Конспект уроку допоможе вчителю початкових класів удосконалювати уміння учнів визначати рід і число іменників,змінювати іменники за числами;розвивати вміння працювати в групі;виховувати почуття дружби;формувати вміння аналізувати мовні явища,групувати за певними ознаками,використовувати різні способи перевірки.
МОРДОВЦЕВА ТЕТЯНА ВОЛОДИМИРІВНА-ВЧИТЕЛЬ-МЕТОДИСТ ПІСКІВСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТ.
УРОК – КВЕСТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 4 КЛАСІ
на тему « РІД ІМЕННИКІВ. ВІДНЕСЕННЯ ІМЕННИКІВ ДО ОДНОГО З РОДІВ. ЗМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЗА ЧИСЛАМИ. ВИМОВА І НАПИСАННЯ СЛОВА спільнота.»
МЕТА : 1. Узагальнювати вміння учнів визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами
2. Формувати в учнів вміння розпізнавати рід за родовими закінченнями.
3. Розвивати усне й писемне мовлення.
4. Збагачувати словниковий запас.
5. Виховувати культуру мовлення, працелюбність.
ТИП УРОКУ : урок –квест практичного застосування знань, умінь і навичок.
ОБЛАДНАННЯ: картки зіі словами для поділу на групи;картки для самооцінювання;аркуші із зашифрованим реченням;картки із завданнями;ноутбук.
ХІД УРОКУ
Продзвенів уже дзвінок, всім пора нам на урок.
Встаньте всі рівненько, привітайтеся гарненько : « Добрий день!»
Всі сідайте тихо, діти, домовляйтесь не шуміти,
Руку гарно піднімати, на уроці не дрімати.
Щоб нам не було мороки, всі готові до уроку ?
Нумо дружно до роботи,що чекає знову нас.
Будем разом працювати,дуже дружний у нас клас.
ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
-Подівіться, будь ласка, на мене. Погляньте один на одного, посміхніться. Тримаючись відкритими долонями, скажіть друг другу щось приємне.
/Уважність,працелюбність,знання./
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
ЛІФТ- очі вгору, вниз. МАЯТНИК - очі праворуч, ліворуч. ТЕЛЕВІЗОР.- часто мигати очима.
ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА
1 – 2 – 3 – 4 – 5 – в хатці знову всі сидять.
11. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ , МЕТИ УРОКУ
- Що ми очікуємо від уроку ?
ГАРНОГО НАСТРОЮ ВЕСЕЛИХ ІГОР НОВИХ ЗНАНЬ
ВПРАВА « ОЧІКУВАННЯ»
ГАРНИХ ОЦІНОК РОБОТА В ГРУПАХ ВИСЛОВЛЮВАТИ СВОЇ ДУМКИ
На уроці щось нове треба нам пізнати,
Багато цікавого запам ‘ятати.
Тож будьте уважні, зберіться з думками,
Ось тема уроку. Вона перед вами.
«Рід іменників.Віднесення іменників до одного з родів. Змінювання іменників за числами».
Щоб про ІМЕННИК все знати, починаймо працювати.
Сьогодні у нас урок- квест- інтелектуальна гра, під час якої кожен з вас проявить логічне мислення, кмітливість, ерудицію. На уроці ми будемо відносити іменники до одного з родів та змінювати іменники за числами. Будемо працювати в групах.Для цього об’єднаємось в групи/на картках слова «працьовиті»,»уважні»,»старанні»./План маршруту,за яким ми будемо працювати, ви побачите,читаючи завдання на картках для самооцінювання./
КАРТКА ДЛЯ САМООЦІНЮВАННЯ РОБОТИ ГРУПИ |
БАЛИ |
1.Станція « Іменник». Завдання:визначити рід іменника. |
|
2.»Станція розумників».Завдання:продовжити ряд іменником. |
|
3.Станція « Речення».Завдання:відновити речення. |
|
4.Станція « Загадкова».Завдання:відгадати загадки. |
|
5.Станція « Поетична».Завдання:робота над віршем. |
|
6.Станція « Ігрова». Гра»Де я живу?» |
|
7.Станція « Сортувальна».Завдання:визначити число іменників. |
|
|
|
|
|
Визначення групи-переможця. |
|
|
|
111. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Перевірка домашнього завдання /Вправа 93,с.47/
-Зачитайте пари іменників-антонімів.
2.Технологія « Мікрофон»
1.РОЗМИНКА. ГЕЙМ УСНИХ ВІДПОВІДЕЙ
Якщо це прізвище, ім ‘я, чи назва міста, чи села,
А також гір, річок, країн – це власні назви, зрозумів ?
З великої букви пиши іменники власні завжди.
Загальні – з малої напишем, наприклад: вулиця, селище, місто.
-Які ще ознаки іменника ви знаєте?/Може змінюватися за числами й відмінками,має рід;у реченні може бути підметом або другорядним членом./
- Скільки родів має іменник?
- Як ви визначите рід іменника?
- За якими числами можуть змінюватися іменники?
Завдання всім групам:
1. Утворіть спільнокореневі іменники від поданих прикметників.
Смішний-/ сміх/, лінивий-/ лінь/. Мелодійний-/ мелодія/, давній-/ давнина/, чуйний-/ чуйність/
Красивий-/ краса/, турботливий-/ турбота/, пісенний-/ пісня/, засушливий-/ засуха/, радісний-/ радість/. На яке питання відповідають ці іменники? / що?/
ВИСНОВОК : від прикметників можна утворити спільнокореневі іменники.
СИТЛ/ ЛИСТ/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ/ЩО?/
БОСАКА / СОБАКА/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ / ХТО?/
ЕДАРАС / АДРЕСА/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ /ЩО?/
РОСЯПО / ПОРОСЯ/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ /ХТО?/
Велике діло- називати речі./ За Д. Білоусом/
І пропонує вам завдання: « впіймайте» слово, яке відповідає на питання що?оплесками:
дім, дуб, шахтар, лікар, море, гроза, ховрах, стіл, парта, лікар, вчитель, школа, слон, ведмідь, сіно, роса, хлопець, нога, коліно, корівка.
Донецьк, Київ, Харків- міста.
Дніпро, Десна, Дністер- ріки.
Тетяна, Оленка, Сергійко- імена.
Мордовцева, Ісаєнко, Шепітько- прізвища.
ІУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
ДРУГИЙ ГЕЙМ.
КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Щоб слова і букви правильно писати, хвилинку каліграфії треба починати.
- Яка охайна, симпатична хвилинка ця каліграфічна!
Зошит швидко розгортайте, ручку правильно тримайте.
За осанкою всі стежте, з чистотою всі дружіть.
На « відмінно» напишіть.
Я знаю частину мови- іменник. Іменик називає предмет.
ПРОБЛЕМНА СИТУАЦІЯ
ХЛОПЧИК ДІВЧИНКА ДИТЯТКО
/ Хлопчик гарний, дівчинка гарна, дитятко гарне/
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
/ Гарний день, ліс, хлопець, зошит/
ВИСНОВОК :Іменники бувають чоловічого, жіночого, середнього роду/
Іменники мають рід, визначати його вчись.
Як додаси « мій» і «він»- чоловічий буде рід.
А жіночий, дуже просто :» моя»,» вона»: мама, ложка.
« Моє»,»воно»_ це середній: поле, сонечко і небо.
ДИКТАНТ- АНАЛОГІЯ. РОБОТА З СИГНАЛЬНИМИ КАРТКАМИ «Ж.Р.» « Ч.Р.» « С.Р.»
П є-..., сьогодні-.., йорж-.., Сашко-.., Піски-...., Айдар-..., Київ -..., читати-...
ЗАПИСАТИ ВЛАСНІ ІМЕННИКИ:
Шевченко, місто, село, учень, Мар’ янка, січень, Дніпро, місяць, Карпати.
ЗАПИСАТИ ІМЕННИКИ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬ ІСТОТИ.
Космонавт, пшениця, шахтар, учениця, кукурудза, бджода, ведмідь, верба, джміль, черешня, дятел, фіалка.
ГРА « ЗАКІНЧИ ФРАЗЕОЛОГІЗМИ»
Вказати рід іменників. Визначити частину мови.
ГРА « ДОБАВЛЯНОЧКА»
Хто? І ЩО? Як дві руки у матусі- мови.
З ними воду п’ ють пташки, сіно їсть корова.
Хто? І ЩО? Це два брати, і нема секретів
В тім,що вказують вони на слова – предмети.
Для людини і тварини найдорожче- це /хто?/ / дитина./Якого роду це слово?/ жіночого/
Для корови- це /хто?/ / телятко/.Якого роду це слово ?/ середнього/
Для кози-/ козенятко/,для вівці-/ ягнятко/, свинці любе-/ поросятко/, а для курки це-/ курчатко/.
Краще в світі немовлятко !
РОБОТА НАД СЛОВНИКОВИМ СЛОВОМ « СПІЛЬНОТА»
Спільнота- це група людей,які з будь-якої причини відчувають досить спільного між собою,щоб мати спільні прагнення, мету.
-Звуковий аналіз слова.
-Написання слова.Добирання спільнокореневих слів.
- Встановлення зв’язку слів у реченні.
Учнівська спільнота стає архітектором власного життя.
Спільнота
Учительська жіноча ………..
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
3 ГЕЙМ РОБОТА В ГРУПАХ ПО СТАНЦІЯХ. САМООЦІНЮВАННЯ.
1/. Станція « Іменник».ВИЗНАЧИТИ РІД ІМЕННИКА./З’ЄДНАТИ.
Аеропорт море
Температура ж.р. трамвай
Футбол ч.р. серце
Спільнота с.р. гардероб
Щастя дисципліна
ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА.
Якщо завдання повністю виконано правильно-4 бали, 1 помилка-3 бали, 2 помилки- 2 бали,більше помилок-1 бал.
2Станція « Розумників».Продовжіть ряд іменником,вкажіть його рід.
1 група
Зразок. Садити,садовий,сад. /ч.р./
Любити,любий,
Шуміти,шумний,
Розмовляти,розмовний,
Писати,писемний,
2 група
Зразок. Садити, садовий,сад./ч.р./
Відповідати.відповідальний,
Сміятися, смішний,
Жити,життєвий,
Дзвонити,дзвінкий,
3 група
Зразок. Садити,садовий,сад./ч.р./
Радіти,радісний,
Тепліти,теплий,
Молодіти,молодий,
Плакати,плаксивий,
ПЕРЕВІРКА. Предаставник кожної групи зачитує виконане завдання. Якщо завдання повністю виконане правильно- 4 бали, 1 помилка- 3 бали,2 помилки- 2 бали,більше помилок- 1 бал.
3Станція « Речення».РОБОТА НАД ДЕФОРМОВАНИМ РЕЧЕННЯМ.
- Відновіть речення.Визначте відмінок іменників.
РАННЬОЇ,МИЛУЄТЬСЯ, ЗОРІ,ЛЕЛЕКА,КРАСОЮ.
/Красою ранньої зорі милується лелека./
Якщо завдання виконано повністю_ 3 бали,1 помилка- 2 бали, більше помилок- 1 бал.
-Фарбоване коромисло через річку повисло. / Веселка/
-Доки батько народився,син по світу находився./Вогонь і дим/
Якщо завдання виконано повністю правильно- 3 бали. 1 помилка- 2 бали, бальше помилок- 1 бал.
Прочитайте вірш, підкресліть іменники,вкажіть їх рід.
Камінь росте без коріння,
Сонце сходить без насіння,
Скрипка грає- голос має,
Серце плаче- сліз не має.
Самоперевірка / за зразком/.Якщо завдання виконано повністю- 4 бали,1 помилка- 3 бали,2 помилки-2 бали,більше помилок- 1 бал.
Група одержує на смужках іменники в однині і множині/зошит,морози…/. Необхідно швидко згрупувати ці слова в конверти з написами : однина, множина.
Перевірка. Учні зачитують слова з конвертів. Якщо завдання повністю виконано правильно- 3 бали, 1 помилка-2 бали,більше помилок- 1 бал.
Україна-це тихі /вода/ й ясні /зоря/,зелені / сад/ і білі / хата/, лани золотої / пшениця/.
Україна-розкішний вінок з / рута/і / барвінок/.
ВИЗНАЧЕННЯ ГРУПИ-ПЕРЕМОЖЦЯ.
Усі учні об’днуються у два великих кола обличчям одне до одного. Один учень називає іменник в однині,той,хто навпроти, ставить цей іменник у множині, І навпаки. За сигналом вчителя учні одного кола рухаються за годинниковою стрілкою вбік. І гра триває.
У.ПІДСУМОК УРОКУ
ГРА- АУКЦІОН» ЩО ЦЕ ?»- стіл, диван, шафа..В цьому слові../букв, звуків, частина мови, складів, наголос падає на.., можна перенести так.., відповідає на питання, має такий рід..,число.
-Які завдання було виконувати легко?
- За які завдання набрали мало балів?
- Як ви вважаєте, чому?
- Над чим ще слід попрацювати?
У1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.50,вправа 98/2/