Матеріал розрахований для уроків української літератури у 6 класі, з метою вивчення творчості письменників Закарпаття, зокрема Василя Шкірі (на прикладі казки "Добре слово").Також можна його використати для уроків позакласного читанння. Пропонуємо творчість члена Спілки письменників України, та Спілки журналістів України, лауреата Всеукраїнського конкурсу ім. Володимира Кобилянського, тричі лауреата Закарпатської обласної літературної премії імені Федора Потушняка, дипломанта конкурсу «Книжкова толока-2014».
Науковець і письменниця Лідія Повх написала: «Казка потрібна й дорослим – хоча б як терапевтичний засіб, як специфічна рекреаційна зона, в якій можна відпочити від суєтності і стресів. Так було завжди, так є і так буде. Тому й творчість Василя Шкірі, вочевидь, завжди матиме свого читача».
Українська література
6 клас
Тема уроку: Література рідного краю.
Василь Шкіря. Короткі відомості з життєпису. Літературна казка-притча «Добре слово» (з книги «Чупакабра»).
Мета
- ознайомити учнів із життєвим шляхом митця, його творчістю, закріпити поняття «літературна казка»;
- удосконалювати навички виразного читання й аналізу змісту твору;
- формувати інтерес до творчості Василя Шкірі;
- сприяти моральному вихованню учнів, прищеплювати їм любов до людей, добро, справедливість.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Епіграф
«Нічого в світі нема дорожчого
за вчасно сказане добре слово»
В Шкіря
Хід уроку
І. Мотивація навчання
1. Слово вчителя.
- Сьогодні у нас незвичайний урок – урок-зустріч із письменником, нашим земляком. В. В. Шкірею.
2. Оголошення теми і мети уроку
- Тема нашого уроку - Література рідного краю. Василь Шкіря. Короткі відомості з життєпису. Літературна казка «Добре слово» (з книги «Чупакабра»).
Учні записують тему в зошити.
- Сьогоднішньою метою я ставлю познайомити вас із чудово людиною, відомим закарпатським письменником-казкарем – Василем Шкірею і зацікавити його творами та й взагалі пробудити у вас читацький інтерес.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1 Евристична бесіда.
- Як називають казки, створені письменниками? (Літературні).
- Яких ви знаєте зарубіжних авторів літературних казок? (Найкращі літературні казки належать перу Ганса Християна Андерсена («Снігова королева», «Дюймовочка», «Дикі лебеді»), братів Грімм («Король Дроздобород», «Три брати»), Шарля Перро («Попелюшка», «Кіт у чоботях»), Астрід Ліндґрен («Карлсон, що живе на даху»), Олександра Пушкіна («Золотий півник», «Казка про царя Салтана») Льюїс Керрол («Пригоди Аліси в Країні Чудес») та багатьох інших).
- Назвіть відомі вам літературні казки українських письменників.
(Долучилися до цього жанру й українські письменники, зокрема Галина Малик - «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», Іван Франко -«Фарбований Лис», «Вовк війтом», «Осел і Лев», «Заєць і їжачок, «Лис і Дрозд», Василь Симоненко - «Цар Плаксій та Лоскотон», Михайло Коцюбинський - «Хо», Василь Королів-Старий - «Хуха-моховинка», Михайло Стельмах, Оксана Іваненко та інші).
ІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
-Пропоную вашій увазі невеличку презентацію про життєпис В. В. Шкірі.
2. Теорія літератури.
3. Робота над змістом казки «Добре слово»
IV. Закріплення знань, умінь, навичок.
Бесіда.
- Які проблеми сучасного світу порушує автор у казці? (Здоров’я нації, якому завдають шкоди алкоголь та найновіші досягнення науки і техніки: телебачення, інтернет).
- Тож кому, на вашу думку, адресовано цей твір? (І дітям, і дорослим).
V. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
VI. Домашнє завдання
Напишіть твір-мініатюру «Як добре слово допомагає мені виходити зі складних ситуацій».
YІІ. Оцінювання учнів.
VIІ. Прес-конференція з письменником.
Учитель:
- Василю Васильовичу, щира дяка Вам за приємну зустріч, теплу, щиру розмову. Знайте: ми Вас любимо і з нетерпінням чекаємо нових творів. Щасти Вам!
1