з алгебри (8 клас)
“ Квадратні рівняння. Неповні квадратні рівняння. ”
Мета уроку: Ввести поняття квадратного рівняння; неповного квадратного рівняння. Ознайомити учнів з методами розв’язування неповних квадратних рівнянь. Навчити застосовувати здобуті знання для розв’язування рівнянь. Формувати навички самостійної роботи. Виховувати критичне ставлення до своєї праці, а також вміння оцінювати свої знання.
Хід уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Чому дорівнює змінна х?
2х=64; х2=16; 2х2=20; 21х2—х=0.
Із многочленів, записаних на дошці, назвати многочлени другого степеня.
2х+х-7; 3хх-х; 2а-а2+1; 7-bb2; уу2+2у; 4х2+12х; 9а2—9.
Виберіть серед них ті, які можна розкласти на множники.
Вказати, яким способом можна це зробити.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності .
Закінчіть речення:
V. Вивчення нового матеріалу.
Квадратним рівнянням називається рівняння виду ах²+ bх + с = 0 (1),
де х – змінна, а, b і с – деякі числа, причому а ≠ 0.
Числа а, b і с – коефіцієнти квадратного рівняння.
(а – перший коефіцієнт, b – другий коефіцієнт, с – вільний член).
Наприклад, – х²+ 6х + 1,4 = 0; 8х²– 7х = 0.
Якщо а = 1, то квадратне рівняння (1) називається зведеним.
Якщо в квадратному рівнянні aх² + bx + c = 0, хоча б один із коефіцієнтів b i c = 0, то такі рівняння називаються неповними квадратними рівняннями.
Класифікація неповних квадратних рівнянь
Неповні квадратні рівняння |
||
b = 0, ах2 + с = 0, ах2 = – с, .
немає коренів. |
c = 0, ax2 + bx=0 х(ах + b) = 0, x = 0 або aх + b = 0. два корені: x 1= 0,
|
с = b = 0, ах2 = 0 один корінь х = 0
|
Історична довідка.
Квадратні рівняння простіших видів вавилонські математики вміли розв’язувати ще 4 тис. років тому. Згодом розв’язували їх також в Китаї та Греції. Особливо багато уваги квадратним рівнянням приділив Мухаммед аль-Хорезмі (ІХ ст.)
Займалися розв’язуванням квадратних рівнянь Омар Хайям і Рене Декарт,
Евклід і Діофант.
Франсуа Вієт.
Французького математика Вієта називають «батьком алгебри». Він першим почав позначати буквами не лише змінні, а й коефіцієнти. Це дало можливість узагальнити способи розв’язування рівнянь, скласти алгоритм розв’язування. Вієт знайшов загальні способи розв’язування рівнянь 2-го, 3-го, 4-го степенів. Для розв’язування зведених квадратних рівнянь застосовують теорему Вієта.
VI. Первинне закріплення вивченого матеріалу.
Усні вправи.
1.Чи є квадратним рівняння? Якщо так, то вкажіть його коефіцієнти:
а) 3,7х² – 5х + 1 = 0;
б) 48х² – х³– 9 = 0;
в) 2,1х² + 2х – 0,728 = 0;
г) 1 – 12х = 0;
ґ) 7х² – 13 = 0;
д) – х² = 0?
2.Укажіть, які з даних рівнянь є зведеними, і перетворіть незведені рівняння у зведені:
а) 5х² – 9 х + 4 = 0;
б) х² + 3х – 10 = 0;
в) – х² – 8х + 1 = 0;
г) 6х² – 30х = 0;
ґ) 9х² = 0.
3. Розв‘яжіть рівняння:
а) 2х² – 72 = 0. Відповідь: -6; 6.
б) 5х²– 8х = 0. Відповідь: 0; 1,6.
в) х² + 121 = 0. Відповідь: коренів немає .
г) 25х² – 16 = 0. Відповідь: -0,8; 0,8.
Робота з підручником ( Мерзляк А.Г. та ін. “Алгебра” 8 клас, 2016 р.)
№ 592, 601, 603.
VII. Підсумок уроку.
1. Виконання тестових завдань.
а) 5х² – х + 3 = 0;
б) 5х² – х³ + 3 = 0;
в) 8х + 1 = 0;
г) – 30х = 0.
2. Рівняння називають неповним, коли (відповідей може бути декілька):
а) b ≠ 0, c = 0;
б) a = 0, b ≠0, c ≠ 0;
в) b = 0, c ≠ 0;
г) b = c = 0.
3. У квадратному рівнянні ах² +bх + с = 0, числа a і b називають:
а) многочлени;
б) коефіцієнти;
в) вільні члени;
г) квадратні степені.
2. Рефлексія.
Закінчіть речення.
Сьогодні на уроці:
VІІI. Домашнє завдання.
§ 18, № 602, 606. ( Мерзляк А.Г. та ін. “Алгебра” 8 клас, 2016 р.)
IX. Оцінювання знань учнів.