Урок літературного читання "Лисичка та Журавель"

Про матеріал

Мета даного уроку дати дітям поняття авторські казки, вчити аналізувати зміст твору, давати характеристику героям, розвивати техніку читання, виховувати гостинність.

Перегляд файлу

Тема: Іван Якович Франко «Лисичка і Журавель»

Мета: дати дітям поняття авторські казки; вчити аналізувати зміст твору; давати характеристику героям; розвивати техніку читання; виховувати гостинність.

Обладнання: ілюстрації до народних казок «Рукавичка», «Колобок», «Солом’яний бичок», «Колосок», казкові герої лисичка і журавель, портрет

І.Я. Франка.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Нумо, діти, всі сідаймо тихо,

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати,

Знання нові здобувати.

Тож, гаразд, часу не гаймо Наш урок розпочинаймо.

  1. Мовленнєва розминка 1. Зарядка для язичка

Де ж наш пустун-язичок?

Ліг на бочок і мовчок.

А ми зараз його розбудимо.

  •       Поплямкаємо губами!
  •       ГІоклацаємо зубами (щоб міцніші були)!
  •       Посичали гускою: с-с-с-с-с.
  •       Подзижчали комариком: дз-дз-дз-дз.
  •       Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш-ш.
  •       Подирчали трактором: др.-др-др-др.
  1. Мотивація навчальної діяльності.
  •       Діти, а чи любите ви казки?
  •       А зараз відгадайте з якої казки уривок.

1. Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться, дрижить Де не взявсь кабан біжить Тут і вовк іде й ведмідь Ще й кожен хоче в хатці жить.

Так вже тісно їм усім - Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить –

 І ворушиться й дрижить?

  1.   Що втекло від баби з дідом?

Не всиділо на вікні,

А зустрілось з зайченятком Й ну співать йому пісні?

  1. Я бичок -третячок Смоляний у мене бочок Із соломи дід зробив Бік смолою засмолив.
  2.    В охайнесенькій хатині Голосистий півник жив,

І від рання до смеркання Працювати він любив Ще жили з ним мишенята,

Круть і Верть їх звали Цілий день ледачі

У полі стрибали До роботи не охочі,

А як їсти тут як тут.

Пригадайте, милі діти!

Як цю казочку зовуть?

  •    А тепер давайте, діти, поглянемо на ілюстрації казок і перевіримо чи правильно ми відгадали казки.
  •      Молодці, я бачу ви справились з цим завданням. А хто придумав ці казки? (не знають автора)

Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім’я автора забувалось, казка ставала народною. Але є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими або літературними.

  1.         Оголошення геми і мети уроку.
  • Сьогодні ми починаємо знайомство з новим розділом «Казковий дивосвіт». У цьому розділі ми будемо знайомитись з літературними казками або їх можна назвати авторськими.
  • Як називається розділ який ми будемо читати?
  • Як називаються казки в яких відомий автор?
  1.             Вивчення нового матеріалу
  1. Робота зі стендом книжок.
  •    Діти, якщо ви розглянете цей стенд, то ви побачите, що всі ці книжки авторські, тому що їх написали всім відомі українські письменники. Серед них є книжки письменника Івана Яковича Франка.
  1.   Ознайомлення з біографією І.Я. Франка.
  •    Хто Франко?

Ми всі це знаєм,

Всі Франка ми величаєм Він великий наш казкар, поет,

Гляньте - ось його портрет.

Іван Франко писав не тільки казки, а й вірші та оповідання. Він написав дуже багато творів для дітей. Народився Франко в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту 27 серпня 1856 року. Батьки не могли натішитися сином. Хлопчик зростав розумною та допитливою дитиною. Його цікавило все: чому сонце маленьке, коли казали, що воно велике? Над усім задумувався хлопчик. На ці всі питання він міг отримати відповідь у батьківській кузні, що стояла на околиці села понад шляхом. Проте, що його цікавило в дитинстві та про інше згадує Франко у своїх творах.

  •   Сьогодні ми ознайомимося з казкою І.Я. Франка. Як називається казка? Ви скажете, коли розгадаєте загадку?

В казці цій рудий хтось, хитрий кашки наварив і в миску Він налив її для гостя Скуштувать не довелося...

Та не чемною була Лисичка-сестричка,

Тому казочка про них Зовсім невеличка.

Та мораль там велика І для всіх дається.

Хто ж герої ці згадай,

Назву казки відгадай.

  1.   Словникова робота.
  •   Перед тим, як читати казку ми з вами проведемо словникову роботу.

Читання способом «буксир» слів записаних на дошці










 


Тлумачення значень слів, які є не зрозумілі

4. Опрацювання казки І.Я. Франка «Лисичка і Журавель»

а) Читання казки вчителем

б) Бесіда по первинному сприйманню

  •    Чи сподобалась вам казка?
  •    Хто головні герої казки?
  •    Хто з героїв вам найбільше сподобався?

Фізкультхвилинка

Все у Лиски вже в порядку

Вийшла Лиска на зарядку.

Лапки - вгору, лапки - вниз

Й роззиралася геть скрізь

І на місці поскакала,

І присіла і вставала.

Толовою покрутила

Вітрячка вона зробила,

Потім лапки опустила

І взялась собі до діла.

в) Читання способом «бджілки»

  •    Читайте уважно, щоб потім могли дати відповіді на запитання. Готуйтеся до виразного читання.
  •    Чим пригощала Лисичка Журавля?
  •    В що вона насипала їжу?
  •    Чи зміг поїсти Журавель?
  •    Чи задоволений він був?
  •    Як Журавель віддячив Лисичці?

г) Читання «ланцюжком»

  •    Яка перед нами постала Лисичка?

(характеристика Лисички)

  •    А Журавель? (характеристика Журавля)

д) аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання

  •    Прочитайте як Лисичка частувала Журавля
  •    Прочитайте як Журавель віддячив Лисичці
  •    А тепер прочитайте, передаючи почуття Журавля, коли він був у госгях в Лисички і в себе вдома.
  •    Діти, розгляньте ілюстрацію до казки. Хто зображений на малюнку?
  •    Знайдіть і прочитайте у тексті речення, яке підходить до малюнка?
  •    Яка частина тексту знаходиться між зачином і кінцівкою?

VI. Закріплення та усвідомлення нового матеріалу.

1. Театралізація казки «Лисичка і Журавель»

  •    А зараз давайте подивимось і поміркуємо, дивлячись на театралізований уривок цієї казки.
  •    Які почуття передає Журавель, коли він був в гостях?

-1 в себе вдома?

  •   А які почуття передає Лисиця, коли вона була в гостях і в себе вдома? Діти дивляться театралізацію казки
  •    Які почуття були у Лисиці як у господині? (хитрі, нещирі)
  •    Які почуття були у Журавля, як у гостя (розчаровані, образливі)
  •    Як почувалася Лисичка у Журавля? (так само, як і Журавель у неї вдома: розчарована, образлива)
  •    Чи згодні ви, що Журавель учинив правильно?
  •    Чи приятелюватиме Лисичка з Журавлем?

VII. Підсумок.

  •    Отже наш урок добіг кінця. Який розділ ми почали вивчати?
  •    Якими бувають казки?
  •    З якою казкою ми ознайомилися?
  •    Чого вчить нас казка І.Я. Франка «Лисичка і Журавель»?

VIII. Домашнє завдання.

Читати та переказувати казку. За бажанням намалювати малюнок.


  1. Лисичка і Журавель були:
  2. а) приятелями; б) сусідами; в) родичами.
  3.   Лисичка запросила Журавля:

а) на прогулянку; б) до театру; в) у гості.

  1.   Свою страву Лисичка:

а) насипала у казанок; б) склала у глечик; в) розмазала

по тарілці.

  1.   Усю Лисиччину страву:

а) з'їв Журавель;б) з'їла Лисичка; в) з'їли удвох.

  1.   Коли Журавель запросив на гостину Лисичку, він

подав свою страву:

А) у тарілці; б) у глечику; в) у казанку.

  1.   Після Журавлиної гостини, Лисичка була дуже: а) задоволена; б) сердита; в) сита.
docx
Додано
29 липня 2018
Переглядів
2772
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку