Урок. " Лексикологія і фразеологія"

Про матеріал
Дана розробка уроку ознайомить учителів з новітніми підходами до організації освітнього процесу, допоможе вчителю зробити урок цікавішим, різноманітнішим, ефективнішим та демократичнішим. Визнання компетентнісного підходу провідним у навчанні передбачає формування не лише предметної, а й ключових компетентностей здобувачів освіти, зміщення акцентів зі знаннєвого на діяльнісний освітній результат. З огляду на суть зазначеного підходу, знання мають бути інструментом у розв’язанні життєвих проблем, засобом особистісного розвитку, соціалізації учнів, успішного професійного становлення та облаштування особистого життя. Формування в учнів компетентностей комунікативно доцільно й виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях й формування на цій основі базових лексичних, граматичних, стилістичних, орфоепічних і правописних умінь і навичок
Перегляд файлу

8 клас.

Урок . Лексикологія і фразеологія ( повторення )

Мета: формувати ключові компетентності:

  • Уміння вчитися- самоорганізовуватися до навчальної діяльності;
  • Інформаційну – навчити учнів використовувати схеми як джерело інформації.

Формувати предметні компетентності та компетенції шляхом виконання навчально – пізнавальних  і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній:

  • мовної і мовленнєвої:
  • повторити і узагальнити знання учнів про лексикологію  та фразеологію як розділи науки про мову, про лексичне багатство української мови, групи слів за значенням , походженням, про фразеологізми , їх виражальні можливості  й особливості;
  • розвивати вміння  та навички практичного використання знань із цих тем  в усному та писемному мовленні;
  • удосконалювати культуру усного і писемного мовлення;
  • діяльнісної – розвивати спостережливість , логічне та образне мислення , пам’ять ; навчити висловлювати власну думку;
  • соціокультурної – виховувати любов до мови.

Тип уроку: урок застосування  знань, умінь та навичок.

Обладнання: підручник , схема , тлумачний і фразеологічний словники, мультимедійна презентація.

                                                                    Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Бесіда.

- Що таке текст? Назвіть його ознаки.

- Які  стилі, жанри й типи мовлення ви знаєте? Назвіть особливості кожного з них.

- Укажіть вимоги до мовлення.

- Назвіть засоби міжфразового зв’язку  в тексті.

- Які види аудіювання відомі вам?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

… не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля,

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

                                                  М.Т. Рильський

- Як ви розумієте ці рядки з поезії?

ІV. Опрацювання навчального матеріалу. Повторення та узагальнення вивченого.

1. Бліц – опитування

  • Що вивчає лексикологія?  Що називають лексикою?
  • Що розуміють під лексичним значенням слова?
  • На які групи за значенням поділяються слова?
  • На які групи за походженням поділяються слова?
  • На які групи за вживанням поділяються слова?
  • На які групи за ступенем уживаності поділяються слова?
  • Що вивчає фразеологія?
  • Назвіть основні ознаки фразеологізмів.

2. Робота зі схемою у парах.  Відновіть у пам’яті весь матеріал із лексикології.

 

Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей з української мови.  Лексикологія і фразеологія. | Конспект. Українська мова

 

 

 

 

 

3. Випереджувальне завдання.

Учень заздалегідь  підготував таблиці  про спеціальну і загальновживану лексику та групи стилістично забарвлених слів. 

Пояснення учня  з використанням таблиці

Загальновживана лексика (широкого вжитку)

 

 

Спеціальна лексика (обмеженого вжитку)

Речі побуту, повсякденного життя

 

Діалектизми (вживаються жителями певної місцевості) : газда, вуйко

Явища природи, почуття, дії тощо

 

Терміни,  професіоналізми  (вживаються людьми певних професій): параграф, молекула

Процеси трудової, суспільної діяльності людей

 

 

Жаргонізми (вживаються представниками певних соціальних груп) : шпора, пара

Морально – етичні поняття

 

Арготизми (вживаються представниками кримінального класу): малина, хаза

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Групи стилістично забарвлених слів

Назва групи

Стиль, у якому вживаємо слова

Приклади

Наукова лексика

Науковий

Доданок, радіус

Офіційно-ділова лексика

Офіційно-діловий

Інструкція, ініціювати

Суспільно-політична лексика

Публіцистичний

Парламентар, демократія, загальнодержавний

Розмовна лексика

Розмовний, художній

Мобіла, шкандибати

 

V. Закріплення знань, умінь, навичок учнів

 

Практикум.  А тепер використовуючи набуті теоретичні знання підкріпимо практичними завданнями.

 

1. Розподільний диктант

Прочитайте і запишіть слова в зошити, розподіливши їх 4 колонки: діалектизми, професіоналізми, архаїзми та неологізми. Аргументуйте ваш поділ.

Акордеон, шолом, палітра, тостер, кольчуга, тріо, щит, штрек, меч, маркшейдер, рогач, кардіограма, веретено, відмінок, планшет, клуня, полонина, мікрохвильова піч, айфон, газд

Поясніть, які з поданих слів є власне українськими, які — запозиченими. До якого словника слід звернутися, щоб з'ясувати їхнє походження та значення?

Лелека, веселка, дискотека, крос.

2. Творче завдання. Групи слів за значенням. Синоніми, антоніми, омоніми.

Завдання 1. Доберіть й запишіть до слів синоніми українського походження.

Бібліотека, фонтан, ін’єкція, голкіпер, лауреат, премія, лінгвістика.

Довідка: книгозбірня, водограй, укол, мовознавство, переможець, нагорода, воротар.

Завдання 2 « Ввічлива людина»(усно)

  • Синоніми слід правильно використовувати в мовленні. Які з наведених синонімів не буде вживати ввічлива людина?

Спить, спочиває, дрихне.

Помер, дуба дав, спочив навіки.

Смердить, воняє, має неприємний запах.

Б’є, дубасить.

Завдання 3. (Сценка)(усно)

Послухайте розмову двох людей. Що в цьому діалозі викликає сміх, від чого він застерігає? Чи є у діалозі фразеологізми? Що ви про них знаєте?

 

  • Моє прізвище Михайлов.
  • А моє Сидорчук.
  • Я працюю старшим науковим співробітником в інституті Синонімів, це близькі за значенням слова.
  • Ну й що?
  • Я зараз викладу суть, сутність, зміст, справи. Не слід мене підганяти, понукати, підхльостувати.
  • Пане Михайлов. Я все ж таки хотів би…
  • Хотіти, бажати, прагнути – це ще не означає зробити, здійснити, створити.
  • (Кричить). Але що я повинен створити? Що?
  • Не слід на мене кричати, гарчати, гавкати! Зараз я все поясню, розтолкую, роз’ясню. Видайте мені довідку, що я дійсно, справді, безперечно проживаю по вулиці Морозова.
  • Нарешті ви сказали, у чому справа. Тільки такої довідки я видати не можу. Їх видає секретарка Оксана Петрівна.
  • Але ж і ви не нуль, не пусте місце, не п’яте колесо до воза.
  • Але є певний порядок… (Вибігає з кабінету). Ось візьміть, тільки скоріше вийдіть, скрийтеся, щезніть.
  • Хто б міг подумати, що мої знання про синоніми допоможуть одержати довідку. (Виходить)
  • А печатку я йому не поставив, так що до Оксани Петрівни йому доведеться притопати, заглянути, заскочити.

 

Завдання 4 « Хто швидше?»

Кросворд

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

Антоніми до поданих слів:

  1. Мало;
  2. Раніше;
  3. Всерйоз;
  4. Дешево;
  5. Уночі;
  6. Вірно;
  7. Влітку.

Завдання 5 « Майстер каламбура»

Слова – омоніми використовують для створення каламбурів (гра слів). Майстром створення каламбурів є Ігор Січовик. (Діти зачитують каламбури на сторінці 164 – 165).

А тепер попробуйте самостійно скласти каламбур, використовуючи слова – омоніми ( ніс (ім.) – ніс (дієсл.), мила (дієсл.) – мила (прикм.)).

Сіла муха враз на ніс,

Коли я відерце ніс.

Завдання 6. Я редактор.

Лексичні помилки  це помилки у слововживанні, які полягають у неправильному виборі слова, недоречному вживанні просторічних слів (відик, велик), слів у невластивому їм значенні:  вірна (замість правильна) відповідь; відіграє (замість має) значення. 

До лексичних помилок належать  уживання русизмів: остановка (замість зупинка), больниця (замість  лікарня), столова, дєвушка; а також жаргонізми  (кльовий, бакси,  прикид).

 

 

Знайдіть речення, у якому неправильно вжито слово «приймати», відредагуйте його.

Юнаки приймають присягу на вірність Україні. (З газети)

На випадок загибелі сержанта, приймаю командування я. (О. Довженко)

Наталка приймає участь у змаганнях з тенісу. (З розмови)

Їв би очима, та душа не приймає. (Народна творчість)

Прошу прийняти рішення якнайшвидше. (Із заяви)

 

VI. Домашнє завдання. Повторити усі відомості про морфологію. Написати лінгвістичне  есе « Морфологія української мови».

VII. Підсумок уроку та оцінювання учнів.

Складання кластера «Знаю. Хочу дізнатися. Навчився»

 

Знаю

Хочу дізнатися

Навчився

Лексика, лексикологія, однозначні та багатозначні слова, пряме та переносне значення слова, тлумачний словник

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                        Підготувала

                                                                                              Учитель української мови і літератури

                                                                                                           Литвин Людмила Вікторівна

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Василенко Людмила
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
2 листопада 2021
Переглядів
14443
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку