Літературне читання
Тема . Г.Демченко «Горобина».
Мета. Вдосконалювати навички виразного, свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті; вчити робити порівняльний аналіз, знаходити головне ,спільне і відмінне;розвивати вміння зв»язно висловлювати думки, відповідати повними реченнями;розвивати момовлення, пам»ять, увагу; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати спостережливість, любов до природи.
Обладнання: ілюстрації птахів, дерев, картки- тренажери , мультипрезентація,відеозаписи, проектор.
Хід уроку
Знов луна шкільний дзвінок,
Всіх нас кличе на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Поверніться до гостей,
І промовте :»Добрий день!»
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп'ятка.
1.Робота над чистомовкою.
Би-би-би- вже пора збирать--…(гриби).
Иб-иб-иб- ми знайшли великий -…(гриб).
Бу-бу-бу- Знайко дме у--…(трубу).
Уб-уб-уб- засихає старий --…(дуб).
2.Робота над скоромовкою.
Заболіло горло в горили-
Бо горила багато говорила.
-Прочитайте скоромовку про себе.
-Прочитайте хором.
-Накрапає дощ (тихо).
-Дощ спускається ( голосніше).
Злива (голосно0.
Дощ слабшає (тихіше).
3.Гра «Знайди два однакові слова».
Катер, кратер, катет, катет, катіон, катод, каток.
Каркас. карась, карат, каркати, карниз, карниз, карта.
4.Вправа «Я прикметник називаю. Хто словечко відгадає?»
- Червоненьке, кругленьке, солоденьке, запашне.( Яблуко)
- Пахуча, зелена, струнка, колюча.( Ялинка)
- Кислий, жовтий, довгий.( Лимон)
- Білий, холодний, іскристий.( Сніг)
5.Гра «Розділи речення на слова».
- Щоб речення зрозуміти , слова слід розділити.( Діти читають речення із тексту записані на дошці).
Бджоламалаайтапрацює.
Зріст у неї, як в ліщини. Влітку – як взимку,
А плоди , немов в калини. а взимку - як влітку.( Ялинка)
Взимку пташечок годує,
Ягідками їх частує.( Горобина)
1.Розповідь учнів про горобину, ялину.( на дошці малюнки дерев).
- Сьогодні ми познайомимося із оповіданням Г.Демченко «Горобина».
Настовбурчила- підняла проти вітру
Терпкі – гостро-кислі на смак
Табунці – великий неорганізований гурт
Забриніло – дзвінко зазвучало
А)березу; б) горобину; в) осику.
2) Як змінилася горобина з приходом осені?
А) на ній опало листя і ягідки; Б) на ній пожовкли листочки і почервоніли ягідки;
В) листочки залишилися без змін,а ягоди опали.
3) Як прогнала буйний вітер ялинка?
А) заступила дорогу своїм міцним гіллям; Б) поколола своїми голочками;
В) закидала його шишками.
4) Якими були ялинка і горобина , коли на землю лягли перші заморозки?
А) мовчазними і задумливими; Б) веселими і безтурботними; В) злими і непривітними;
5) що за чудо – птахи закружляли над горобиною?
А) синички; Б) снігурі; В) омелюхи.
6) Як віднеслись до горобини ялинка, коли обачила на ній стільки гостей?
А) ласкаво, з радістю; Б) з сумом; В) розгнівалася.
5. Фізкультхвилинка.
6. Читання оповідання учнями «ланцюжком».
7. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Зачитайте , в яку пору року відбувалася подія?
- Яке вбрання мала ялинка, горобина?
- Як ставилася ялина до горобини?
- Хто порушив спокій і красу дерев?
- Зачитайте,що сталося з листочками , хвоїнками?
- Що залишилося на горобині?
- Про що запитала ялинка горобину? Яке це речення за метою висловлювання?
- Як почували себе дерева після мороз?
8. Гра «Розвідники».
- Скільки разів у творі автор вживає слово «горобина», « ялинка»?
- Зачитайте речення із словами : настовбурчила, намистинки, мовчали.
9. Гра «Вибери птаха».
- Діти, то які гості прилітають взимку до горобини? Що ви про них знаєте?
(на дошці малюнки синички, ластівки, солов»я, омелюха)
10. Відеоперегляд фільму про омелюхів.
- Чому птахи прилітають до горобини?
11. Вправа «Пошуковці».
- Знайдіть порівняння із тексту:
Плоди горобини червоніли, мов ….( жар).
Довкола тихо, як у ….( вусі).
12.Вправа «Сенкан».
Горобина (іменник).
Красива, гірко - кисла ( прикметники).
Росте, красується, червоніє ( дієслова).
Корисна їжа для птахів.( речення - висновок).
Намистинки.(синонім, або асоціація
13. Вправа «Кидок – засічка».
14. Робота з ілюстрацією.
- Знайдіть і зачитайте речення до малюнка. Який ще малюнок ви б зобразали ?
6. Підсумок уроку . Рефлексія.
- Яке оповідання читали на уроці? Хто його автор? Яка головна думка твору?
- Найбільше на уроці мені сподобалося….
- Урок я за вершую з …..настроєм.
7. Домашнє завдання: виразно читати, переказувати текст.
Діти, ви були старанні,
Отже , всі ви учні гарні.
І за труд ваш на уроці я подякувати хочу!