Урок "Українська народна казка «Кривенька качечка»"

Про матеріал

Ознайомити учнів з українською народною казкою «Кривенька качечка»; вчити усвідомлювати основні ознаки чарівної казки та познайомити з особливістю чарівної казки ; формувати вміння визначати і називати героя чарівної казки, складати його характеристику, висловлювати свою оцінку щодо вчинків персонажів; вчити аналізувати казку, роботи висновки про настрій героїв, розвивати навички читання вголос і мовчки, уміння усного мовлення учнів, висловлювати і доводити свою думку, вислуховувати думку товариша; поповнювати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до народних казок, почуття доброти, співчуття, поваги до людей похилого віку

Перегляд файлу

 

                        ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ

Тема.  Українська народна казка   «Кривенька качечка»

Мета: ознайомити учнів з українською народною казкою «Кривенька качечка»; вчити усвідомлювати основні ознаки  чарівної казки та познайомити з особливістю чарівної казки ; формувати вміння визначати і називати героя чарівної казки, складати його характеристику, висловлювати свою оцінку щодо вчинків персонажів; вчити аналізувати казку, роботи висновки про настрій героїв,  розвивати навички читання вголос і мовчки, уміння усного мовлення учнів, висловлювати і доводити свою думку, вислуховувати думку товариша; поповнювати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до народних казок,  почуття доброти, співчуття, поваги до людей похилого віку. 

 

Матеріал до уроку: українська народна казка  «Кривенька качечка».

Обладнання: сигнальні картки ,  малюнки, мікрофон, мультфільм «Кривенька качечка», презентація до уроку, таблиці , ноутбук, мультимедійна дошка.

                                                     Хід уроку

І. Організаційний етап.

                            Продзвенів уже дзвінок,

                            Починається урок.

                            Він казковий і цікавий,

                            Тож роботи в нас чимало.

-Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Давайте привітаємо їх.

Привітання

Я всміхнуся сонечку,

Здрастуй, золоте.

           Я всміхнуся квіточці,

           Хай вона росте.

Я всміхаюсь друзям,

Зичу їм тепла.

           Гостям усміхаюся,

           Зичу їм добра. 

-Діти, я рада бачити  вас, чи  хочете  ви  мандрувати  стежинами  казки ?

Отже, девіз уроку у нас такий:

                                   Гарно читаємо,

                                  Чітко відповідаємо,

                                  Мову свою розвиваємо.

ІІ. Мовленнєва розминка.

  1. Робота над скоромомкою.

Чубатий качур кряче качці:

  • Ти чудо бачила чи ні?

До річки човен мчав на тачці ,

По річці – тачка на човні!

  1.  Гра « Фотооко»
  • Швидко прочитайте слова, намагаючись якомога  більше запамятати .

Дідусь                    вода

бабуся                    ліс

дівчина                  борщ

дерева                    гриби

  • Назвіть слова, які запамятали.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Характеристика Кирила Кожум’яка.

«Мозкова    атака»

Красень,Обдарований,  Жвавий, Умілий, Милосердний, Яскравий, Сильний, Хоробрий, Відважний, Авторитетний.

     2.Бесіда.

•Що таке казка? (Казка- це цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті. Рослини й тварини в ній уміють розмовляти і робити все, що й люди. У казках трапляються незвичайні чарівні пригоди. Казки мають повчальний характер.

•З яких частин складається казка?

ІV.Мотивація  навчальної  діяльності.

  • Спробуйте прочитати прислівя, яке склав народ.

(Казка – вигадка , та в ній щось повчальне зрозумій.)

 •Які бувають казки?

•А які бувають казки , в залежності від того, хто їх написав?

1. Вправи на вдосконалення  навичок читання.

Читання прислів’їв

До яких казок підходять ці прислів’я? (слайд 2 – 3)

Яке частування – таке й дякування. («Лисиця та Журавель»)

Без труда не їстимеш пирога. («Колосок»)     (слайд 4 – 5)

 

  1. Вікторина «З якої казки пісенька?»

Я по коробу метений,
На яйцях спечений.
Я від баби втік,
І від діда втік,
Так і від тебе втечу.(Колобок)(слайд 67)

    Гуси, гуси, гусенята,
    Візьміть мене на крилята,
    Та понесіть до батька…(«Івасик – Телесик»)(слайд 8 -9 )

Ой ви діточки, козеняточки,
Відімкніться, відчініться!
Ваша матінка прийшла,
Молочка вам принесла.(«Вовк та козенята»)(слайд10 - 11 )

    Мій котику, мій братику,
    Несе мене лиска
   За круті гори,
   За бистрії води,
   Порятуй мене!(«Котик і півник»)(слайд 12 -13 )

ІV. Повідомлення теми та мети уроку

  1. Робота над загадкою.
  • Сьогодні  ми завітаємо в гості ще до однієї чарівної  казочки.

    А ось до якої саме,ви здогадаєтесь, якщо відгадаєте загадку.

 

                          В неї ноги, наче ласти,

                          Дзьоб плескатий, червонястий,

                         -Кря-кря-кря –пливе по річці,

                          Їсть зерно, скубе травичку…

                          Ви вгадали цю босячку

                         Хто це, діти? Звісно…(качка.)

  • Що ви знаєте про качок? А що знаєте про диких качок?
  • Сьогодні ми прочитаємо українську народну  казку « Кривенька качечка».

2.Вправа "ОЧІКУВАННЯ"

А чого ви очікуєте від уроку?

•Що хочете цікавого дізнатися?

(•Хочемо навчитися читати і переказувати. •Дізнатися, про що ця казка. •Читати казку в особах. •Побувати в ній. •Намалювати до казки малюнок.)

  • А я чекаю від вас гарної роботи.
  • Ось пісенька з казки до якої ми вирушаємо! (слайд 14)

Онде наша іва,
Онде наша діва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці.
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить,
Скиньмо по пір’ячку,
Нехай летить з нами! («Кривенька качечка»)

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1. Словникова робота

- Щоб вам у казці було все зрозуміло, ми ознайомимося з окремими словами, які в ній зустрічаються.

Галочка – пестливе звертання до дівчинки.
Іва – діва – звертання до дівчинки.(слайд 15)

Починочок – пряжа, намотана на веретено.(слайд 16)

Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на якій намотують пряжу.(слайд 17)

Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.(слайд 18)

Жалувати – жаліти, шанувати.(слайд 19)

Полинули – полетіли.(слайд 20)

 

2.Комбіноване читанн казки (починає вчитель, а продовжують учні)

 3. Перевірка первинного сприймання.

- Назвіть дійових осіб? (Дід, баба, дівчина,  качечка.)

- Чи сподобалася казка? Чим? (Тим, що качечка повернулася до свого табунця.)

- Як закінчується казка? (Перемогою справедливості.)

4. Фізкультхвилинка.

5.Читання слів на одному диханні.

  пірячком                      кужілочка

 підглядали                      веретенце

 на стовпці                       починочок

 увертілась                       полинули

6.Читання казки учнями.

Настав час почитати казку.(Читання за особами 2 частини)

 

  Вправа «Бджілки»

  Раптом пішов дощик.

  Дощ.

  Злива.

  Дощик ущухає.

  Закінчився дощ.

 

7.Бесіда за прочитаним.

   Чому сумували дід та баба?

   Хто їм трапився у лісі?

   Що було з качечкою?

   Як учинили дід та баба?

   Що здивувало діда та бабу, коли вони наступного разу повернулися з лісу?

   Кого помітили сусіди?

   Чи здогадалися дід з бабою, хто це був?

   Як вони вирішили діяти?

   Чим це закінчилося?

   Як відреагувала дівчина?

 

8. Робота в групах.

1) група: Встановіть послідовність подій.

2)група:  Встановити послідовність подій.

3)група: Встановіть послідовність подій.

4)група: Встановіть послідовність подій.

5) група: Зєднайте частини прислівя.

6)група: Зєднайте частини прислівя.

 

9. Робота з прислівями.   Визначення головної думки казки.

        Руки малі,та до роботи вдалі.

         Добре роби – добре і буде.

        За добро добром платять.

        Швидкої роботи ніхто не хвалить.

  • Прочитайте прислівя і визначіть, яка головна думка казки.
  • Займіть позицію.

 

10.Характеристика головних героїв за допомогою сигнальних карток.

Зачитую слова, а діти сигналізують картками.

  Старенькі,   хитрість, підступність, добра, працьовита, довірлива,  спалили гніздечко, уміла прибрати, уміла приготувати їжу.

  • А тепер скажіть словами, які були дід і баба, дівчинка.
  • Чи гарно вчинили  дід та баба? Чому?
  • Згадайте кінцівку казки. Прочитайте її ще раз.Як закінчується казка? Що автор хотів сказати ?

VI.Узагальнення і систематизація знань

1.        «Почесний гість»

Діти уявіть собі, що Кривенька качечка завітала до нас у гості. Уявили? А тепер подумайте про що ви б хотіли її спитати, що дізнатись нового, про те чого немає у казці. Кожен зараз подумає і підготує запитання, бо сьогодні до нас у гості завітала головна героїня казки – Кривенька качечка. ( виходить дівчина)

Крив. качечка: Доброго дня! Як у вас тут тепло та затишно. Мені дуже приємно що мене запросили на цей урок!

Вчитель: Кривенька качечка, а чи не могла б ти трохи поспілкуватися з нами. Наші дітки підготували тобі цікаві запитання.

Крив. качечка: Звичайно, я згодна. Я з задоволенням вислухаю та відповім на усі ваші питання.

Вчитель: Дуже добре! Діти, хто перший хоче задати своє питання?

(питання учнів:)

1.Що ти бачила, перебуваючи у інших країнах?

2.Що з тобою трапилось, як ти пошкодила лапку?

3.Чому ти зосталась одна у лісі?

4.Чому ти залишилась жити у діда з бабою?

5.Чому потім ти вирішила від них полетіти?

Вчитель: молодці, діти ! Ви зрозуміли текст прочитаного і задавали досить цікаві питання. Я дуже вдячна вам за прояв творчості та активність.

Крив. качечка: Дякую вам за таку приємну бесіду! До зустрічі!

Діти: На все добре Кривенька качечка! Було приємно з тобою познайомитись.

2.Гра « Крісло автора».

- Як би ви змінили казку, якби були автором?  Дякую!

3.Перегляд мультфільму.

 

VІІ. Підсумок уроку.

  • Що на уроці вам сподобалось?
  • А як би ви вчинили на місці бабусі і дідуся?
  • Що було б якби старенькі не спалили гніздечко?
  • Які ознаки чарівності є у казці?
  • Чи здійснилися ваші очікування від уроку?

 

VIII. Домашнє завдання.

  1. Читати казку в особах.
  2. Скласти план та переказувати казку.
  3. Читати казку та намалювати малюнок.

 

  • Ось і уроку кінець. Всі були дружні та активні.

Оцінки за урок.

Дякую за роботу.

docx
Додано
9 квітня 2018
Переглядів
4174
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку