Тема уроку: Література рідного краю. Творчість Надії Самсін
Мета уроку: зацікавити ліцеїстів особою поетеси та її творчістю;
удосконалювати вміння виразно і вдумливо читати поезію;
поглибити знання про інтимну, філософську та патріотичну
лірику;
розвивати навички ідейно-художнього аналізу поетичних
творів;
виховувати високі моральні цінності, свідому громадянську
позицію.
Цілі уроку: Знати основні відомості про життя та творчість Надії Самсін,
зміст поетичних творів.
Уміти виразно читати поезії; коментувати художні засоби;
аналізувати поезії, аргументовано висловлювати свою думку;
оцінювати власну діяльність.
Розуміти актуальність проблем, порушених у творах поетеси;
важливість духовних якостей.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Форма проведення: Урок-дослідження.
Обладнання:
- портрет Надії Самсін
- довідники з теорії літератури
- картки-консультації до аналізу ліричного твору
- тексти поезій
- відеоматеріали
- збірка творів
- картки самооцінювання
Методи і техніки:
Епіграф: Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до
душі…
Ліна Костенко
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок – урок дослідження, на якому ми ознайомимося з творчістю поетеси Надії Самсін.
Перед початком уроку кожен з вас обрав картку певного кольору. Чому саме такий ви обрали і як він відповідає вашому настрою.
(учні мотивують свій вибір)
Ви зрозуміли, що сьогодні ми з вами будемо працювати в групах.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
(ліцеїсти тлумачать своє розуміння епіграфа)
(учні визначають цілі уроку)
(відкриваю дошку, де записані цілі уроку)
ІІІ. Хід уроку
ІV. Робота над текстом твору
(кожна група зачитує свої варіанти, обираємо найкращий)
Відомий нідерландський художник Карель ван Манден писав: «Колір робить людину хороброю, боягузливою, засмученою, радісною. Колір принижує і звеличує багато речей»
V. Знайомство з червоноградською поетесою Надією Самсін
Є поети – законодавці літературних мод
Є поети – суворі хранителі національних традицій
Є поети – духовні лідери для всієї культури.
А нашим сьогоднішнім гостем …………..
VI . Панельна дискусія
(модератор проводить дискусію, де ліцеїсти мають змогу поставити свої запитання гості)
VIІ. Підсумок уроку
Рефлексійно-оцінювальний етап (метод мікрофону)
(Життя коротке – цінуймо кожну мить)
Чи відповідає епіграф змісту нашого уроку?
(звучить пісня на слова Надії Самсін.
Ліцеїсти заповнюють картку самооцінювання)
VIII. Домашнє завдання
Два варіанти домашнього завдання на вибір:
Додаток
1.Любов підкрадається тихо,
Коли ти її не чекаєш.
На щастя вона ,чи на лихо –
Не знаєш. Ти просто кохаєш.
Вона, як мелодія мила,
Що серце і гріє, й тривожить.
Від неї вмить виростуть крила
І душу вона заворожить.
Підніме тебе аж під хмари,
Навчить, наче птаху, літати.
Дивитися любо на пари,
Що вміють так вірно кохати.
2. Ридало небо від жалю,
земля стогнала.
Синів Вкраїна вже своїх
Навік прощала.
Летіли в небо, мов птахи,
їх світлі душі.
І сльози лились із очей
на білі ружі,
Якими Бог встеляв для них
у Рай дорогу.
Вони пішли тепер служити
вірно Богу.
3. Увійде у серце пекучий той жаль
І душу бентежить щоразу до болю.
Із сліз він сплітає на очі вуаль…
Сумую чомусь я найбільше весною.
За днями, що квітли барвінком в саду,
Купались тоді у батьківській любові.
Та стежки в ті дні я уже не знайду,
Лиш в пам’яті спомин живе цей чудовий.
Сумую за цвітом, який вже зів’яв,
І людська краса теж зникає з роками.
А наше дитинство блука поміж трав,
Та завжди у серці залишиться з нами.