Літературне читання
Тема. « Кривенька качечка» (українська народна казка).
Мета. Формувати в третьокласників навички виразного та свідомого читання казки; розвивати мислення і словниковий запас учнів; виховувати доброту, чуйність.
Тип уроку: комбінований
Обладнання:Комп’ютерна презентація, книги для виставки, гніздечко, іграшка-качечка, паперові пір’їнки.
Хід уроку
Знову пролунав дзвінок,
Кличе всіх нас на урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти – просто молодці!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від уроку? (Буде цікавим, повчальним, творчим, добрим)
2. Девіз уроку
Гарно читаємо.
Чітко відповідаємо,
Мову свою розвиваємо.
ІІI. Удосконалення читацьких навичок.
1. Вправа на розвиток читацьких навичок.
Робота з деформованим прислів’ям.
Казка - вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.
2.Робота зі скоромовкою
Осінь листя натрусила .В нору лиска лист носила.
Натомила лиска хвіст, бо змітала хвостом лист.
3.Читання тексту з пропущеними буквами.
Восе_имал_ькі д_ вчат_а Оля й Ні_агу_ли в са_у. Був ти_ийсо_чнийд_нь. Майже все л_стя з д_ р_ в о_ало. Тільки де-не-де на г_лочк_ х залиши_сяпо_овклелистя_ко.
IV. Актуалізація опорних знань.
1.Фронтальне опитування. « Мозковий штурм».
- Який розділ ми вивчаємо?
- Які жанри усної народної творчості вам знайомі?
- Над яким жанром ми працювали?
- Які бувають казки ?
- Яку казку читали на минулому уроці?
V. Перевірка домашнього завдання.
- На минулому уроці ми склали план до казки "Кирило Кожум'яка".
1.Дань змієві.
2.Хитрість князівни.
3.Лист до батька.
4. Прохання малих дітей
5.Бій зі змієм.
6.Визволення дочки князя.
- Перекажемо казку за планом.
Виставлення оцінок.
VI. Оголошення теми уроку.
ПЛАВАЛА,КУПАЛАСЯ,СУХЕНЬКОЮЗОСТАЛАСЯ.(Качка)
- Так, сьогодні ми познайомимось з казкою "Кривенька качечка".
(Перед дітьми з’являється гніздечко з іграшковою качечкою.)
Виберемо з гніздечка пір’їнку. Що на ній написано?
VII. Вивчення нового матеріалу.
1.Підготовка до сприймання теми уроку.
-А ще до нас сьогодні завітала незвичайна гостя. ( Відкриваю дівчинку з кужілочкою та веретенцем.)
Так , це - героїня української народної казки « Кривенька качечка»
2.Словникова робота .
Починок – пряжа, намотана на веретено.
Галочка – пестливе звертання до дівчини.
Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.
Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.
Іва – діва – звертання до дівчини.
Полинули – полетіли
Коромисло - вигнута дерев'яна палиця, на якій носили відро з водою.
3. Первинне сприйняття тексту
- Розгорніть підручники на стор. 70.( сімдесятій)
- Прочитаємо казку « Кривенька качечка». Почну читати я , а за мною продовжуватиме той, на кого я вкажу ось цією чарівною пір’їнкою . Слухайте уважно і слідкуйте, щоб відповісти на питання:
Які ознаки чарівності присутні у цій казці? Про кого розповідається у казці?
4.Перевірка сприймання казки.
- Чи сподобалась вам казка?
- Які дійові особи казки?
5.Повторне читання казки учнями мовчки.
- А щоб краще зрозуміти зміст казки, прочитаємо її ще раз.
6. Перевірка рівня засвоєння змісту казки.
- Прочитаємо, яке завдання нам підготовлене на наступній пір’їнці.
(Тестування.)
- Отже, перевіримо чи зрозуміли ви прочитану казку?
1. Дід з бабою пішли в ліс
а) по гриби б) по дрова
2. Чим дід з бабою обложили гніздечко?
а) травою б) пір'ячком
3. З чого здивувалися дід і баба?
а) що у них прибрана хата
б) що у качечки уже ніжка не крива
4. Сховавшись за коморою дід і баба помітили
а) що багато людей у них господарюють
б) що дівчина ішла до криниці
5. Дід і баба
а) спалили гніздечко
б) не зізналися, що усе бачили
6. Дівчина
а) навіки залишилася у стареньких
б) полетіла з табунчиком качок
Фізкультхвилинка
7. Робота над усвідомленням морально-етичної спрямованості казки.
Гра «Мікрофон»
- Що доброго зробили дід з бабою?
- Чим їм відплатила дівчина?
- Чому вона це робила?
- Чому дівчина не захотіла залишитися в діда з бабою?
- Чому вони спалили гніздечко качечки? Невже вони були злими?
- Як ви думаєте, як почувала себе вона , коли спалили її гніздечко?
- Що в цій казці схвалюється, а що засуджується?
- А що могло б бути , якби дід з бабою не спалили гніздечко?
- Чи дійсно ця казка є чарівною? Доведіть. Що чарівного тут є?
8.Вибіркове читання
Гра «Шукачі »
Прочитай речення про …
…те, що дід і баба були самотні.
…те, що дівчина була гарна.
...те, що зробили дід і баба з гніздечком.
…те, як дівчина знову перетворилася на качку.
Фізкультхвилинка
9. Складання плану.
- Що на написано на наступній пір’їнці?
(Складіть план до казки. )
- Подивіться на ілюстрації до казки.
- Чи можете ви придумати заголовки до малюнків?
- Який заголовок ви б придумали до першого малюнка?
- Придумайте назву до другої ілюстрації.
- Яку назву ви б дали третьому малюнку?
План (орієнтовний)
1. Незвичайна знахідка у лісі.
2. Чарівне перетворення.
3. Дід і баба спалюють гніздечко.
4. Качечка полетіла.
10. Читання тексту казки в особах.
У нас у гніздечку залишилося уже мало пір’їнок.
- Прочитай, що на ній написано.
(Прочитайте уривок казки в особах.)
- Назвіть головних героїв казки.
- Розподілимо ролі у казці.
- Починаємо читання.
11. Складання характеристики головної героїні.
Робота в парах.
- Хто головна героїня казки? Складемо характеристику головної героїні.
Допоможе це зробити таблиця
Риси характеру
|
Характеристика героїні
|
Працьовита, лінива, добра, жорстока довірлива рішуча хитра великодушна не великодушна
|
Героїня казки… . На мій погляд вона…, тому що … Я вважаю, що вона…, бо…. На мою думку…, тому що... .
|
VIII. Узагальнення і систематизація знань.
1Робота з прислів’ями. Визначення головної думки казки.
У рідній стороні і камінчик знайомий.
Добре роби - добре і буде.
Слово - не горобець, вилетить - не спіймаєш.
За добро добром платять.
Яке з цих прислів’їв виражає головну думку казки?
2.( Резерв) Робота у групах. Кросворд
-У виділених клітинках прочитаємо, якою була дівчина з казки.
IX. Підсумок уроку.
- До якої групи казок можна віднести цю казку?
- Хто автор казки?
- Що у цій казці схвалюється, а що засуджується?
- Що б ви зробили, помітивши, що качечка перетворюється на дівчинку? Сподіваюсь, що після цього уроку ви будете робити тільки добрі та обдумані вчинки. А ще свої побажання вам на чарівних пір’їнках залишила кривенька качечка. Одною із хороших справ буде виконання домашнього завдання.
X. Домашнє завдання.
Останню пір’їнку я виберу сама. Тут записано ваше домашнє завдання: 1.С.70-73.Виразно читати і переказувати казку.
2.Додаткове завдання. Уявіть собі, що ви потрапили у казку і можете її змінити. Придумайте продовження до казки:
- Що було б, як би дід з бабою не спалили гніздечка?