Створювати емоційний настрій від зустрічі з новими книгами; залучати дітей до активного самостійного читання; розширювати знання дітей про види книжок; збагачувати мовлення книгознавчими термінами; виховувати шанобливе ставлення до книги.
ТВІЙ ДРУГ – КНИГА
Мета: створювати емоційний настрій від зустрічі з новими книгами; залучати дітей до активного самостійного читання; розширювати знання дітей про види книжок; збагачувати мовлення книгознавчими термінами; виховувати шанобливе ставлення до книги.
Обладнання: вислови про книги, виставка книг, оповідання Остапа Вишні «Любіть книгу!»
Девіз уроку:
Хто багато читає,
той багато знає.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Коли так, то відкрийте «Читацькі стежини» і надрукуйте тему уроку.
Як краплин у Дніпрі,
Як зірок угорі,
Як листви на гіллі -
Стільки книг на Землі!
Є великі й малі.
Є легкі і важкі.
На полицях, в столі
Наші друзі – книжки.
О. Пархоменко
ІІІ. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ
Якими різними бувають книжки! Ось товстелезний том із крихітними літерами – це для дорослих і дуже розумних людей. А ось невеличка книжка з великим шрифтом. Вона для малят, щоб ті краще розрізняли літери. Згодиться ця книжка і для бабусь, аби зручніше було читати онукам. Це книга-велетень, а це – малятко, книга-іграшка, книга-театр, книга-складачка, книга-панорама, книга-розмальовка, книга-розкладушка.
Час іде нестримно вперед. А чи чули ви про існування електронних книг? Електронну книгу можна покласти до сумки чи рюкзака. Вона працює на батарейках протягом 5 годин. Це одночасно і книга, і бібліотека, і віртуальний книжковий магазин. Її пам'ять зберігає одночасно близько 30 книг, по 500 сторінок кожна. Досить провести по екрану пальцем, щоб дібрати книгу чи газету, збільшити розмір букв, знайти значення незрозумілого слова у словнику.
Останнє досягнення комп’ютерних технологій – «жива» книга. За допомогою комп’ютера можна не лише читати текст і переглядати малюнки, але й чути голоси персонажів, «оживляти» ілюстрації.
У світі існує безліч різних книг. Різні книги по-різному допомагають людям: одні – навчають, другі – розважають.
В одних книгах можна прочитати про минуле. А в інших – про майбутнє.
Одні розповідають про світ природи, а інші – про космічні мандрівки.
Скільки у людей потреб, стільки й різних книг.
Ви навіть не замислювалися, коли відбулося ваше перше знайомство з книгою.
Коли ви були ще зовсім маленькими, не вміли читати, а просто розглядали малюнки. Потім вам читали книжки бабусі і мами. А коли ви пішли в школу, навчилися читати, то з того часу уже ніколи не розлучаєтеся з книгами.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Давайте прочитаємо вислови про книги, що їх написали відомі люди.
«Книги – ріки, що наповнюють моря». Я. Мудрий
«По-справжньому освічений той, хто вміє читати між рядками».
В.Сухомлинський
«Хороша книга – просто свято». М. Горький
«Книги – це вікна, через які душа дивиться у світ». Т. Вільсон
«Книги мають особливу чарівність: дають нам насолоду: вони розмовляють із нами, дають нам добрі поради, вони стають живими друзями для нас».
Ф. Петрарка
Не сорочка, а зшита,
Не кущ, а з листочками,
Не людина, а говорить.
Дуже я потрібна всім:
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу?
Завжди можу стати в пригоді,
Моїх вам порад не злічить.
І кажуть про мене в народі6
«Мовчить, а сто дурнів навчить».
Сама я нічого не знаю,
Та всіх розуму навчаю.
3. Повторення правил поведінки з книжкою
(Діти зачитують з зошитів для розвитку мовлення)
V. ЧИТАННЯ І ОБГОВОРЕННЯ ОПОВІДАННЯ О. ВИШНІ «ЛЮБІТЬ КНИГУ».
1. Читання вчителем
- Як ставився Василько до книжки?
- Як він читав книжку?
а) Читання ланцюжком;
б) Вправа «Дзвіночок»;
в) Вибіркове читання.
- Який сон приснився Василькові? Зачитайте.
- Прочитайте речення, яке розповідає, як різали Василька-книжку ножицями.
- Чи добре було Василькові уві сні?. Зачитайте.
- Які слова висловлюють головну думку оповідання? Зачитайте.
Запишіть цей вислів на листку, який є у вас на парті.
Бережи книжку – це твій друг!
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Сплять маленькі котенята,
Заплющили оченята.
Прокидайтесь! Мишки тут!
Очі в правий, лівий кут.
Гляньте вгору і додолу,
Ще зробіть очима коло.
Поводіть очима трішки
Вліво, вправо: де ж ті мишки?
Сашко мав гарну книжку,
Кинув раз її під … (ліжко).
Де лежала бідна книжка,
Побігала сіра … (мишка).
Стала мишка книжку гризти,
Стала мишка книжку … (їсти).
Звідкись взявся їжачок,
Він був весь із … (колючок).
Він прогнав зубасту … (мишку),
Врятував нещасну … (книжку).
Слава, слава їжачкові!
Сором же кому? (Сашкові)!
(«Аптека душі», «Будинок життя», «Притулок мудрості»)
VI. ПІДСУМОК
Читайте, читайте, читайте!
Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги. Людина, яка любить і вміє читати. – щаслива людина.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Тему наступного позакласного заняття прочитаєте у «Куточку читача».