Матеріал містить розгорнутий конспект уроку літературного читання для 2 класу за підручником О.Савченко. У розробці вміщено цікаву мовну розминку та показано різні види роботи над текстом.
1
Урок літературного читання в 2 класі
Тема. Калинка — згадка про добре серце.
Г.Демченко «Калинка» (казка). Загадки.
Мета:
добирати до них заголовки; визначати головну думку твору;
Обладнання: гілочки з кетягами калини, малюнки та ілюстрації із зображенням калини, портрет Г.Демченко, заголовки до кожної частини казки, книжка "Калинка".
Хід уроку
І. Організаційна частина. Привітання гостей.
- Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості — це свято.
Тож проведемо урок так, щоб нашим гостям було цікаво і радісно.
ІІ. Очікування результатів. Метод «Мікрофон»
ІІІ. Мовна розминка
Спершу повправляєм язички,
Щоб при читанні не плутались значки.
«Кульбабка»
Уявили, що ми на лузі, а перед нами багато кульбабок з парашутиками. Взяли одну кульбабку. За моїм сигналом дмухнемо на неї ніжно-ніжно, щоб парашутики розлетілися.
Приготувались і дмухнули. (діти дмухають)
Взяли другу кульбабку.
І дмухнули. (діти дмухають)
Пригадайте, діти, вмить,
Як пшениченька шумить:
Як в гайку струмок дзвенить?
Як бджола в саду бринить?
Як шумлять у птаха крила?
В морі синьому вітрила?
Вітер з гаєм розмовляє,
Поміж листячком гуляє
Ми всі трішки пошуміли,
Тепер чистомовку скажем вміло.
На-на-на рідна сторона.
Ай-ай-ай наш квітучий край.
Жу-жу-жу землю бережу.
Ну–ну-ну про червону калину.
Ай-ай-ай нумо, прочитай!
ІV. Мотивація навчальної діяльності
добирати до них заголовки; визначати головну думку твору;
Учні (хором). Ми всі господарі природи, тож збережемо її вроду.
Ми живемо в Україні і любимо її гарну та співучу мову, її пишну природу. Наша земля красива та щедра. Росте і жито, і городина, цвітуть квіти, зріють плоди. Але особливою любов’ю користується у нас калина.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Фронтальна робота.
Створення асоціативного куща.
- Що ви бачите, пригадуєте, уявляєте, коли чуєте слово калина? Гронування.
VІ. Робота над казкою Г.Демченко "Калинка".
1. Короткі відомості про Г.Демченко. Показ портрета.
- Перед тим послухайте короткі відомості про письменницю.
2. Складання передбачення.
3.Словникова робота.
Читання "луною":
ласкава дівчинка
щире серце
посадила край шляху
носила та поливала
іде подорожній
роботящі руки
зернятко
калина
4.Виразне читання казки вчителем.
Сіли , діти, всі рівненько,
Казку слухайте уважненько,
Бо потім повинні відповідь дати,
Про кого ця казка сказати.
(учитель виразно читає, а діти слухають)
5 .Перевірка первинного сприймання
Тест
1. Головну героїню казки звали:
а) Килинкою
б) Калинкою
2. За що всі люди у селі любили Калинку?
а) за добре та щире серце
б) за привітність
3. Що дівчинка посадила край шляху?
а) тонюсіньке стебельце з лісу
б) яблуньку
4. Що сталося з кущем після щирої подяки подорожнього?
а) од сну стрепенувся й укрився білим цвітом
б) нахилився додолу
Самоперевірка за слайдом.
6.Словникова робота «Знайомі незнайомці»
Попідвіконню – під вікном
Курний шлях – у пилюці
Обабіч – з обох сторін дороги
Гущавина – густий ліс
На привіллі – на волі
Крислатий кущ – розложистий, рясний
Подорожній – людина,яка подорожує
Стрепенувся – прокинувся
Гульк – раптово
7.Фізкультхвилинка Під пісню «Ой є в лісі калина»
8. Читання тексту за частинами. Робота над змістом. Вибіркове читання.
І частина. Читання «диктором» (дівчинка, хлопчик читає, всі діти слідкують)
ІІ частина. Гра «Листочок» (читає той учень, на парту якого впав калиновий листочок.)
ІІІ частина. Читання «ланцюжком».
- Що побачив подорожній?
ІV частина. Коли калина цвіте, то і бджілки біля неї літають та гудуть.
Прочитаємо четверту частину «бджілкою».
Читання «бджілкою» (читання-гудіння)
План (слайд)
1.Привітна та ласкава дівчинка.
2.Тонюсіньке стебельце.
3.Вдячний подорожній.
4.Подароване ім’я.
Легенда про калину
Було це дуже давно. На Україну напали монголо-татари. В одному селі було весілля. Дівчата-красуні веселились. І раптом увійшли в село вороги. Вони захотіли викрасти дівчат, але ті почали тікати в болото. Монголо-татари побігли за ними. Так і загинули дівчата-красуні й вороги у болоті. Де загинула красуня — там кущ калини, де загинув ворог - там купа гнилі.
Ось калина над водою
віти стеле по воді.
Хто це щедрою рукою
їй намистечко надів?
Червонясте, променисте,
розцвітає, як вогні.
Дай хоч трішечки намиста,
калинонько, і мені.
Стоїть дід над водою
з білою бородою.
Тільки сонечко пригріє,
борода почервоніє.
Прислів'я:
Калина у дворі — у хаті достаток.
У лузі калина з квіточками, немов матуся з діточками.
9. Вибіркове читання
10. Гра «Розвідники»
- Порахуйте, скільки разів зустрічається ім’я дівчинки Калинка. (7 разів)
VІІ. Підсумок
Погляньте, яку ми книжку створили завдяки наполегливій роботі. На уроці трудового навчання ми її зшиємо і виготовимо титульну сторінку.
Рефлексія
Сьогодні на уроці ми дізналися про …
Я зрозумів, що …
VІII. Домашнє завдання.
С.59-61, читати, переказувати.