Уроки з розвитку критичного мислення в початковій щколіз використанням методичної системи ЧПКМ

Про матеріал
Конспекти уроків з розвитку критичного мислення в початковій школі, в яких наведені стратегії, прийоми методичної системи "Розвиток критичного мислення у навчанні різних предметів", а саме читання (ЧПКМ).
Перегляд файлу

                                                    Шабівській ЗЗСО

 

             Конспекти уроків

      з розвитку критичного

                   мислення

           в початкових класах

 

 

 

                                                                           вчитель:

                                   Гуркіна Тетяна Миколаївна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема:  Мову рідної природи розуміти серцем вчись.

Мета:  сформувати навички навчального співробітництва; створити умови для

              розвитку критичного мислення; учити робити аналіз прочитаного; про-

              будити й утвердити в душі дитини благородні почуття і переживання;

             використовувати власний досвід під час розв’язання проблемних питань.

Обладнання:  тексти з оповіданням, куб, записи речень «Порушена послідов-

              ність»,  дискусійна шкала, зошити, кольорові олівці.

Матеріал до уроку: В. Сухомлинський «Нічия квітка».

Хід уроку:

I. Організація класу.

                  1. Емоційне налаштування на урок.

- Доброго дня! Не поспішайте сідати, бо для цього вам потрібно сказати «па-роль» - слово, яке б охарактеризувало ваш настрій.

     /Діти, використовуючи прикметники, розповідають про свій настрій/

-Усміхніться одне одному – і до вас прийде гарний, радісний настрій (учні пос-міхаються). А тепер до праці!

   II. Актуалізація знань (евокація)

                   1.  Мотивація навчальної діяльності. Відгадування загадки.

- Щоб дізнатися про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці, потрібно відгадати загадку.

                                             Навесні вона в теплі

                                             Проростає з-під землі.

                                             Має трунок, має вроду

                                             І дарує насолоду.

                                                                                       ( Квітка)

                    2. Прийом «Кубування».

- Згадайте все, що ви знаєте про квіти. А допоможе вам в цьому куб і питання, які розташовані на його сторонах.

        1) Опиши. Як це виглядає?

        2) Порівняй.   На що схоже?  Чим відрізняється?

        3) Установіть асоціації.

- Які слова зявляються у вашій уяві, коли ви чуєте слово «квітка»?

 

                      улюблена                   КВІТКА             запашна

                                          гарна                   окраса                     яскрава

                        рання             ніжна                    чарівна               розквітає

         4) Займіть позицію.

- Яким є ваше ставлення до квітів? Чому?

          5) Застосування.

- Як би ви це використали?

          6) Цікавинки.

- Що цікавого про квіти ви знаєте?

 Повідомлення вчителя.                                    

       Підраховано, що одна рослина соняшника за літо «випиває» бочку води ємкістю 200 – 250л. Якщо всю воду, яку випиває за літо гектар пшениці, розмі-стити на цій ділянці, то одержимо озеро глибиною 30 - 40см. Кущ піонії може жити на одному місці 16 – 20 років. Десятки років можуть жити кущі бузку і жасміну. А в Німеччині відомий кущ троянди, якому уже більше 500 років.

                         3. Повідомлення теми уроку.

  - Сьогодні ми будемо працювати над оповіданням В. Сухомлинського «Нічия квітка».

                          4. «Передбачення» за заголовком.

  - Відкриваємо двері до тексту. Прочитайте заголовок тексту. Про що, на вашу думку, буде розповідатися у цьому оповіданні?

- Коли квітка може бути «нічиєю»?

   III. Усвідомлення змісту.

                          1. Словникова робота.

Горщик,  горнятко –  глиняний посуд, в який висаджують кімнатні квіти.

Квола квітка – слабка рослина.

                           2. Кероване читання – мислення.

- Прочитайте 1 абзац.

- Про яке свято йдеться в оповіданні?

- Як ви думаєте, що відбулося далі?

- Прочитайте 2, 3 абзаці.

- Чи справдилися ваші сподівання?

- Що буде відбувати далі?

- Прочитайте 4 абзац.

- Що ж відбулося?

- Що б ви зробили, як би побачили таку кволу квітку у школі?

- Прочитайте 5 абзац.

- Хто ж допоміг квітці? Як?

- Що буде далі?

- Дочитайте оповідання до кінця.

- Чи справдилися сподівання?

                           3. Різнорівневе опитування. «Ромашка Блума».

а) запитання на факти:

- Де зібралися школярі?

- Що вони принесли до школи?

- Куди діти рознесли квіти?

- Кому стало шкода кволу квіточку?

- Що зробила Віра?

б) запитання на оцінку:

- Добре чи погано вчинила Віра? Поясніть чому?

- А що можна сказати про вчинок інших дітей?

в)практичні запитання:

- Як би ви вчинили на місці Віри?

                              4. Робота в парах. «Порушена послідовність».

- Попрацюйте в парах. У вас на партах лежать картки з реченнями з оповідання. Спробуйте розташувати їх у тій послідовності, як відбувалися події у тесті.

             - Це моя квітка, - сказала Віра.

              Кому потрібна маленька, слабенька рослинка – кілька листочків…

              Біля колодязя – десять нових горщиків.

              Взяла Віра горнятко з кволою квіткою, понесла до свого класу, …

              Сьогодні в школі святковий день.

              Школярі рознесли нові горщики з квітами по класах.

  IV. Рефлексія (міркування).

                                 1. Думайте. Обмінюйтесь думками.

- Про що  це оповідання змусило вас задуматись ?

- Що ви відчували, коли читали цей текст?

- Яке речення, частина розповіді була для кожного з вас важливою? Чому? Доповніть його своїми міркуваннями.

- Чого навчає нас це оповідання?

                                  2. Дискусійна шкала.

- Спробуйте дати відповідь і пояснити свої міркування:

                                   Чи могла Віра вчинити інакше?

                         Так                                /                                 Ні

                                  3. Складання сенкану.

       Квітка

       Запашна, гарна

       Квітне, прикрашає, приваблює

       Квіти – окраса нашої землі.

        Краса.

                                  4. Хвилинка релаксації. Малювання малюнка.

- Заплющіть на хвилиночку очі й уявіть, якою виросла квітка у Віри. Намалюй-

те цю квітку.

                                 5. Незакінчене речення.

- Продовжіть міркування:

               Сьогодні я зрозумів, що …

               Сьогоднішній урок навчив мене …

V.  Підсумок.

  - Яку проблему ми розв’язали сьогодні?

- Який висновок зробили для себе?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Подорож у царство комах.

Мета: підвищувати інтерес до природничих знань; допоїти зрозуміти, що всі

             комахи потрібні для людини; допоїти повніше пізнати, зрозуміти диво-

             світ природи; розвивати критичне мислення, вміння працювати над

             текстом, застосовуючи інтерактивну систему позначок, метод «Поміч»,

             для ефективного читання та мислення.

Обладнання: картки  з друкованими текстами, картки зі словами, дискусійна

              таблиця, малюнки мурашок, опорні картки, таблиця «Я знав», «Я дізна-

               вся».

Матеріал до уроку: Я. Бенза «Мурашине царство».

Хід уроку:

I. Організація класу.

                               Будемо в царство комах мандрувати,

                               Будемо рідну природу вивчати!

                               Тож побажаймо удачі для нас –

                                В путь – дорогу, в добрий час!

II. Мотивація навчальної діяльності.

                     1. Технологія «Мікрофон».

- Яку роль в житті природи відіграють комахи?

- А в житті людини?

- Чи правильним буде твердження: «Комахи – наші друзі»?

                     2. Розминка з використанням гри «Так - ні».

- У мене за спиною є малюнок комахи, про яку ми будемо сьогодні читати. Щоб дізнатися, що це за комаха вам потрібно задати мені 10 запитань, на які я можу дати відповідь: «Так чи ні». Слухайте уважно і запитання і мої відповіді. Спро-

буйте здогадатися про кого буде йти мова.

                      3. Дискусія.

- Чи можемо ми назвати мурашку нашим другом?

              Так                                                                             Ні

1_____________________________                          1 ______________________________

2_____________________________                          2 _____________________________

3 ____________________________                           3 _____________________________

  III. Оголошення (представлення) теми та мети уроку.

-Сьогодні ми будемо читати оповідання Я. Бензи «Мурашине царство».

     На уроці ви дізнаєтесь:

- про цих комах щось нове, таємниче і цікаве;

- про те, чи дійсно ми можемо назвати мурах нашими друзями;

- чи потрібно охороняти мурах.

       Сьогоднішній урок вас навчить:

- працювати над текстом, використовуючи систему позначок, метод «Поміч»;

- розвивати уяву, критичне мислення;

- класифікувати інформацію.

  IV. Актуалізація (обговорення перед прочитанням).

                      1. «Мозкова атака» за темою  «Мурахи».

       1) Поведінка.

       2) Фізична характеристика (розміри, вигляд).

       3) Природне середовище (де живуть)

        4) Вид.

       5) Вороги.

Висновок:  усе, що ми знаємо про комах – мурашок, допоможе нам дізнатися про щось нове і засвоїти нову інформацію щодо цих комах.

- Опрацювавши оповідання, зробіть висновок, чи дізнались щось нове.

 V. Усвідомлення змісту (власне читання).

                         1. Словникова робота.

- Коли будете читати текст спробуйте дати пояснення таким словам:

стишився дощ;

незвичний трофей;

фуражири;

сидні.

                        2. Самостійне читання тексту.

    Учні читають мовчки текст, роблять записи у таблиці

                       Я знав

             Я дізнався

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Рефлексія (після читання).

                             1. Пояснення значення слів.

                             2. Робота за таблицею.

- Що ви вже знали про мурах і що нове дізнались та записали у табличку?

(Діти зачитують записи з табличок).

                              3. Технологія «Слово за словом».

- Прочитайте слова, що записані на дошці. Чи всі слова стосуються нашого оповідання? Доведіть.

                                царство                                  королівство

                                сімейство                              гніздо

                                4. Технологія «Доведіть, що …»

- Прочитайте загадку записану після оповідання. Доведіть, що загадка підхо-

дить до теми уроку, тексту.

                                 5. Складання сенкану.

Мурашка

Маленький, швидкий

Переносить, прибирає, знищує

Мурашки – санітари лісу.

Рятівники

                                 6. Речення з відкритим кінцем.

- Доповніть речення.

                       На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було…

                       Сьогодні я дізнався про … , хочу дізнатися … .

VII. Самооцінювання

  • Оцініть свою роботу на уроці, свій внесок у розв’язання проблеми.

                                  

 

Тема: Все так цікаво навкруги.

Мета: розширювати і поглиблювати уявлення дітей про цікаве та незвичайне в

             природі; розвивати спостережливість, фантазію, вміння пояснювати і ко-

             ментувати, аргументувати свою розповідь, відповідь; учити працювати

             над текстом, розвивати критичне мислення , вміння виділяти головне;

              виховувати любов до природи, тварин.

Обладнання: друковані тексти, картки зі словами, малюнок рюкзака, стікери,

              зошити, малюнки павучків і павутини.

Матеріал до уроку: «Золоте павутиння» (легенда).

Хід уроку:

I. Організація класу.

         1. Слухання вірша.

                                                    Вранці вийшла я на ганок

                                                    І сказала: «Добрий ранок!»

                                                    Сонцю, лісу і травичці,

                                                    Полю, небу, тихій річці.

                                                     «Добрий ранок, світе мій,

                                                     Ніжний, чистий, голубий».

          2. Слово вчителя.

    -Я прийшла на зустріч з вами з посмішкою на вустах і добром у серці. І мені хочеться, щоб ви теж подивились один на одного, посміхнулися і побажали успіху на сьогоднішньому уроці кожному.

II. Актуалізація знань.

          1. Мотивація навчання.

- Я знаю, що всі ви любите мандрувати. А куди б вам хотілося здійснити подо-рож? (відповіді дітей)

- Звичайно, подорожі бувають різними. Можна сісти у літак і полетіти в далекі, невідомі землі. Але такий спосіб для багатьох недоступний. Можна вирушити у мандрівку поїздом, автомобілем, велосипедом, пішки, навіть подумки «злітати» до зірок або уявити себе у таємничому підземному царстві.

                                       Скільки на світі доріг!

                                       Кожна крізь серце іде.

                                        Тільки ступи за поріг –

                                       В казку вона приведе.

-І ми сьогодні помандруємо не просто в казку, а в легенду.

          2. Пояснення поняття «легенда».

Легенда – народний переказ про життя якоїсь особи чи незвичайну подію, опо-

                       витий фантастикою, казковістю.

          3. Відгадування загадок.

- Про що буде легенда ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки.

               Ниток багато,

               А в клубок не змотати.

                                                    (Павутина)

                        Не руками снувалося,

                        Не руками і ткалося,

                        Десь далеко вродилося,

                        У куточку вмостилося.

                     Сидить злодій тихо – тихо,

                     Комусь буде лихо – лихо.

                                                                           ( Павук і павутина)

             4. Розгляд малюнків.

 - Подивіться які гарні павутинки сплели павучки. Неначе срібне мереживо між деревами. Заплющіть очі й уявіть, що пройшов дощ. Він залишив краплинки на цьому мережеві. Вийшло сонечко, заграло своїми промінчиками і… Яку красу тепер ви змогли побачити? (розповіді дітей)

              5. Передбачення за відгадками та знаннями з попередньої теми.

- Як ви думаєте, про що  буде розповідати легенда?

              6. Технологія «Низка слів наперед».

- Прочитайте слова, які записані на картках. Спробуйте доповнити, розширити свої передбачення змісту легенди.

       давним – давно                      зажурилися                      золотим

       Різдво                                          попросили                          побачили

       ялинка                                        запросив                             здивувались

       павуки                                        павутиння                        золоте павутиння

       порядок                                     доторкнувся                    глянув

               7. Передбачення за заголовком.

- Сьогодні ми будемо працювати над легендою «Золоте павутиння». Судячи з заголовку, слів, що прочитали уточніть свої передбачення про зміст легенди.

(міркування дітей)

III. Усвідомлення змісту.

                1. Кероване читання – мислення(слухання – мислення).

Читання вчителем  певних частин.

до слів: …Але був ще хтось, хто не міг бачити цієї гарної ялинки.

- Як ви думаєте хто ж це був?

- Що буде відбуватися далі?

до слів: …Але перед Різдвом…

- Чи справдилися ваші передбачення?

- Як будуть відбуватися події далі?

до слів: …Вони пішли до …

-Як ви думаєте до кого підуть павучки? Що будуть просити?

до слів: …І що ж він побачив!!!...

- Що ж міг побачити Іісус?

- Як будуть відбуватися події далі?

до слів: …Він …

-Що зробить Іісус? Чому?

до слів: … З того часу…

- Чим закінчиться легенда?

                    2. Багаторівневе опитування.(Ромашка Блума)

- Коли відбувалися події описані в легенді?

- Якщо я правильно зрозуміла, то всі, хто знаходився в хаті бачили ялинку?

- До кого звернулися з проханням павуки?

- Як ви думаєте, чому саме до Іісуса Христа?

- Яким чином Іісус допоміг і павукам, і мешканцям хати?

IV. Рефлексія.

                1. Технологія «Думайте. Обмінюйтесь думками.»

- Що ви відчували, коли слухали цю легенду?

- Які почуття викликала у вас легенда?

- Чи змінювався настрій під час слухання легенди? Яким був настрій на початку легенди і в кінці?

- Про що змусила задуматись вас  ця легенда?

- Яка частина легенди була для вас більш важливою? Чому?

- Як ви зрозуміли, що пояснює ця легенда?

                2. Складання міркування.

- Складіть міркування, починаючи його словами:

            На ялинках зявилось золоте павутиння, тому що давним – давно …

                3. Складання подяки.

- Поміркуйте, кому і за що ми сьогодні маємо написати подяку. На листочках – стікерах запишіть свою подяку. Використовуйте слова:

                                  Спасибі ….  за те, що …. .

- Не забувайте підписати від кого подяка. Ваші подяки ми покладемо у рюкзак, щоб використати свої знання у майбутньому.

(після написання, учні зачитують свої подяки і прикріплюють їх до малюнка рюкзака) 

               4. Метод «Незакінчене речення»

- Зробіть висновки своєї роботи на уроці, використовуючи питання та слова.

            Що я вмію?

            Що я знаю?

            Що я ціную?

 

                                               що таке легенда

                      ЗНАЮ            як почали прикрашати ялинки

                                               як зявився «дощик» на новорічних ялинках

 

                                               виконувати різні види робіт

                     УМІЮ             давати відповіді на питання

                                               давати оцінку подій, персонажам

 

                                            власну думку та думку товаришів

                    ЦІНУЮ         набуті знання, уміння та навички

                                            вміння всім цим скористатися

V. Підсумок.

- Чи сподобалась подорож у легенду? Чому?

- Чи викликав урок бажання більше дізнатися нових легенд ?

- Що ви думаєте про вивчене?

- Який настрій у вас на кінці нашого уроку? Чому?

- Передайте те, що вразило вашу уяву на малюнку.

 

 

 

 

 

Тема: І ні стеблинку, гілку чи травинку я не ображу.

Мета: вчити розуміти текст, розвивати вміння виділяти головне, аналізувати,

             висловлювати та доводити свої думки, міркування; розвивати критичне

             мислення; виховувати любов до природи, тварин. 

Обладнання: друковані тексти, куб, картки з реченнями «Порушена послідов-

              ність», картки до вправи «Критики», шапочки – конфедератки, зошити,

              малюнок рюкзака.

Матеріал до уроку: І. Марукас «Чому плакала пташка».

Хід уроку: 

I. Організація класу.

II. Актуалізація знань.

                       1. Відгадування загадок.

- Відгадайте загадки. Що спільного для всіх цих тварин? Доведіть.

         Відлітають за моря, у краї далекі,

         На будинках гнізда в’ють.

         Звуть же їх …

                                            Хто гнізда свого не має,

                                            Яйця іншим підкидає.

                                            Та у лісі в холодку

                                             Все кує: «ку – ку!» «ку – ку!»

         Уночі гуляє, а вдень спочиває,

         Має круглі очі, бачить серед ночі.

                                               Біла латка, чорна латка

                                               По дереву скаче. 

                            2. «Кубування» - мозкова атака.

-Згадайте, що ви знаєте про птахів. І як завжди допоможе нам у цьому кубик та питання на його сторонах.

  1) Опиши. Як це виглядає.

  2) Порівняй. На що схоже.

  3) Установи асоціації.

                                       дзвінкоголоса             перелітна      

                   помічниця        доглядає            приносить користь

                              співак лісу       ПТАШКА       нищить комах

                                      гарна     різнокольорова   турботлива

                                                       гніздечко   пташенята

 4) Займіть позицію.

- Яким є ваше ставлення до птахів? Чому?

 5)Хвилинка – цікавинка.

        Птахи живуть у всіх куточках Землі: в лісах, на полях, луках, болотах, водой-мах. Вони є і в сухих пустелях, у вічних снігах та високо в горах. Всього на Землі живе 8600 видів птахів, з яких в Україні зустрічається – 360.

          Цікаво знати, що…

Пара синиць зїдає близько 3000 гусениць за день(і взимку).

За гніздовий період одна сім’я синиць здатна очистити від шкідників майже 40 яблунь.

Одна сова за літо знищує 1000 польових мишей, зберігаючи 1000кг хліба, тобто 20 мішків.

Ластівка зїдає за рік близько 2000 кг комах, тобто заповнений кузов вантажної машини.

                          3. Передбачення теми уроку.

-Про кого або про що будемо читати?

                          4. Повідомлення теми уроку.

-Прочитайте вислів записаний на дошці. Уточніть свої передбачення з приводу теми та тексту.

«І ні стеблинку, гілку чи травинку я не ображу…»

                          5. Передбачення за заголовком.

-Сьогодні ми будемо працювати над оповіданням І. Марукаса «Чому плакала пташка».

-Як ви думаєте, коли і чому може плакати пташка?

(міркування дітей)

  III.  Усвідомлення змісту.

                          1. Словникова робота.

Малинник – місце, де росте багато малини;

Крупи – (у тексті) каші;

Супроводжує – іде або летить слідом;

                            2. Технологія «Порушена послідовність».

-Прочитайте речення з тексту, які записані у вас на картках. Спробуйте встано-вити, у якій послідовності вони будуть в оповіданні.

        Чого цій пташці плакати?

         Хлопчик і дівчинка збирали суниці.

        Гніздо залишилося порожнім.

        Раптом хлопчик помітив білочку й побіг подивитися на неї.

       -Пташенята! – радісно вигукнула дівчинка.

        Дівчинка взяла друге.

        -Ми їх погойдаємо, - раділи дівчинка і хлопчик.

       -Подивись на цю пташку. Що вона від нас хоче?

                               3. Кероване читання – мислення.

До слів: … Дівчинка…

-Хто головний герой оповідання?

-Що може трапитися далі?

До слів:…вона сказала б:…

-Що могла б сказати пташка?

-Як будуть розвиватися події далі?

До слів: …гніздо…

-Чи справдилися ваші сподівання?

-Що відбудеться далі?

До слів:…Пташка з жовтою грудкою довго …

-Що могла робити пташка? Чому?

-Що взагалі могло відбутися в лісі?

До слів: …Що вона від нас хоче?

-Чи зрозуміли діти, що хоче від них пташка? Чому?

-Як будуть розвиватися події далі?

До слів:… - А як вам здається, діти?

-Яку відповідь ви дасте на це запитання?

 IV.  Рефлексія.

                      1. Багаторівневе опитування.

- Де збирали діти суниці?

- Кого вони побачили в лісі?

- Що здивувало дітей?

- Як ви думаєте, чи правильно вчинили діти, коли забрали пташенят з гнізда? Чому?

- Як би ви вчинили на місці дітей?

                      2. Самостійне читання тексту.

                      3. Технологія «Доведіть, що…»

…пташенята справді були дуже маленькими.

…мама – пташка турбувалась про своїх дітей.

…не тільки мама – пташка переживала за долю пташенят.

                      4. Технологія «Думайте. Обмінюйтесь думками.»

- Про що ви думали, коли слухали цей текст?

- Які почуття викликав у вас цей текст?

- Чи змінювався настрій на протязі слухання тексту?

- Про що змусило вас задуматись це оповідання?

- Яка частина оповідання була для вас важливою? Чому?

                       5. Гра «Розвідники».

- Знайдіть і прочитайте речення, які відповідають піктограмам.

                         

                        6. Рольова гра «Суперечка» (за картками)

  Діти критикують або захищають когось із героїв оповідання.

Картка № 1

КРИТИК    -Я – критик … (ПІБ).

                       Я – критикую … , тому що … .

                      Він (вона, вони) повелися неправильно, бо … .

                       Я засуджую їх за … .

                       Так робити соромно, через те, що … .

Картка № 2

АДВОКАТ   -Я – адвокат … (ПІБ).

                        Я – захищаю … , тому що …. .

                        Вважаю, що він (вона,вони) просто помилилися, адже … .

                        Він (вона, вони) повелися неправильно, через те, що … .

                         Йому (їй, їм) можна пробачити цей вчинок, тому що … .

-Чи змінилась ваша думка про вчинок дітей після виступів адвоката, критика?

                       7. Перевірка «Порушеної послідовності».

                       8. Складання сенкану.

  Пташка

 Гарна дзвінкоголоса

 Літає, доглядає, співає

Птахи – турботливі і дбайливі батьки.

Радість

 V. Підсумок .

                        1. Вправа «Рюкзак».

- Прочитайте ще раз тему нашого уроку.

«І ні стеблинку, гілку чи травину я не ображу…»

- Як оповідання І. Марукаса розкрило зміст теми уроку?

- Яку проблему сьогодні розв’язали?

- Який висновок зробили для себе?

- Які побажання для дітей ми можемо вкласти в наш рюкзачок? Чи можуть знадобитися ці побажання нам?

                              2.Прийом «Речення з незакінченим кінцем.»

- Підведіть підсумки нашого уроку, використовуючи початок речень.

* Я сьогодні зрозумів, що … .

* Тепер я знатиму, що … .

* Я дізнався про те, що … .

* Я замислився над тим, що … .

                               3. Словесне малювання (хвилинка релаксації)

- Давайте за допомогою слів заспокоїмо маму – пташку. Що ми можемо їй сказа-ти або подарувати?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Красиві слова і красиві діла.  

  Мета: пробудити і утвердити в душі дитини благородні почуття і переживан-ня; розвивати вміння розуміти та аналізувати текст, давати характеристику дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів; робити висновки

щодо прочитаного; висловлювати свої думки в логічній послідовності, розви-

 вати критичне та образне мислення, усне мовлення, вміння доводити власну

  думку, цінувати думки  товаришів;  виховувати любов до людей, доброту, чуйність, вміння бачити і творити красиве; вчити правильної поведінки.

 

Матеріал до уроку: В. Сухомлинський  «Дві доньки»

 

Тип уроку:  урок з використанням методичної системи ЧПКМ

 

Обладнання: тексти казки,  девіз уроку, запис теми, слова для прийому «Низка слів  наперед», записи уривків з оповідань В. Сухомлинського, квітка – краса, сердечка, картки з завданнями для групової роботи, малюнок до оповідання

 В. Сухомлинського «Красиві слова і красиві діла»

 

Очікуванні результати:

                        - уточнять свої знання про красу, з чим дружить краса;

                        - зможуть проаналізувати вчинки дійових осіб, дати їм свою оцінку;

                        - працюватимуть в групі, прислухаючись до думок інших, робити-

                           муть свої висновки;

                          відстоюватимуть свою позицію, аргументуючи, чому так.

 

Організація класу.

  1. Хай сьогодні в кожне серце

      Наш урок додасть тепла.

      А ми гостям усміхнімось,

      Побажаємо добра.

 -Поверніться, привітайтесь з гостями, які присутні на нашому уроці. Подаруйте їм свої посмішки.

                   2. Емоційне налаштування .

-Нехай на нашому уроці пануватиме атмосфера доброзичливості, щирості, теп-ла, взаєморозуміння. Покажіть настрій, з яким ви розпочинаєте урок. Щоб до кінця уроку ваш настрій став ще кращим, давайте налаштуємося на плідну пра-цю.

                 3. Девіз уроку (на дошці)

Думати – колективно.

Діяти – оперативно.

Сперечатися – доказово.

Це для всіх – обов’язково.

             4. Завдання уроку

- Розуміти прочитане.

- Виділяти головну думку.

- Робити висновки, узагальнювати.

Мотивація

  1. Вікторина «З якого це оповідання?»
  • Прочитайте уривки. Знайдіть їх назви.

«Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він дивився у вічі пустотливих дітей і мовчки  благав: хай не побачить дівчинка в ваших очах ні подиву, ні насмішки»

                                             ***            ***             ***                       «Горбатенька дівчинка»                           

 

«Яке ж твоє слово про небо?

  • Небо ласкаве, - тихо сказала дівчинка й усміхнулась»

                                               ***           ***            ***                  «Я хочу сказати своє слово»

 

«Мишко став мовчазний і задумливий. Він приходив до школи задовго до уро-ків, дивився на зелений рядочок яблуньок. Тільки одна була суха, скалічена»

                                                ***          ***             ***                         «Зламана яблунька»

 

«Павлик підійшов до клітки й висипав усі горіхи білочці. Вона зараз же взялася їх лущити, поглядаючи на хлопчика »

                                               ***          ***             ***                           «Горіхи для білочки»

  • Що об’єднує ці оповідання?

                                                      (Автор – В. Сухомлинський)

- Може вже хтось здогадався, чому саме  уривки з цих оповідань ми пригадали?

- Дійсно, ми сьогодні продовжимо знайомитися з творчістю В. Сухомлинського.

- А ключовим, головним словом оповідання буде … закодоване слово. Прочитайте його.

 

                                                             

Актуалізація знань

  1. Мозковий штурм.

-А що таке краса?

(Це те, що приємно і подобається всім людям, все те добре і прекрасне, що оточує нас і викликає радість)

-У світі навколо нас існує стільки краси, хоча інколи ми її зовсім не помічаємо.

-А як ви думаєте, що може бути красивим? Допоможе нам це з’ясувати квітка – краса.

                2. Квітка – краса

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 - У людини все повинно бути прекрасним і думки, і почуття, і слова , і вчинки.

                           3.Проблемне питання

- Поміркуйте, що важливіше: говорити красиві слова, чи робити красиві діла? Чому?

                           4.Тема уроку

- Тема нашого уроку «Красиві слова і красиві діла».

                            5. Передбачення за заголовком

- Сьогодні ми познайомимося з казкою В. Сухомлинського «Дві доньки». Спробуйте передбачити, про що може йти мова у цій казці за заголовком.

 

                                  6. Низка слів наперед

Щебетушечка                                  біда                                             стала приходити

Похмурочка                                     захворіла                                   бабуся

Виспівує                                            чаклунка                                    розповіла

Любила                                             не повернулася                        попрощатися

-Прочитайте слова на дошці. Уточніть свої міркування з приводу сюжету казки. Про  що може йти мова?

Усвідомлення змісту

                      1.Кероване читання-мислення казки «Дві доньки»

До слів про майбутнє щастя своїх діток та свою спокійну старість…

  • Хто з дочок вам найбільше сподобався? Чому?

а стара вже їх чекає, до хати запрошує…

  • Як думаєте, що буде далі?

Ніхто не знав, де вона.

         - Як ви думаєте, що трапилося з Похмурочкою?

         - Чому Щебетушечка не знала, де її сестра?

… «Дитино моя! Що сталося з тобою?»

         - Що розповіла Похмурочка?

                         2.Самостійне дочитування казки

- Як ви зрозуміли, хто ж була ця старенька, яка приходила у село?

- Що вона розповіла ?

                         3. Технологія «Обмінюйтесь думками»

- Яке у вас враження після прослуханого?

- Які почуття викликала у вас ця казка? Скористайтеся словами допомогою (таблиця). Може це було не одне почуття, а декілька.

 

  сум          радість          біль               злість             переживання               жаль

          полегшення                 сором               задоволення                   співчуття

 

- Чи змінилося ваше ставлення до Щебетушечки? Чому?

- Чому ви змінили свою думку і ваші симпатії тепер на боці Похмурочки?

- Як ви думаєте, чому не тішать маму думки про спокійну старість?

- Чи буде казка «Дві доньки» відповіддю на питання, яке виникло на початку уроку? Що важливіше: говорити красиві слова, чи робити красиві діла?

- Поміркуйте і скажіть, як можна уточнити, доповнити твердження «Красиві слова і красиві діла»?

- Чи можемо ми відкорегувати вислів і сказати так:

                                   Гарні не красиві слова, а красиві діла  ?

                             4. Фізхвилинка (у колі)

 Ми усі одна сімя

Він, вона і ти, і я

Усміхнись тому, хто зліва

Усміхнись тому, хто справа

Ти погладь того, хто зліва

Ти погладь того, хто справа

 

Ущипни того, хто зліва

Ущипни того, хто справа

Насвари того, хто зліва

Насвари того, хто справа

Усміхнись тому, хто зліва

Усміхнись тому, хто справа

Ми усі одна сімя

Він, вона і ти, і я

Рефлексія

                                  1.Крісло автора

- Яка частина казки для вас була найважливішою?

- Як ви думаєте, чи змінився б кінець казки, якби Похмурочка не віддала свої 20 років чаклунці?

- Як би ви були автором казки, що ви б в ній змінили?

                                  2. Слово вчителя

- Саме так як і Похмурочка, не говорячи красивих слів, зробив добрий вчинок один незнайомий хлопчик іншому. Тепер його шукає наш наступний герой.

- Хлопчику, розкажи нам, що ж за пригода з тобою трапилась, кого ти розшукуєш і для чого?

                                3. Розповідь хлопчика

     Одного літнього дня в лісі мене застав дуже сильний дощ і я сховався в мале-нькій хатинці. Там вже було 3 хлопчика. Одежа на мені була дуже мокра і я тре-мтів від холоду. Перший хлопчик сказав, що йому дуже жаль мене, бо я змок на дощі. Другий хлопчик мені поспівчував, адже страшно опинитися зливу серед поля. А третій не промовив жодного слова. Він мовчки зняв із себе сорочку і дав її мені. Я скинув мокру і одягнув суху.
    На жаль я не встиг подякувати незнайомому хлопчикові та запропонувати свою дружбу.

                              4. «Думайте. Обмінюйтесь думками»

- Хто пам’ятає, герой якого оповідання В. Сухомлинського завітав до нас на урок і  розповів свою історію?

- Як ви думаєте, чому саме герой цього оповідання завітав до нас на урок?

- Поміркуйте, як на вашу думку, що в цей момент змоклому було потрібніше: красиві, жалисливі слова чи сухий одяг?

- Що автор хотів показати вам вчинками героїв?

- На місці котрого з хлопчиків ви хотіли б бути?

- Чи хотіли б ви мати такого друга, як третій хлопчик? Чому?

- Що б ви порадили першим двом?

- Що спільного у казки «Дві доньки» і  оповідання «Красиві слова…»

                              5. Робота в групах

- Попрацюйте в групах. Складіть розповідь, яка б підтвердила головну думку нашого уроку: Гарні не красиві слова, а красиві діла.

(роздаю картки з опорними словами)

1 група: не прибрав зошит;  урок малювання; розлилися гуашеві фарби; всі співчували; дістав чистий зошит.

2 група: в клітці сумував горобчик;  не хотів їсти; розвеселяли; відкрив клітку; полетів на волю.

3 група: спортивні змагання; естафети з бігу; впав; поранив ногу; текла кров; всі жаліли; дістав хусточку і перев’язав рану.

Підсумок

- Як на вашу думку, з чим дружить краса? (з добром)

                1. Робота з деформованими прислів’ями

- Прочитайте прислів’я і доведіть, що вони стосуються теми нашого уроку.

диЛюна     снакра  не вас ломи, а бридоми миділа.

бреДо    лоді    биро   лосмі.

  1. Закінчи речення (на сердечках пишуть кінцівки речення)

Для мене сьогодні було важливим…

Я сьогодні зрозумів…

  1. Висновок
  • Найголовніше – це жити для інших, допомагати їм, підтримувати в горі  і в радості.
  • Хай тепло ваших сердець зігріває всіх – і рідних, і друзів, і навіть незнайомих людей. І на згадку про наш урок  давайте створимо квітку, яка буде нам нагадувати, що треба робити красиві діла.

   - Спочатку краса нашого класу – дівчатка - прикріплять сердечка.  А тепер сила нашого класу – хлопчики – теж прикріплять свої сердечка.

-  Наш урок добігає до кінця.

- Який настрій у вас тепер? Покажіть.

- Чи змінився ваш настрій? Чому?

- Наш урок пройшов не марно і приніс радість від отриманих нових знань. Але всім нам варто задуматись, що

Один рік має 365 днів.

Кожен день – 24 години.

Кожна година – 60 хвилин.

Отже, рік має 525600 хвилин.

Як багато часу дає нам життя!

                         Але яку частинку цього часу ми приділяємо добрим справам?!...

 

docx
Додано
30 липня 2019
Переглядів
2111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку