Українська мова
Клас: 6
Число:.
Тема. Урок-квест «Подорож Україною»
(«Зміни приголосних при творенні відповідних прикметників із суфіксами
-цьк-, -ськ-, -зьк- та іменників із суфіксами –цтв(о), -ств(о), -зтв(о)»)
Мета: розширити й поглибити знання учнів про зміни приголосних при творенні прикметників із суфіксами -цьк-, -ськ-, -зьк- та іменників із суфіксами –цтв(о), -ств(о), -зтв(о); удосконалювати навички розбору слів за будовою; розвивати увагу й дослідницькі уміння за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу; розвивати творчий потенціал, уміння працювати в команді; виховувати почуття поваги до своєї країни, народу, історії, традицій.
Міжпредметні зв’язки:
Українська мова: лексикологія, фразеологія, орфографія, орфоепія.
Історія: культура, традиції.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок-квест.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вступне слово вчителя
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
( Розібрати слова за будовою: ліворуч, листя, листопад, пам’ять, їсти, камінь, левеня, осуд, політ, свисток, старшокласник.)
Наприклад:
Львівський - Львівщина
І група:
Турецький – … .
Житомирський – … .
Донецький – … .
ІІ група:
Галицький – … .
Словацький – … .
Київський – … .
ІІІ група:
Дрогобицький – … .
Гайдамацький – … .
Кріпацький – … .
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Пояснення правил
Отримання маршрутного листа
ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу
Станція 1 «Теоретичний край»
Робота з правилом. Підручник стор. 85
Чергування приголосних г к х – ж ч ш – з' ц' с'
Або правило з умовною назвою «Рука Нога і Вухо»
руКа ноГа вуХо
руЧка ніЖка вуШко
на руЦі на ноЗі на вуСі
-ЦЬК- -ЗЬК- -СЬК-
руКа козаК ноГа РиГа(місто)
на руЦі козаЦЬКий на ноЗі риЗЬКий
вуХо ЧорнуХи (село) товариШ
на вуСі чорнуСЬКий товариСЬКий
Робота з вправою 172, стор. 86.
Станція 2 «Мальовничі куточки України»
Завдання:
І група: Запоріжжя.
ІІ група: Острог.
ІІІ група: Прилуки.
Станція 3 «Ремесла українців»
Робота з правилом.
При творенні іменників за допомогою суфіксів -СТВ(о), -ЗТВ(о), - ЦТВ(о) кінцеві приголосні також чергуються, як при утворенні прикметників.
К – Ч – Ц ЦТВ(о) підлабузниК – підлабузниЦТВ(о)
Г – Ж – З ЗТВ(о) убоГий – убоЗТВ(о)
Х – Ш – С СТВ(о) птаХ – птаСТВ(о)
Поряд з українськими словами у мові співіснують запозичені слова, у деяких з них чергування та спрощення не відбувається:
герцог — герцогський, Кембридж — кембриджський.
Робота з вправою 173, стор. 86
Наприклад: хлібороб - хліборобство
І група: чумак, бджільник, мірошник.
ІІ група: ткач, кравець, килимар.
ІІІ група: рибалка, мисливець, столяр.
Станція 4 «Словникар»
Завдання:
Чорнозем, металургія, кропива, разом, граблі, дрова.
Як на гріх, то й … стріляють.
У лісі був, а … не бачив.
Кажуть про людину, що вона жалить, як … , а колеться, як їжак.
Україна є одним із лідерів у світі з … .
… ґрунти при правильному використанні дають найбільший врожай.
До школи ми йдемо …, а потім прощаємося.
VІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь та навичок учнів
Продовжити речення
- Сьогодні ми навчилися … .
VІІ. Підбиття підсумків
VІІІ. Домашнє завдання
Стор. 86, вправа 175.