Розробка уроку
з літературного читання (2 клас)
Ліна Костенко «Баба Віхола», «Пряля».
Тема. Ліна Костенко «Баба Віхола», «Пряля».
Мета: продовжити ознайомлення учнів з поезією Ліни Костенко; вчити розкривати образ, зображений у вірші,порівнювати прочитані тексти , вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; продовжувати формувати вміння працювати в групі, парі; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Очікувані результати: учні зможуть висловити власні міркування щодо можливого розвитку подій;назвати персонажів віршів;пояснити зображувальні можливості художнього слова як засобу створення художнього образу;читати в особах.
Обладнання: портрет Ліни Костенко, картки, ПК, мультимедійний проектор, презентація « Образ метелиці в картинах художників».
Освітні галузі : мовно-літературна, мистецька,
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Все засипало сніжком,
Ми сідаємо рядком.
Будем правильно читати,
Знання щомиті здобувати.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
• Цокання язиком у ротовій порожнині.
• Маятник — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої до правої щоки.
• Як дзижчить комарик.
• Надуваємо щоки.
• П'ємо чай із блюдця.
• Дуємо на кульбабу.
-Уяви себе білочкою і перекажи вірш від імені білочки.
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
- Хто ж це до нас проситься на урок?
Загадки
І у місті, і у полі
Нагулялася доволі.
Не давала снігу спати,
Примусила танцювати. (Завірюха).
Завірюха в гай прийшла
Та сестрицю привела.
Сніг кружля, не стелеться.
Звуть сестру … (хурделиця)
Мороз,дЕрево, ліТо, замЕтіль, весеЛий, рукавИчки, горобеЦь, кошенЯ. (метелиця)
( Хурделиця,хуртовина,завія,заметіль,віхола,завірюха,хуга)
- Опишіть ,якою ви уявили метелицю, коли вона стукала у шибки.
- А ось якою побачили художники метелицю. Який образ вони створили ?
Метод «Скрайбінг» . Читання тексту І. Нечуя-Левицького
Надворі пішов сніг, здійнявся вітер.
|
Метелиця засипала землю снігом, як піском. |
Вітер піднявся зверху, падав униз
|
і неначе лизав язиками по снігу й заносив усе дрібним снігом.
|
- За допомогою якого порівняння письменник описує дії вітру? Чому він обрав саме такий образ?
ІУ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ ( разом з учнями)
- Ми з вами почули звуки метелиці в природі, подивилися якою її зображуютьписьменники у творах , а художники на своїх полотнах.
- Чи здогадалися ви про що піде мова на сьогоднішньому уроці?
- А сьогодні ми прочитаємо вірші Ліни Костенко «Баба Віхола» та «Пряля» і дізнаємося , якою побачила поетеса метелицю,як за допомогою поетичного слова вона створила образ метелиці.
- На уроці ми будемо :
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Л. Костенко «Баба Віхола»
- Якої пори року відбуваються події? Хто його головна героїня?
а) Довідкове бюро.
Вештатися — ходити сюди-туди, в різних напрямках, блукати, бродити де-небудь.
б) Читання стовпчиків слів «буксиром», в парах, скоромовкою.
Решето метальній
ситечко вешталась
порожньо добрії
Фізкультхвилинка
Тестування
1.На чому приїхала Віхола ?
а) На санях; б) на мітлі ; в) на возі.
2.Куди стукала Віхола ?
а) У двері; б) у вікна; в) у ворота.
3. Що просила баба?
а) Миску; б) віник ; в) решето.
4. Що хотіла сіяти Віхола?
а) Сніг; б) зерно ; в) борошно.
5. Що мерзло в полях?
а) Пшениця; б) житечко; в) овес.
6. Куди дихала баба Віхола?
а) В землю; б) в небо ; в) в повітря.
- Якою ви уявили собі бабу Віхолу?
- На чому приїхала баба Віхола? Що вона робила в селі?
- Прочитайте слова, якими поетеса описала Віхолу як людину.
- Поміркуйте, чому Віхолу названо сивою. Як ви розумієте вислів на
метальній мітлі приїхала?
- Простежте, як поетеса зображує грізний характер баби Віхоли й водночас її добрі наміри.
- Серед виділених у вірші слів знайдіть ті, які наповнюють описану картину звуками, кольорами, рухом. Заповніть таблицю.
Звуки |
колір |
рух |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Які дійові особи беруть участь у розмові?
- З якою інтонацією треба читати слова Віхоли?
- Вірш закінчується крапками. Спробуйте скласти його продовження. Розкажіть, як відпочивала баба Віхола.
3. Опрацювання вірша Л. Костенко «Пряля»
- Чи здогадалися ви, про яку Прялю йдеться?
- Підготуйтеся до читання вірша вголос: визначте, де треба робити паузи — довшу (між реченнями) і коротшу (в середині речення на місці тире). Які рядки прочитаєте з інтонацією перелічування?
- Що відбувається, коли в прялі рветься нитка?
- Що пряля вже встигла зробити?
- Чому пряля не припиняє своєї роботи?
- Які слова у вірші повторюються ? Для чого поетеса використовує повторення?
4. Порівняння прочитаних віршів Л.Костенко «Баба Віхола» і «Пряля».
- Чим відрізняються вірші «Баба Віхола» та «Пряля»
добра
турботлива
сувора старенька
працьовита
спокійна грізна
- У якому вірші Ліни Костенко снігопад найбільш подібний до зображеного в тексті Івана Нечуя-Левицького? Поясніть свою відповідь.
VI.ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
Вправа «Незакінчене речення»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити один з віршів напам'ять.