Тема. Відрізняю префікси і службові слова
Мета: формування предметних компетентностей: формувати в учнів вміння розрізняти префікси і службові слова, опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, спостережливість, усне і писемне мовлення; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Конкретні очікувані результати:
- розрізняти префікси і службові слова,
- вміє ставити потрібні питання,
- опрацьовує теоретичний матеріал підручника,
Комунікативні:
- користується на доступному рівні всіма видами мовленнєвої діяльності (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);
- висловлює свою думку .
Комплекс наскрізних умінь:
- уточнює, що було складно на уроці;
- оцінює власну роботу на уроці.
Обладнання: іграшку у вигляді серця, ЛЕГО, таблиця «Порівняй!», кольорова крейда, «загадкові листи».
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Емоційне налаштування. «Від щирого серця» .
Учні передають один одному іграшку у вигляді серця з побажанням всього найкращого від щирого серця.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Добре кашу ість мій дід, бо у нього … апетит.
Стіна слів: АПЕТИТ – бажання істи, охота до їди.
Аа Ап пе ет ти ит апетит
Кожній парті картка із словосполученням.
(на) писати (на) дошці
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розрізняти префікси і службові слова.
Напишемо мімі-твір, а в кінці уроку вас чекають «Загадкові листи».
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Жив … (на) світі дід Василь.
… (у) кисіль він сипав сіль.
Цукор клав … (у) холодець,
… (а) … (у) – чай жовтки … (з) яєць.
Був дідусь наш … (не) дивак,
… (а) робив це просто так,
… (а) робив це все … (для) штуки,
… (щоб) сміялися внуки.
Зовсім ні. Вони використовуються для поєднань великих слів. Називають їх – службовими словами. Вони можуть складатися з одного звуку (у, в, з, й, і, а, ж), двох(на, до, по, об), а то й трохи більше( під, через, над).
4. Робота з підручником.
Вправа 1. С. 54.
Запиши сполучення слів.
зайти за другом
погуляти по парку
допливти до берега
5. Інтерактивна технологія «Проведи дослідження».
1) Підкресли службові слова в записаних сполученнях слів.
2) Познач префікс у виділених словах.
3) Поясни, як пишемо службові слова з іншими словами — разом чи окремо.
4) Як пишемо префікси?
6. Ознайомлення із правилом. С. 55
Префікс — це частина слова. Його пишемо разом зі словом.
Службові слова (прийменники) пишемо окремо від інших слів.
4. Первинне закріплення навчального матеріалу.
Вправа 2. Спиши повідомлення Читалочки.
Інтерактивна технологія «Розвідники».
Знайди і підкресли службові слова.
Знайди слова з префіксами й познач їх.
Взаємоперевірка виконаного завдання.
5. Вправа «Порівняй і запам'ятай!»
Вправа 3. Ґаджик хоче навчити тебе розрізняти префікси і службові слова. Прочитай його пораду.
Музична фізкультхвилинка.
V. Усвідомлення вивченого матеріалу, систематизація та узагальнення навчального матеріалу.
Вправа 6. Напиши текст (3–4 речення) про свій улюблений напій.
Учні зачитують свої міні-твори й отримують відгуки на власні думки від однокласників.
VІ. Підсумок уроку.
ЛЕГО-гра (зелена цеглина – твердження правильне, червона – ні).
VІ. Рефлексія.
Інтерактивна технологія «Загадкові листи»
Обери лист , який ти хочеш відкрити.
Зелений – Сьогодні на уроці я навчився /навчилася …
Червоний – Сьогодні на уроці я запам'ятав / запам'ятала …
Помаранчевий – Найкраще мені вдалося …
Фіолетовий – Найбільше мені сподобалося …
Синій – Урок завершую з настроєм …
Жовтий - Труднощі виникали …
VІІІ. Домашнє завдання
Списати текст, розкривши дужки. Підкресли службові слова й познач префікси.