Тема : « Квадрат та його властивості»
Мета: сформувати поняття квадрата як окремого виду прямокутника і ромба; домогтися засвоєння властивостей квадрата, сформувати вміння застосовувати означення і властивості квадрата до розв’язування задач;
розвивати пізнавальну активність, логічне мислення;
виховувати упевненість у власних силах.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь
Обладнання та наочність: підручник,креслярські інструменти та таблиця «Квадрат».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання та перевірка готовності класу до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1)Периметр ромба дорівнює 24см. Знайдіть сторони ромба.
2)Чи існує ромб зі стороною 10см і діагоналями 6см і 8см? Відповідь обґрунтуйте.
3) У ромбі ABCD АD=5 см, DB=6см, AC= 8см. Знайдіть периметр трикутника ВОС, точка О – точка перетину діагоналей.
4) Один із кутів між діагоналлю та стороною ромба дорівнює 720. Знайдіть кути ромба.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування.( Прийом «Товсті і тонкі питання»)
1)Чи правильно , що будь – який прямокутник є паралелограм?
2) Чи правильно ,що будь – який ромб є паралелограм?
3) Чи правильно ,що прямокутник може бути ромбом?
4)Чи правильно ,що будь – який паралелограм є або ромбом, або прямокутником?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
План вивчення нового матеріалу
1.Означення квадрата.
2.Властивості квадрата.
Пропоную учням виконати практичне завдання.
1. Чи можна намалюйте прямокутник , у якого всі сторони рівні?
А як називається така геометрична фігура ?
Означення. Прямокутник , у якого всі сторони рівні, називається квадрат.
Яких властивості має квадрат?
Властивості квадрата.
1.Протилежні сторони і протилежні кути рівні(властивості паралелограма).
2. Діагоналі в точці перетину діляться навпіл.( властивості паралелограма).
3.Діагоналі квадрата рівні(властивість прямокутника).
4. Діагоналі квадрата взаємно перпендикулярні й ділять його кути навпіл( властивості ромба).
V. Засвоєння нових знань і вмінь.
а) Розв’язування задач на закріплення властивостей квадрата.
Задача 1(усно) . Сторона квадрата дорівнює 5см. Знайти його периметр.
Задача 2(усно). Діагоналі квадрата MNKP перетинаються в точці S. Назвати усі рівні трикутники, які утворилися при перетині діагоналей. Визначити їх вид.
Задача 3(усно). Знайти кут,який утворює діагональ квадрата з його стороною.
б) Робота з підручником.
VІ. Підбиття підсумку уроку.
Гра «Художник - геометр». (Колективна робота).
Всі ви, мабуть, із задоволенням відвідували уроки образотворчого мистецтва. А зараз ви побуваєте у ролі художників-геометрів. На дошці зображена таблиця, яка потребує ваших знань геометрії . Треба впізнати про яку геометричну фігуру йдеться, з’єднати стрілками вислови із назвою фігури та її зображенням. Кожен учень робить одне з’єднання.
Властивості |
Назва геометричної фігури |
Вид геометричної фігури |
Якщо АВ∥СD, ВС∥АD, то АВСD -це… |
Паралелограм |
|
Паралелограм, у якого всі сторони рівні – це… |
Прямокутник |
|
Прямокутник, у якого всі сторони рівні-це… |
Чотирикутник |
|
Фігура, яка складається з чотирьох точок і чотирьох відрізків, що послідовно їх сполучають-це… |
Ромб |
|
Паралелограм, у якого всі кути прямі – це… |
Квадрат |
|
VІІ. Домашнє завдання. §5.№ 222, 224.
Додаткове завдання. Скласти кросворд « Чотирикутники».