Тема. Леся Воронина «Слон на ім’я Ґудзик»
Мета.Продовжити знайомити учнів з творчістю Л.Ворониної ,познайомити з казкою «Слон на ім’я Ґудзик»,формувати читацьку та комунікативну компетентності,розвивати вміння читати з розумінням, усно висловлювати власну думку, передбачати події, логічно обґрунтовувати позицію,конструктивно керувати емоціями, бути ініціативними.
Виховувати почуття справедливості,милосердя,взаємодопомоги.
Розвивати критичне мислення, вміння співпрацювати.
Тип уроку.Комбінований
Обладнання : книга Л.Ворониної «Слон на ім’я Ґудзик» або відеоказка.
Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=KaOls3vnyTQ
Хід уроку
І.Організація класу
Всміхається лагідне сонечко
І дивиться в наше віконечко,
Проміння своє посилає,
Нам гарно читати бажає.
ІІ.Актуалізація опорних знань
-Що ви знаєте про життя та творчість Л.Ворониної?
1. Цікаві факти з життя та творчості Л.Ворониної.
Леся Воронина (Вороніна Олена Анастасіївна) народилася 21 березня 1955 року в Києві в письменницькій родині. Назвали дівчинку Лесею на честь великої письменниці Лесі Українки. Її дід Прохор Воронін був письменником, тато – художником-оформлювачем і реставратором, а мама – перекладачем художніх творів. Вдома у них завжди було багато книг. Отож, книжки для маленької Лесі були цілим світом. Леся рано навчилася читати, а згодом і сама почала вигадувати різні цікаві історії, адже росла досить кмітливою, веселою фантазеркою. Для публікації власних творів використовувала такі псевдоніми: Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна, Сестра Лесич.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/lesya-voronina-tsikavi-fakti/
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
1.Повідомлення теми,мети уроку.
Сьогодні ми прочитаємо казку Л.Ворониної. Давайте розгадаємо ребус і дізнаємось ,хто герой казки.
2.Читання ребуса
-Що ви знаєте про слонів? (Можна використати відео «12 фактів про слонів»)
Режим доступу:
https://www.youtube.com/watch?v=wEQKSbDxl4c
(Можна запропонувати дітям подивитися відеозапис,у якому сама автор Леся Воронина розповідає про свої книги,зокрема про казку «Слон на ім’я Ґудзик».
Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=95QOsQ3PPwg)
3.Фізкультхвилинка
ІV.Засвоєння нового матеріалу
1.Прогнозування подій
(Вчитель називає слова « кущ бузку, чіпси,Яся,слон» і просить дітей зробити передбачення.)
-Як ви думаєте,про що буде розповідатися в казці?
2.Читання учнями першої частини тексту до слів «Я хочу,щоб ти зробила зиму»(поділ на частини може бути іншим)
2.1 Розмірковування над змістом першої частини тексту.
_Хто така Яся?
-Чого найбільше в світі не любила Яся?
-Кого побачила дівчинка у траві?
_Чи були у вас ситуації,коли ви щось знаходили? Що ви при цьому відчували?
-Що зробив слоник?
-Як на це відреагувала Яся? Якби ви були на місці Ясі,як би відреагували?
-Якою була Яся?
–Що вона зробила зі слоником?
-Що відчувала Яся,коли слоник до неї заговорив?
-Що в цю хвилину відчували ви?
_Чим Яся нагодувала слоника?
-Що б ви порадили Ясі?
3. Робота над другою частиною казки
3.1.Передбачення подій
-Як ви думаєте,що відповість Яся на прохання слоника?
-Як би ви відповіли?
-Що буде далі? Чому ви так думаєте?
3.2 Робота в парах. Читання ІІ частини тексту до слів -«Що ж робити?- захвилювалася Яся.»(поділ на частини може бути іншим)
3.3.Словникова робота
3.4.Розмірковування над змістом другої частини.
_Чи справдились ваші передбачення?
-Що помітила дівчинка,розплющивши очі?
_Кого побачила Яся в хатинці?
-Що відбувалося з хлопчиком?
-Що зробив слоник?
-Чому автор назвав слоника хитрим?
-Про що нагадав слоник хлопчикові?
-Що побачив у своїй уяві хлопчик,коли до хати зайшла Яся? Чому він так вирішив?
-Яку історію розповів Сень друзям?
-Що вирішили друзі?
-В яку пастку вони потрапили? Чому це сталося?
- Що можна було зробити,щоб не вскочити в халепу?
-Що чекає на героїв,якщо вони не виберуться з пастки?
4.Фізкультхвилинка
5.Робота над третьою частиною казки .
5.1.Прогнозування подій
-Як ви думаєте,чи зможуть герої вибратися з пастки?
- Чому ви так вважаєте?
- Як саме вони врятуються?
-Що буде далі?
5.2.Читання ІІІ частини казки вголос.
5.3 Розмірковування над змістом ІІІ частини казки.
_Чи справдились ваші передбачення?
-Що придумав слоник,щоб врятувати друзів?
-Чи були друзі в безпеці,вибравшись з ями?
-Що відчула Яся,побачивши заманюк?
-Що ви відчували в цю хвилину?
_Як ви оцінюєте вчинки заманюк?
-Що вигадав слоник,щоб позбутися чаклунів?
-Що відчували наші герої та лісові мешканці,кружляючи довкола ялинки?
Послухайте пісню,яку могли співати герої казки.
Режим доступу:
https://www.youtube.com/watch?v=VDo6biOCYSw
V.Закріплення вивченого матеріалу.
_Хто з героїв найбільше сподобався? Чим?
_Уявіть себе одним із героїв. Кому б і що ви хотіли сказати?
_Яким міг бути інший шлях долання труднощів, що спіткали наших героїв?
_Які головні думки казки?
-Як ви думаєте,чи насправді ця історія відбулася з Ясею ?
VІ.Підсумок уроку
1.Рефлексія
2.Самооцінювання
-