Урок проводиться у формі змагання команд. Під час уроку узагальнюється вивчений матеріал про життя та творчість
Т. Шевченка. Краще такий урок провести під час Шевченківських днів.
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 КЛАС
Тема:Підсумковий урок за розділом «Тарас Шевченко: сторінки життя і творчості».
Мета:систематизувати знання учнів про Т. Г. Шевченка та його твори (поетичні й художні); розвивати творчу діяльність, зв’язне мовлення; виховувати любов до Шевченкових творів як скарбниці розуму, культури й історії українського народу.
Обладнання:портрет Тараса Шевченка, комп’ютерна презентація, картки для групової роботи.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Мов троянда, розквітає
Вільна Україна,
Народ повік не забуде
Великого сина.(Слайд 2)
- Кого називають Великим сином України?
- Який розділ ми закінчили вивчати?
- Сьогодні у нас урок – змагання: ми підведемо підсумок за розділом, перевіримо набуті знання. Бажаю вам успіхів!
IV. Систематизація й узагальнення здобутих знань.
1.Представлення команд.
Команда «Калинка»
Девіз: Девіз у нас: як Тарас калину любити та рідній Україні чесно служити.
Команда «Вербиченька»
Девіз: Девіз у нас: бути як Тарас! Вербичку плекати, про Україну дбати.
Команда «Пастушки»
Девіз: Йдемо з дитинства до Тараса! Вчимося змалку в Кобзаря любити Україну і мову нашу солов’їну.
2.Гра «Розминка»
3.Тест «Що з трьох правильно?»(Слайд 3-14)
1. Хто попросив батька взяти Тараса чумакувати?
А) дідусь Б) мачуха В) сестра
2. Яке місто минули мандрівники?
А) Херсон Б) Одесу В) Гуляйполе
3.Про кого розмовляли батько з сином ?
А) Про злу мачуху Б) Про запорожців-козаків В) Про сіль
4. Дяк не шкодував для школярів…
А) Ляпасів та березової каші Б) Фарби та олівців В) Зошитів та книг
5. Сховається у бур’янах…
А) Малює та пише вірші Б) Та ляже спати В)Малює і співає сумні пісні
6. Повернувся…. Тарас у своє село та й пішов у найми.
А) радісний Б) сумний В) старий
7. Це ж …. ота кучерява…., з якою гралися маленькими!
А) Оленочка Б) Оксаночка В) Олечка
8. А що ти ледащо,то правда. Дивись, де твої….
А) козенята Б) телята В) ягнята
9. От виростеш і будеш…еге ж?
А) малярем Б) кобзарем В) співцем
10. У вірші « І досі сниться…Т. Шеченко описує
А) Своє дитинство Б) Свої мрії В) Вигадані події
11. У вірші “ Тече вода із-за гаю” Т. Шевченко розповідає про
А) Тяжку працю людей Б) Життя укр.народу В) Красу природи
12. У вірші «Село! І серце…» Т. Шеченко описує
А) Красу рідного міста Б) Красу рідного села В) Красу Дніпра
4.Гра «Пригадай рядки з твору». Назвіть автора і твір. (Слайд 15- 21)
*Він лежить на пагорбу, забувши про ягнят,забувши про всі поневірення і знущання.( О. Іваненко « ЧАБАН»)
* Тарас почув таку милу новину, і мовби його на сто коней посадили.
( А. Лотоцький « Малий Тарас чумакує»)
* Дуже Тарас вчитись хотів.Дяк погодився. Ще б пак - даровий наймит!
( О. Іваненко «Тарас у наймах»)
*І знов села, поля,хутори. При дорозі буйна трава.Батько спиняє воли, випрягає, пускає їх на пашу . ( А. Лотоцький « Малий Тарас чумакує»)
*Та коли прийшов до панського управителя за дозволом, той залишив хлопця у пана “козачком”- прислужником. ( О. Іваненко «Тарас у наймах»)
*Ніби прокинувся Тарас від сну чарівного. Хто він? Що він?
( О. Іваненко « ЧАБАН»)
5.Віднови рядки поезії Тараса Шевченка. Назвіть назву вірша.(Сл. 22 -25)
* З качуром за ними,
Ловить ряску, розмовляє
З дітками своїми.
А качечка випливає
* А кругом широколистії тополі,
І сині гори за Дніпром.
А там і ліс, і ліс, і поле,
Сам Бог витає над селом.
* Хорошеє та кучеряве
Сидить неначе й досі сивий дід
Своє маленькеє внуча
Коло хатиночки і бавить
6.Конкурс читців віршів Тараса Шевченка.
7.Робота за картками. Визначити риси характеру Тараса в прочитаних творах.
Картка 1. Підкреслити риси характеру, що є у малого Тараса у творі «Малий Тарас чумакує»: наполегливість, хвалькуватість, допитливість, заздрість, працьовитість, уважність, лінь, спостережливість, доброта, зацікавленість, терплячість, брехливість, мрійливість, непосидючість.
Картка 2. Підкреслити риси характеру, що є у малого Тараса у творі «Чабан»: наполегливість, хвалькуватість, допитливість, замріяність, заздрість, працьовитість, уважність, фантазер, спостережливість, брехливість, непосидючість, зацікавленість, скупість, дружелюбність.
Картка 3. Підкреслити риси характеру, що є у малого Тараса у творі «Тарас у наймах»: наполегливість, хвалькуватість, допитливість, заздрість, працьовитість, доброта, уважність, лінь, спостережливість, терплячість, брехливість, мрійливість, непосидючість.
8.Встав пропущене порівняння.(Слайди 26-27)
Село на нашій Україні – неначе ……..
А на горі стоять палати,неначе ……
Під горою старий дуб,немов …….
Отара ягнят, як біла ……
Виглядають з густих садів хати, ніби в білих…..
Тарас, як та ……,що тягнеться вгору.
Світлі кучері з коси вибилися, ніби ……сонячне.
V. Підсумок уроку.
1.Виразне читання вірша учнями.
Спи спокійно, Тарасе,
Нащадки твої
Словом шани й любові
Тебе пам’янули.
Народи Вкраїни
Заповітів священних,
Твоїх не забули.
Ти з нами будеш, крокуєш ти з нами,
Дивуєш захоплений світ.
Гордися, Кобзарю, своїми синами,
Що здійснили твій заповіт.
(Слайди 28-30)
2. Підрахунок балів команд.
3. Гра «Закінчи речення» - Сьогодні на уроці я…
- Мені вдалося…
- Важко було…