Урок формування комунікативних умінь познайомить учнів з творчістю поетеси - землячки Л.Біленької;сприяє вихованню в учнів почуття любові до рідного краю;школярі вчаться робити аналіз поетичних творів, а також висновки і узагальнення про прочитане.
Література рідного краю в 5 класі
Тема. З Україною в серці.
Ліна Біленька. Життя і творчість поетеси-землячки
Мета:
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів
Учні повинні вміти:
аналізувати, порівнювати, зіставляти факти;
доводити, відстоювати свої думки;
досліджувати текст, робити висновки й узагальнювати вивчене під керівництвом вчителя;
визначати художні засоби;
виразно читати поезії.
Учні повинні знати:
цікаві факти з біографії письменниці;
зміст поезій:
збірки поезій Л.Біленької.
Ключові компетентності:
- спілкування державною мовою;
- інформаційно – цифрова ;
- соціальні й громадянські;
- загальнокультурна грамотність.
Предметні компетентності:
Громадянська :
- виховання свідомого відповідального громадянина держави, який є соціально активною особистістю з усвідомленою громадянською позицією, почуттями національної свідомості, гідності.
Власне читацька:
- знання теорії, здатність ефективно взаємодіяти з художнім твором, розуміти його підтекст, вміти вести діалог з письменником, давати особистісну оцінку прочитаному на основі своїх вражень та авторської позиції.
Навчально-пізнавальна :
- уміння учнів працювати з різноманітною інформацією в умовах пошуку, дослідження; застосовувати здобуті знання.
Особистісна:
- уміння виявляти самостійність, організовувати свою діяльність, володіти правилами етики, співробітництва.
Ціннісно-світоглядна:
- розуміння світоглядних категорій, що знайшли художнє відображення в літературних творах, уміння визначати й аргументувати оцінне ставлення до них.
Комунікативно-мовленнєва:
- розуміння специфіки мови художнього твору, володіння основними мовленнєвими видами діяльності, здатність до написання робіт різного жанру.
Обладнання. Виставка книг письменників – земляків, портрет Л.Біленької, її твори, вислови про поетесу,презентація, таблиці, відеофільм « Дитячі вірші», гамзапис пісні «Батьківщина – Україна»
Тип уроку. Урок формування умінь та навичок та розвитку комунікативних умінь.
Форма уроку. Усний журнал
Епіграф. Наше чарівне Поділля вигодувало
своїм насущним хлібом
і виплекало своєю поезією чудесних митців,
які стали красою і окрасою нашої країни.
М.Стельмах.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
1.Хвилина поезії.
Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!...
Онде балочка весела,
В ній хороші, красні села.
Коло сел стоять тополі,
Розмовляють з вітром в полі.
Хвилюють лани золотії,
Здається, без краю, - аж знову
Бори величезні, густії
Провадять таємну розмову…
Леся Українка
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
1.Інтерактивна вправа «Опитування – інтерв’ю»
- Назвіть письменників , які своєю літературною спадщиною
прославили Вінниччину?
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Виступ учня. ( Випереджувальні завдання)
Ліна Біленька ( портрет див. Додаток 1) народилася 10 січня 1925 р. в
с. Юзвин (тепер — Некрасове Вінницького району) на Вінниччині. Закінчила Вінницький педагогічний інститут. Учасник Другої світової війни. Працювала лаборантом в альма-матер, коректором в обласній друкарні, редактором реклами, інспектором архівного відділу при облвиконкомі, старшим техніком на заводі радіоелектроапаратури. У 1982–1984 рр. була секретаркою і літконсультантом Вінницької письменницької організації. У 1995 р. разом з чоловіком — письменником Миколою Студецьким переїжджає на Київщину. Згодом оселяється у Будинку ветеранів сцени в Пущі-Водиці (Київ).[2]
( Слайд № 2, 3)
2.Сторінка журналу « Творчість» ( Слайд № 4)
Виступ учня. ( Випереджувальні завдання)
«Три зошити» (1991), «Весела книжечка для малят» (1991, у співавторстві з Петром Головатюком), «Цок, цок -іде цапок» (1992), «Арфа» (1996), «Сонячний букварик» (2000).[3]
3.Сторінка журналу « Віртуальна зустріч»
Письменниця Ліна Біленька читає дитячі вірші.
Відео ( див. Додаток 2)
Виступ учня. ( Випереджувальні завдання)
ІУ. Закріплення знань, умінь та навичок (Слайд № 7,8)
1.Виразне читання ( див. Додаток 3)
БЕРЕЖІМО УКРАЇНУ
Бережімо Україну -
Нашу матінку єдину:
Хлібні ниви золотисті
І ліси зеленолисті,
Голубі озера й ріки,
Чаєнят сріблястих
крики,
Неба синього глибини,
Тиху пісню журавлину,
Бо у нас одна-єдина
Рідна мати - Україна.
Скоромовка
Сонце, сонце,
Даль ясна.
Ні, не сон це,
А весна!
Пісня: муз: Анна Олєйнікова, сл: Ліна Біленька
Виконавець: Мирослав Немитий ♫ Батьківщина – Україна
( див. Додаток 4)
2.Релаксація.
УІ. Підбиття підсумку уроку. Оцінювання.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжіть речення.
« Я відкрив ( відкрила) для себе…»
«Вірші Л.Біленької, на мою думку,…»
« Мене зацікавило…»
VІ. Домашнє завдання
№ |
Рівень |
Завдання |
1 |
Середній рівень |
Виразно читати вірші |
2 |
Достатній рівень |
Виписати художні засоби із віршів поетеси |
3 |
Високий рівень |
Написати листа Л.Біленькій |
ДОДАТКИ ДО УРОКУ
Додаток 1
Портрет Ліни Біленької
Додаток 2
Письменниця Ліна Біленька читає дитячі вірші. Відео
Додаток 3
Ліна Біленька
Земля радіє
Земля радіє, мов дитина,
Яку голубить ніжна мати
І випиває до краплини
Весняний дощ голубуватий.
Сльозинки радості іскряться
На юнім листі тополинім,
Вже будить сонце бджіл до праці,
Гудуть, гудуть рої бджолині.
І уожна гілка буйноцвітна,
В промінні світиться рум,яно,
І дивиться з трави привітно
Кульбаба із проміння ткана.
Ліна Біленька
РАНОК
Озивається ранок до мене
Щебенням розбуджених птиць
І дерев шелестінням зеленим,
І гудінням бджілок-трудівниць.
Я саджу перед вікнами квіти,
Я вслухаюсь у пісню весни,
Вже зі мною прощається квітень,
Залишаючи спогад ясний.
Журавлів залишає в дарунок
І заливистий спів солов,їв,
І на сонці настояний трунок
Яблуневих подільських садів.
Додаток 4