Урок літературного читання "Казки «Школи під голуби небом» В.О. Сухомлинський «Дід Осінник» "

Про матеріал
Урок літературного читання у 3 класі з використанням інтерактивних методів навчання та мультимедійних засобів
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Урок літературного читання у 3 класі

з використанням інтерактивних методів навчання

та мультимедійних засобів

 

Тема: Казки «Школи під голуби небом»

       В.О. Сухомлинський «Дід  Осінник»

 

 

 

Валентина Софроній

вчитель початкових класів,

спеціаліст вищої категорії

Чернівецької ЗОШ І-ІІІ ст. №27

вул.Воробкевича 19, м. Чернівці 58032

 

 

 

 

        Чернівці   

Урок літературного читання у 3 класі

 

Тема: Казки «Школи під голубим небом». В.О. Сухомлинський «Дід Осінник».

Мета: Розширити уяву учнів про творчість В.О. Сухомлинського. Навчати

           визначати настрій, тему, основну думку казки. Удосконалювати

          вміння розповідати казки. Розвивати творчу уяву, вміння створювати

          власні казки. Самостійність у читанні і обговорення прочитаного.

          Виховувати естетичні почуття, співпрацю,

Обладнання: презентація до теми, словникові слова, картки для роботи в парі, групі, малюнок до тексту, листочки дуба, клена, берези для кожного учня.

 

Хід уроку

І. Організація класу:

Хто багато читає, той багато знає.

Хто швидко читає, той багато встигає.

Щоб успіхи чудові, треба гарно вам читати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання:

  1. Виставка малюнків до казки Лесі Українки  «Про Оха-чудодія».
  2. Зачитати продовження казки.
  3. Бесіда: -Які казки вивчаємо? Хто їх автор?

ІІІ. Мовна розминка (утворіть вірш):

Пригасло сонце у горі.                    прочитати сумно

Вже тиха осінь на порі.                   прочитати разом весело

І скоро на сухий листок

Впаде легесенький сніжок.

  • Дівчатам прочитати із запитальною інтонацією.
  • Хлопцям прочитати із окличною інтонацією.

VI. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети.

         1.Розвиток мовлення та уяви:

  • Яка тема цього вірша? (про осінь)

Краса цієї пори року надихала не тільки поетів та письменників, а й художників (показ на екрані репродукція Лєвітана «Золота осінь») та композиторів.

Заплющіть очі. - Яку осінь Ви уявили? (звучить музика Чайковського «Пори року»).

  • Доберіть прикметники до цієї пори року (слайд «Осінь»): багряна, барвиста, щедра, сумна, дощова, тепла, золота.
  • Якою буде осінь, залежить від Вашої уяви та фантазії. Пригадайте який письменник і педагог заохочував дітей до уяви. Фантазії та міркувань (В.О. Сухомлинський).
  1. Гра «Швидко читай та запам’ятай».Ознайомтеся із цікавою інформацією про життя В.О. Сухомлинського. (учні читають з екрана короткі відомості, а потім розповідають)
  • Воював. Був важко поранений. Осколок снаряду залишився в його грудях назавжди.
  • Працював 23 роки директором Павлиської школи.
  • За своє життя написав тисячу п’ятсот оповідань і казок для дітей.
  • Його твори надруковані 53 мовами світу.
  • Він виховував у дітей любов до навчання, до матері та праці.
  1. Робота з підручником:
  • Давайте дізнаємось, де любив проводити уроки В.О. Сухомлинський. Чому Він створив Школу під Голубим Небом? Якою була школа? Де проводилися уроки? Зачитати що Він писав.

Із творами, які були складені у Школі під Голубим Небом ми сьогодні познайомимось.

V.Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота над текстом «Дід осінник».

а) Передбачення:

- Хто такий дід Осінник?

- Яким Ви його уявляєте?

б) Словникова робота:

Осінній вітерець приніс слова («Бліцкартки»):

Дід, осінь, пісня, Сторожко...

в) Самостійне читання:

Прочитайте уважно текст самостійно, щоб відповісти на тестові завдання.

 г) Тестування з екрану.

1) Де живе дід Осінник?

 а) у полі                      б) у саду                       в) у лісі

2)На чому спить дід ?

 а) на сухому листі        б) на м’якому мохові       в) на сирій землі

3)До пісні яких птахів прислухається Осінник?

 а) ластівок              б) журавлів              в) шпаків

4)У чому виходить дід з лісу?

 а) у жовтому плащовику        б) у сірому плащовику      в) у сірому плащі

5)До якого дерева прихиляється Осінник?

 а) до берези              б) до дуба                    в) до сосни

6)Борода діда Осінника це…

 а) осінній дощ                    б) осінній вітер               в) осінній туман

 

Звіримо результати: 1 в, 2 а. 3 б, 4 б, 5 б, 6 в. (на екрані)

  • Хто без помилок відповів – складіть в корзину листочки.

д) Повторне читання ланцюжком (до кого доторкнеться гілочка, починає читати.)

–Подумайте, до якого жанру відноситься цей текст? Доведіть. Яка тема казки?

Фізична хвилинка (музична з відео супроводом про осінь)

      VІ.Закріплення вивченого  матеріалу.

д) Робота в парі.

З’єднайте прикметники тексту з іменниками :

туман                 осінній

вітер                   пташиний

спів                     сумна

пісня                   журлива

дощовик             сірий

ліс                       темний

- Які слова навівають настрій? Доберіть антоніми до виділених слів.

е) Вибіркове читання:

- Коли прокидається дідусь?

- Знайдіть опис діда.

- Знайдіть пояснення, як виникає туман.

- Чи є тут кінцівка?

є) Робота в групах:

І група – додумати кінцівку (листок дуба).

ІІ група – придумати інше ім’я- Дід Падолист, Дід Туманник (клен.листки).

ІІІ група – пронумерувати послідовність подій (листок берези).

 

VІІ. Підсумок.

1. - Чим Вам сподобався твір В.О. Сухомлинського?

    - Чому казка не мала кінця?

    - До чого автор спонукає дітей? Що цінує?

2. «Закінчить» речення:

   - Сьогодні урок навчив мене…

   - Прочитана казка спонукає мене…

   - Найцікавіші завдання на уроці…

3. Домашнє завдання: Вчитись переказувати текст, додумати кінцівку.

 

 

 

 

Використані джерела:

1. Ефективний урок. Початкова школа/  Л.Кравчук, Київ: Редакція газет  з дошкільної та початкової освіти, 2013

2. Критичне мислення. Початкова школа / І.Большакова, Київ : «Видавничий дім «Перше вересня», 2016

3. Сучасний урок у початковій школі: традиції та інновації / Г.О. Анісімова, О.В.Нікулочкіна, Тернопіль: Мандрівець, 2012

4. Інтерактивні технології навчання в початкових класах/ Авт-упор. І.І.Дівакова – Тернопіль: Мандрівець, 2012

 

docx
Додано
30 липня 2019
Переглядів
565
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку