На уроці діти вчаться: інтонаційно передавати мову дійових осіб; читати в особах;
формуються вміння відповідати на запитання повними реченнями; знаходити
відмінне в образах; вчаться давати характеристику дійовим осібам;
розвивають увагу, пам'ять.
Тема: На язиці медок, а на думці льодок «Лисиця та їжак» (укр. народна казка).
Мета: вчити дітей інтонаційно передавати мову дійових осіб; читати в особах;
формувати вміння відповідати на запитання повними реченнями; знаходити
відмінне в образах; навчати дітей давати характеристику дійових осіб;
розвивати увагу, пам'ять; виховувати бажання бути чесним, уміння знайти вихід
із складних ситуацій.
Формувати соціальну компетентність; розвивати
комунікативну компетентність.
Обладнання: таблиці для вдосконалення навички читання, таблиці для
характеристики головних героїв, маски їжачка та лисички, картки із
записом прислів’їв, малюнки їжака, лисиці.
Хід уроку:
І. ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ
1. Створення емоційного настрою.
Доброго дня вам, мої малята,
Любі хлопчики й дівчатка,
Щирою посмішкою всіх вас вітаю.
Доброго настрою всім вам бажаю.
Хай нахмурені ваші личка
Звеселить гарна усмішка.
Вправо, вліво поверніться
І сусідам посміхніться.
За руки один одного візьмемо –
І дружно привітаємось:
Добрий день!
2. Визначення теми уроку
- Сьогодні ми проводимо роботу над казками про тварин. Вони з’являться тоді, коли розгадаєте ребус і загадку.
а) Розгадування ребусу:
,
И Ц Я
(лисиця)
б) Робота над загадкою
В мене шубка з колючок,
В мене сіра спинка,
Ніс, як чорний п’ятачок,
Очі – намистинки.
(Їжак)
ІІ. ЕТАП ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ
1. Визначення мети уроку
- Чи потрібні знання цієї теми?
- Де ми їх застосуємо?
ІІІ. ЕТАП ПРОЕКТУВАННЯ
- Для досягнення нашої мети я пропоную такий план уроку:
1. Артикуляційна та мовна розминки
2. Довідкове бюро
3. Робота над казкою
4. Підсумок уроку
- Чи згодні з планом уроку?
- Які будуть доповнення? (Провести фізкультхвилинку)
ІV. ЕТАП ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РЕАЛЇЗАЦІЇ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Артикуляційна та мовна розминки
1.1 Вправа «Годинник»
Мета: виробляти ритмічність та диференційовані рухи язика.
Відпочив і потягнувся, (язик висунути вперед)
Вліво - вправо повернувся,
Мов годинник, вправно так:
Тік – так, тік – так,
Тік – так, тік – так.
1.2 Вправа «Побілимо стелю»
Мета: відпрацювати рухливість язика і виробляти підйом його вгору.
Фарбувати будем дім,
Запросимо малярів.
Вниз щелепу опускаємо,
Малярам допомагаємо.
1.3 Робота над скоромовкою
Їжачок з їжачихою та їжаченятами наїжачились.
1.4 Вправа для вдосконалення навички читання (мовно–логічна вправа)
- Які тварини заховалися у словах?
колиска, королева, блискавка.
1.5. Вправа «Мозковий штурм»
- Що знаєте про лисицю та їжачка?
- Де і як вони живуть, чим живляться?
(Відповіді дітей)
2. Довідкове бюро. В гостях у передачі «У світі тварин».
Розповідь підготовлених учнів.
1. Характерною особливістю лисиці є її пухнастий хвіст, яким вона регулює, як рулем, роблячи різні повороти під час переслідування здобичі. Хвостом лисиця прикривається, під час відпочинку скручується клубочком і носом заривається у хвіст. Живе лисиця у неволі 20 – 25 років, у природі – менше.
2. Їжак – хижа нічна тварина невеликих розмірів (довжина тіла 20 – 30 см., маса 700 – 800 гр.), з коротким хвостом (довжина 3 см.).
Під час зустрічі з лісовими тваринами (вовком, лисицею, куницею) їжак пирхає, підстрибує, намагається уколоти ворога. Якщо це не допомагає, він згортається у клубочок. Весною у їжачихи з’являється 5- 7 сліпих з м’якими голками їжа чат, яких вона годує молоком. До місячного віку діти знаходяться у гнізді. Якщо гніздо знайде людина чи тварина, їжачиха переносить у зубах своїх дітей в інше місце.
3. Робота над казкою.
1. Слухання казки.
2. Перевірка первинного сприйняття.
- Звідки йшла лисичка?
- Кого зустріла?
- Що Лисиця запропонувала Їжачку?
3. Словникова робота.
Невдале – безрезультатне
Потупав – пішов
Тугіше – щільніше
Солодкими оченятами – улесливо, нещиро дивиться
4. Фізкульт. хвилинка
Ми читати всі учились,
В нас голівки притомились.
Зробили в праці ми зупинку –
Проведемо фізкультхвилинку.
Їжачок ішов лісочком,
Вмить згорнувся він клубочком.
А лисичка походила
Й їжачка того не з’їла.
Зникли втома, лінь, розмови,
Друзі, плеснемо в долоні.
Знов за руки беремося,
До роботи вернемося.
5. Читання казки учнями в голос.
- Як потрібно читати слова лисички? (улесливо)
- Їжачка? (впевнено)
6. Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
- Який настрій мала Лисичка?
- Чому вона була невдоволеною?
- Чому змінився її настрій під час зустрічі з Їжачком?
- Що зробив Їжачок після привітання?
- Прочитайте, про що повідомив Їжачок Лисиці.
- Як ви гадаєте, чи справді Їжачок бачив виводок тетеревенят?
- Чому ж він обманув Лисицю?
- Зачитайте питальні речення.
- Читання речень із знаком оклику.
7. Характеристика головних героїв. Робота в парах.
Гра «З’єднай»
улеслива хитра розумний винахідливий
Лисичка Їжачок
підступна зла кмітливий дотепний
Перевірка роботи
- Чому ви підібрали саме ці слова?
8. «Мікрофон». Виховування почуттів.
- Як би ви вчинили на місці Їжачка?
- Чи правду казала Лисичка Їжачкові? Для чого був її обман?
- А Їжачок був правдивим? А чому ж обманув? Отож вони обоє обманювали одне
одного.
Чий обман був хижий, корисний?
9. Підбір прислів’їв до образу героя та сюжету казки.
На язиці медок, а на думці льодок.
Де сила не візьме, там розум допоможе.
У нього стільки правди, як у решеті води.
10. Читання в особах (без слів автора).
а) читання слів Лисички
б) читання слів Їжачка
11. Інсценізація казки
V. КОНТРОЛЬНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
1. Гра «Фантазери»
- Як би в хотіли продовжити казку?
- Хто міг би бути на місці Їжачка?
2. Гра «Закінчіть речення»
Лисиця хижа, улеслива, а Їжак - …
3. Оцінювання з коментуванням.
4. Підсумок
- Чи досягли мети?
- Чого навчає нас казка?
- Кому в цій казці більше симпатизуєте? Чому?
- Які завдання на уроці на уроці найбільше сподобалися? А які ні?
- Дякую за співпрацю на уроці.