верстви населення ставали козаками?
3) Що таке «покозачення»?
4) Які були причини переходу інших верств населення до козацького стану?
5) Кого називали реєстровими козаками?
6) Чому влада Речі Посполитої вирішила взяти козаків на державну службу?
7) Який правитель та коли вперше прийняв рішення взяти козаків на службу?
8) У якому документі визначалися права та обов’язки реєстрових козаків?
9) Коли й ким був створений цей документ?
10) Які зобов’язання мали реєстрові козаки?
11) Які були у них привілеї?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вправа «Три речення»
За допомогою трьох речень учні описують становище українських земель у складі Речі Посполитої наприкінці ХVІ століття
Отже, загострення соціальних суперечностей унаслідок посилення кріпосництва та національного гноблення, розгортання експансії польської шляхти на відносно вільні українські землі, зіткнення інтересів шляхти та козацтва, а також намагання державної влади Речі Посполитої взяти під контроль українське козацтво й стали причинами козацьких повстань наприкінці ХVІ століття
Тому темою сьогоднішнього уроку: «:Козацькі повстання кінця ХVІ століття».
Завдання уроку:
1) визначити причинно-наслідкові зв’язки козацьких повстань;
2) дати коротку характеристику повстанням під проводом К.Косинського та С.Наливайка;
3) вчитися працювати з текстом підручника, картосхемою, текстовою таблицею, шляхом узагальнення та висновків;
4) виховувати повагу до історичного минулого України
3. Виклад матеріалу
Повстання під проводом К.Косинського
- Показ портрету та коротка біографічна довідка від учня
- Робота учнів з текстом підручника (с. 44 – 45) за допомогою якого учні знаходять відповіді на такі пункти плану:
А) причини повстання;
Б) хронологічні межі та основні події;
В) результати та значення повстання
- Бесіда з учнями за допомогою картосхеми (с. 46 підручника) на основі якої учні починають заповнювати текстову таблицю «Козацькі повстання наприкінці ХVІ століття»
Повстання під проводом С.Наливайка
- Показ портрету та коротка біографічна довідка від учня
- Робота учнів з текстом підручника (с. 46 – 47) за допомогою якого учні знаходять відповіді на такі пункти плану:
А) причини повстання;
Б) хронологічні межі та основні події;
В) результати та значення повстання
- Бесіда з учнями за допомогою картосхеми (с. 47 підручника) на основі якої учні продовжують заповнювати текстову таблицю «Козацькі повстання наприкінці ХVІ століття»
Зразок таблиці «Козацькі повстання наприкінці ХVІ століття»
Ватажки рухів |
Хронологічні межі |
Причини повстання |
Основні події |
Результати, значення |
К. Косинський |
1591 – 1593 рр. |
Невдоволення козаків зменшенням реєстру, посилення соціального та національно-релігійного гніту селян і міщан |
Захоплення повстанцями Києва, Білої Церкви, похід на Волинь і Поділля, битва під П’яткою |
Початок спільних дій козацтва, селянства й міщанства проти соціального та національно-релігійного гніту; усвідомлення козацтвом своєї провідної ролі у визвольному русі |
С.Наливайко |
1594 – 1596 рр. |
Посилення соціального та національно-релігійного гніту селян і міщан |
Походи на Поділля, Волинь, Полісся, Білорусь; Білоцерківська та Солоницька битви |
ІV. Закріплення нових знань
Заповнити причинно-наслідковий ланцюжок
V. Підсумок уроку
1. Оцінювання роботи учнів на уроці
2. Визначення емоційного стану учнів
3. Заключне слово вчителя
VІ. Домашнє завдання: опрацювати с. 43 – 48, записи в зошиті, * скласти комікс «Козацькі повстання кінця ХVІ століття