Тема. Лист до Петрарки
Мета: навчити дітей складати тексти епістолярного стилю; сприяти розвитку вмінь висловлювати свої думки і враження щодо творчості улюбленого поета, добирати мовленнєві засоби відповідно до задуму висловлювання; сприяти вихованню уважного ставлення до людини, її неповторного внутрішнього світу.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання: схеми «Точка зору», «Структурні елементи листа», «Кубування», «Перефразування»; картки «Самооцінка»; тлумачний словник; портрет Ф. Петрарки; «Лист до нащадків» Ф. Петрарки.
Хід уроку
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
Вступне слово вчителя.
Сімсот років тому Петрарка започаткував підхоплену пізніше гуманістами традицію листування, причому з однаковою майстерністю писав він як своїм сучасникам, так і митцям минулого, вбачаючи у них своїх особистих друзів. Одного зі своїх листів він адресував нам.
-
Читання учнем уривку з «Листа до нащадків» Ф. Петрарки.
Звертаючись до нас, Петрарка закликає до співрозмови, тож ми маємо сьогодні дати відповідь митцю.
-
Оголошення теми уроку. Встановлення учнями очікуваних результатів роботи.
Спробуємо визначити, яких результатів маємо досягти на уроці. Запишемо їх на дошці.
-
Надання необхідної інформації.
-
Робота зі словником.
Епістолярний твір – художній твір у вигляді листа.
Лист – передача на письмі особистих вражень і думок.
-
Робота зі схемою «Точка зору». Актуалізація опорних знань про типи мовлення.
-
Який тип мовлення ви оберете, створюючи лист?
-
Пригадайте ключові слова твору-роздуму.
-
Робота зі схемою «Складові елементи листа».
Актуалізація опорних знань про цитату.
-
Що таке цитата? Яке значення цитати мають у творі?
Цитата – дослівно взятий вислів із тексту, що підтверджує нашу думку.
-
Як оформляються цитати у творі?
А: «П». А:
Ц.
-
Робота зі схемою «Складові елементи листа». Актуалізація опорних знань.
-
Знайдіть відповідності між складовими елементами «Листа» та знайомим вам прийомом «Кубування»?
-
Робота зі словником.
Асоціація – зв'язок між окремими уявленнями, при якому одне з уявлень викликає інше.
-
Інтерактивна вправа.
-
«Гронування».
-
Які асоціації викликають у вас сонети Петрарки?
Що це? Хто це? Чому?
-
Робота зі словником.
Тріумф – блискучий успіх, урочистість.
Гімн – урочиста пісня.
-
Які епітети ви б дібрали до слова кохання?
Яке? Чому?
-
Робота зі схемою «Перефразування».
Спробуємо дібрати матеріали до власного твору, перефразовуючи слова Петрарки.
-
Добір цитат.
-
Доберіть приклади іншого використання цитат у творі.
-
Робота зі схемою «Точка зору».
-
Висловіть власні судження щодо творчості поета, використовуючи прийом «Точка зору».
-
Робота над вступом і висновком.
-
Які питання ви б хотіли задати Петрарці?
-
Що б ви побажали славетному майстру?
-
Рефлексія й підведення підсумків уроку.
-
Ділова гра «Відповідь Петрарці». Складання усного твору.
-
Рефлексія.
-
Чи досягли ми на уроці поставленої мети?
-
Чи набуті знання допоможуть вам у майбутньому? Як саме?
-
Що нового для себе ви відкрили на цьому уроці?
-
Які труднощі протягом уроку у вас виникли?
-
Як би ви порадили подолати ці труднощі?
-
Що саме на уроці найбільше сподобалось?
-
Оцінювання навчальних досягнень учнів. Робота з картками самооцінки.
-
Оголошення домашнього завдання.
Написати «Лист до Петрарки».