Урок літературного читання для 3 класу "Поет-пісняр Андрій Малишко. Рими"

Про матеріал
Конспект уроку передбачає нестандартні форми роботи на уроці, зокрема використовуються стратегії "Передбачення" та "Порушена послідовність", вправа "Діамант", мнемотехніка.
Перегляд файлу

Степаненко Тамара Андріївна,

вчитель початкових класів

Смілянського НВК «Загальноосвітня школа І ступеня-

гімназія імені В. Т. Сенатора»

 

Урок з літературного читання для 3 класу

 

Тема. Поет-пісняр Андрій Малишко. Рими

Мета. Формувати ключові компетентності:

вміння вчитися – організовувати свою працю для досягнення успіху;

предметні: поглибити знання учнів про особливості побудови вірша,  творчість українського поета Андрія Малишка; вдо­сконалювати навички свідомого виразного читання; вчити розуміти образну мову.

Розвивати зв’язне мовлення школярів, мислення, вміння працювати в парах, групах; збагачувати словниковий запас, вміння підбирати рими.

Виховувати любов до художнього слова.

Обладнання: таблиці-розчитки, портрет А. Малишка, компютер, презентація, ілюстрації для роботи в групах, картки для роботи в парах,  групах, папір, клей, запис пісні «Стежина» на слова А. Малишка.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Мовленнєва розминка:

- вправи для дихання

- промовляння скоромовок

- читання  слів, вправа «Пеньочок»

Мишка

Мишка

Кішка

Мишка

Миска

Шишка

Шишка

Мишка

Шишка

Шишка

Коза

Коза

Кора

Коза

Коса

Чайка

Чашка

Чайка

Чайка

Чайка

2. Пригадування учнями того, що вони вже знають 

  • Що ви можете сказати про слова у стовпчиках?
  • Чи співзвучні слова у них?
  • Як називається співзвучність кінцевих звуків у поезіях?
  • Чи завжди у віршах можна відшукати риму?
  • Який вірш легше читається, запамятовується: римований чи білий?

3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку

- Прослухайте пісню та скажіть, які почуття у вас вона викликала?

Звучить пісня «Стежина» (муз. П. Майбороди, сл. А. Малишка).

— Які почуття викликала у вас прослухана пісня?

Про що йде мова в цій пісні? Як би ви її назвали?

— Автором слів цієї прекрасної ліричної пісні є український поет Андрій Самійлович Малишко.

  • Як ви вважаєте, чому я запропонувати прослухати цю пісню?

III. Усвідомлення навчального матеріалу

  1. Стратегія «Передбачення» (за портретом)

- Подивіться на  портрет Андрія Самійловича Малишка в молоді роки.

- Що ви можете про нього сказати? (Українець, щире, усміхнене обличчя, привітний погляд, високе чоло)

- З чого це видно?

2. Робота в парах, групах

- Прочитайте текст і скажіть, чи справдились і в чому саме ваші припущення щодо Андрія Малишка.

Андрій Самійлович Малишко народився 14 листопада 1912 р. в Обухові Київської області в багатодітній сім’ї (11 дітей) сільського шевця. Вечорами в хаті Малишків бриніла то весела, то сумовита пісня. Ці пісні надихали його на створення поезій. Цій любові до пісні він має завдячувати матері, яка знала багато українських народних пісень із задоволенням співала їх дітям. Від матері в Малишка любов до народних мелодій і рідного слова.

Після закінчення семирічки навчався у медичному технікумі, потім — на літературному факультеті Київського інституту народної освіти. У 1930 році  юнак надрукував перші вірші. Після закінчення інституту, учителював в Овручі, працював журналістом у Харкові.

Під час Другої світової війни був військовим кореспондентом у фронтових газетах.

За своє життя поет видав близько 40 збірок. Але найголовніше те, що в українську літературу він увійшов як поет-пісняр, бо пісні на його вірші вже давно сприймаються як народні: «Знову цвітуть каштани», «Пісня про Київ», «Пісня про рушник», «Ми підем, де трави похилі», «Стежина», «Вчителько моя».

Іменем Андрія Малишка названо вулицю в Києві, Богуславі, Борисполі, Горлівці, Донецьку, Ковелі, Коломиї, Коростені, 

Луганську, Обухові, Смілі, Тернополі.

У 1991 році в Обухові в будинку, де народився поет, відкрито музей.

Про А. Малишка у 1983 році на кіностудії «Укртелефільм» знято документальний фільм «Андрій Малишко».

31 жовтня 2003 року Національний банк України випустив в обіг 2-гривневу пам’ятну монету присвячену Андрію Малишку.

  • Підтвердіть ваші припущення словами з тексту.

«Запис ідей»

За портретом

За текстом

Любив Україну

Прожив все життя на Україні, писав про неї. Пісні на його вірші сприймаються як народні.

Розумний

Вчився у медичному технікумі, потім — на літературному факультеті Київського інституту народної освіти. Працював учителем, журналістом, військовим кореспондентом.

Щирий, добрий

Люди памятають про нього: його іменем названі вулиці, відкрито музей, знято фільм, випущена монета.

Фізкультхвилинка

- Судячи із того, що довідались про Андрія Малишка,  як ви вважаєте, про що  писав у віршах автор?

- Переконатись у цьому або спростувати вашу думку допоможе нам його вірш.

3. Опрацювання вірша А. Малишка «Вихопивсь дощик поміж заграв...»

(с. 113)

  • Відгадування загадки:

Хтось відкрив на небі душ, повно на землі калюж.

І на нас водиця ллється, як це явище зоветься? (дощ)

Які слова вам допомогли її відгадати?

  • Стратегія «Займи позицію»
  • Яким буває дощ?
  • Хто вважає, що дощ корисний? Шкідливий? Обгрунтуйте свій вибір.
  • Виразне читання вірша вчителем.

- Послухайте вірш А. Малишка «Вихопивсь дощик поміж заграв...» і скажіть, яким його побачив автор?

- Чи сподобався вам вірш? Що найбільше запам’яталося?

Читання стовпчиків слів «луною»:

Пуща, заграва, закресав, вихопивсь, обрій, поміж, запрозорилось, посміхнулися.

- Знайдіть у підручнику (с.113) тлумачення слів заграва, закресати, пуща.

Заграва – відблиск яскравого світла.

Закресав – сліпуче виблискував.

Пуща – великий, густий, дрімучий ліс.

- Які слова ще незрозумілі?

- Підберіть синоніми до слів: вихопивсь, обрій, запрозорились, понапинав, насолода, порода.

Вихопивсь – раптово почався, неочікувано пішов.

Обрій – небокрай, виднокіл, горизонт.

Запрозорились – стали прозорими, чистими.

Понапинав – одягнув.

Насолода – задоволення.

Порода – вид, різновид.

  • Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

- До якого жанру належить вірш?

 (Пейзажна лірика. Автор передає бу­яння природи після дощу.)

  • Інтонування вірша. Виразне читання вірша учнями.
  • Розставте паузи у вірші і відповідно до них виразно прочитайте.
  • Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

- Якими кольорами насичена описана у вірші картина природи?

- Чому поет обрав саме цей колір?

- Яким описується дощик?(Смішний, добрий-добрий)

- Що зробив дощик?

- Якими людськими властивостями поет наділив дощ, пущі, дуби? Як називається цей художній засіб?(уособлення)

- Підберіть рими до слів: заграв, сорочка, закресав, обрій, гущі, породи.

- Чи допомагають рими при читанні? Як саме?

- То що можна сказати про вірш А. Малишка, справдились ваші припущення чи ні? В  чому саме?

4. Робота в групах.  Вправа «Діамант» (І, ІV група)

Протилежності   А – В (слова - антоніми)

Тема А (слово)

2 прикметника А

3 дієслова А

2 іменника  А, 2 іменника В (речення, що поєднує протилежності А і В)

3 дієслова В

2 прикметника В

Тема В (антонім)

Наприклад:      Дощ

         Раптовий, синій

   Вихопився, заплакав, закресав

Після слізок дощу  сонце подарувало посмішку

(Дощик умив землю, а сонечко її висушило і зігріло)

  Випливло, засміялось, погладило

        Очікуване, золоте

                  Сонце

Стратегія «Порушена послідовність» (ІІ,V група)

- Подивіться уважно на схему і скажіть, як її необхідно змінити, щоб зображене відповідало рядкам поезіі А. Малишка.

І запрозорились водні пущі,

І посміхнулись темні гущі,

Навідь діди, із старої породи,

Чухали голови від насолоди.

Заучування вірша (мнемотехніка) (ІІІ, VІ група)

- Проілюструйте рядки поезії автора малюнками і розкажіть з пам’яті їх.

Вихопивсь дощик поміж заграв: (ІІІ група)

Чоботи сині, синя сорочка,

Сині мелодії понапинав

З неба широкого аж до лісочка…

Сині листочки дрібно писав – (VІ група)

Людям, озерам, лукам за обрій,

Ох, і смішний же!

І добрий-добрий!

VI. Рефлексія

- Що вам найбільше сподобалося?

- Що було важким для розуміння чи нецікавим?

- Що із сьогоднішнього уроку можна використати на практиці? Як?

Домашнє завдання:

вивчити вірш напам’ять (с.113);

підготувати запитання до вірша або статті про А. Малишка на с.112

doc
Додано
15 квітня 2020
Переглядів
761
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку