Пропоную вашій увазі урок з літературного читання, головна мета якого поглиблювати знання учнів про творчість Ганса Крістіана Андерсена; вдосконалювати навички свідомого виразного читання літературних творів; учити аналізувати прочитане, робити самостійні висновки, аналізувати вчинки дійових осіб; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до природи, милосердя; виховувати мудрість, кмітливість, доброту.
1
Урок літературне читання
Урок № 39 - 40
ТЕМА: Роби так, щоб не нашкодить іншим. Г.К.Андерсен «Ромашка»
МЕТА: поглиблювати знання учнів про творчість Ганса Крістіана Андерсена; вдосконалювати навички свідомого виразного читання літературних творів; учити аналізувати прочитане, робити самостійні висновки, аналізувати вчинки дійових осіб; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до природи, милосердя; виховувати мудрість, кмітливість, доброту.
Ключові компетентності вміння вчитися:
навчально-організаційні вміння і навички:
загальномовленнєві вміння і навички:
загальнокультурні:
соціальні :
компететності з ІКТ:
загальнопізнавальні вміння:
контрольно-оцінні вміння:
інформаційно-комунікативна:
загальнокультурна:
соціальна:
ТИП УРОКУ:
ОБЛАДНЯННЯ УРОКУ: портрет Андерсена, відеопрезентація «Життєвий і творчий шлях казкаря», аудіо запис казки «Ромашка», картка РОМАШКИ, ТЮЛЬПАНА, ПІВОНІЇ, ЖАЙВОРОНКА, картки «Анаграма», картка «Передбачення», куб Блума з запитаннями, мікрофон, стрічки з написами, картки для сенкану, картки для парної та групової роботи
ХІД УРОКУ:
І Організаційна частина уроку
Вже дзвінок сигнал нам дав:
Працювати час настав.
Отже, ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
- Скажіть, над якою темою ми почали з вами працювати на попередніх уроках?
- До яких казкарів ми встигли з вами завітати?
- Назвіть головних героїв казки «Бременські музиканти»
- Який уривок казки вам сподобався найбільше?
- Чому нас хотіли навчити цією казкою? Вірно, тож треба працювати завжди гуртом. Тоді і справу любу можна вирішити
- Саме тому девіз нашого уроку залишається таки: Зібратись разом – це початок, триматись разом – це прогрес, працювати разом – це успіх
ІІ. Основна частина
1. Повідомлення теми уроку:
Сьогодні вранці, коли я йшла до вас на урок, до мене у руки потрапив незвичний подаруночок від одного чарівника. Коли я його розкрила, то побачила в середині дивні листочки з написами: Снігова королева, Свинопас, Гидке каченя, Принцеса на горошині, Нове брання короля. Як ви вважаєте, чому він вручив дати мені цю скриньку?
(Припущення дітей)
- Вірно, до себе у гості нас запрошує відомий казкар Ганс Кристіан Андерсен. Давайте познайомимося з цією талановитою людиною
(Перегляд відео ролика «Андерсен - відомий казкар світу»)
- Що запам’ятали про цю видатну людину?
- А згадайте, хто з письменників був двічі нагороджений премією Г.Х.Андерсена і за які твори?
2. Підготовка до сприймання тексту
Тож запрошую вас у світ казок цього відомого казкаря. Відгадайте хто будуть героями нашої казки?
Я на сонце дуже схожа –
Золотиста, ніжна, гожа.
Я щоранку розквітаю,
Промінцями всіх вітаю.
Відгадати всім неважко.
Що за квітка я? . . . (РОМАШКА)
Ти відгадай мою загадку:
Вгорі тремтить сіренька цятка
Й пісні співає голосні.
Та жаль, що тільки навесні.
Ну, називай же без відмовок,
Що ця пташка . . . . (ЖАЙВОРОНОК)
- Отже, в сьогоднішній казці головними персонажами будуть жайворонок і ромашка.
3. Первинне сприймання тексту учнями
Оцінювання на уроці буде відбуватися уже знайомим вам способом через таблицю самооцінювання. У кожного на парті лежить така табличка, підпишіть її і будь справедливими і чесними, по відношенню до себе та своїх товаришів. Пам’ятайте, що максимальна кількість балів – 3, мінімальна – 1
- Читання – слухання казки. Вправа «Стратегія передбачення»
Казку читаємо частинами й робимо зупинки. На кожній зупинці заповнюємо таблицю. Вписуємо не розгорнуті відповіді, а лише ключові слова.
Етапи читання |
Що, на вашу думку, відбудеться далі? |
Чому ви так уважаєте? |
Чи справдилося передбачення? |
Після читання заголовка
|
|
|
|
Після читання першого уривку
|
|
|
|
Після читання другого уривка
|
|
|
|
Після читання третього уривку
|
|
|
|
4. Перевірка первинного сприймання тексту
1) Робота з анаграмами. Розшифруйте назви квіток, які заховані в анаграмі і вилучіть зайві
2) Аудіювання
-Що вас найбільше вразило в цій казці?
- Який персонаж видався наймилішим і чому?
- Що залишилося незрозумілим?
2) Словникова робота
- Прочитайте в підручнику пояснення слова дерен і запорошений
- Хто може пояснити значення слів: рівчак –
Непоказна квітка –
Ромашка отямилась –
5. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту
1) Робота в творчих групах
Доберіть якомога більше прикметників до поданих слів:
Ромашка –
Пелюстки –
Стеблина –
Травичка –
Жайворонок –
Тюльпани –
Хлопці –
Півонії –
2) Вправа «Пошуковці»
- Зачитайте опис маленької ромашки в той ранок, коли вона зовсім розцвіла
- Хто був її сусідами на клумбі? Прочитайте, як описав їх автор
- Як зустрілись жайворонок і ромашка? Знайдіть це в тексті
- Про що співав жайворонок у клітці? Прочитайте
- Зачитайте уривок казки, який можна назвати її мораллю.
3) Вправа «Хвости». Я читатиму початок речення, а ви маєте знайти його хвіст
4) Осмислення змісту тексту
1) Робота в парах. Скласти «Сенкан» на тему Ромашка
2) Інтерактивна вправа «Куб Блума»
- Складіть «Товсті» запитання (З якої причини . . .? Навіщо . . .? Як? . . Як ви вважаєте, хто . . .? Поясніть, чому . . . ? Назвіть . . . ? Запропонуйте . . . )
3) Прийом «Ток - шоу»
- Подумайте і з’ясуйте, чому вчинок хлопчиків можна вважати недолугим, ганебним. Що спричинило загибель і жайворонка, і ромашки? Обґрунтуйте свою думку. Розробіть правила, яких слід дотримуватись, аби таких випадків у природі траплялось якомога менше.
(Презентуйте своє власне закінчення цієї казки)
- Яка на вашу думку основна тема і мета твору?
ІІІ. Заключна частина
1) Рефлексійний аналіз змісту прочитаного
- Який епізод казки вам найбільше сподобався? Чому?
- Який персонаж вам найбільше сподобався? Якими рисами характеру він вас приваблює?
- Що вам не сподобалось у цій казці?
- Щоб ви хотіли змінити у казці?
2) Хвилинка – цікавинка.
Вчитель знайомить учнів з легендами про появу ромашки та жайворонка.
- Що є правдивим, а що вигаданим у цих легендах?
ІV Домашнє завдання
1 урок – с. 36 – 40 виразно читати, намалювати одного із головних героїв; тв..завдання - знайти легенду про ромашку
2 урок – с. 36 – 40 переказувати, придумати власне продовження казки