На уроці учні удосконалюють навички свідомого виразного читання поетичних творів, поглиблюють та розширюють образні уявлення, що виникають під час читання поезії, розвивають зв'язне мовлення, творчу уяву, вчаться любити поетичне слово.
Тема. Спокій. Вадим Скомаровський «Після грози».
Мета. Удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; сприяти розумінню учнями змісту твору; поглиблювати та розширювати образні уявлення, що виникають під час читання поезії; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до поетичного слова.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Виразно читаємо,
Чітко відповідаємо,
Мову свою рідну
Збагачуємо й розвиваємо!
ІІ. Мовленнєва розминка
Пригадаймо, друзі, вмить,
Як пшениченька шумить? (Ш)
Як у лузі джміль летить? (Ж)
Як бджола в саду бринить? (З)
Як шумлять у птаха крила? (Ш)
В морі синьому вітрила? (Ш)
Вітер з гаєм розмовляє? (Ш)
Поміж листячком гуляє? (Ш)
На ш..пш..ні шп..к співав
П..с..ньк.. – потішку,
І ш..шк..р..к йому дав
Щонайбільшу ш..шк..
Знають навіть м..л..к.. –
Не їдять ш..ш..к шп..к..!
Та не знав ш..шк..р, не відав:
Шп..к шовковицею сн..д..в.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Два брати рідні:
Одного всі бачать,
Але не чують,
Другого всі чують,
Але ніхто не бачить.
(Грім і блискавка.)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Повідомлення про біографію автора.
Вадим Петрович Скомаровський — український поет.
Народився Вадим Скомаровський 1937 року на Київщині. Батько його загинув на фронті. Мати все життя працювала вчителькою. Після закінчення школи, а потім педучилища Вадим працював учителем на Київщині. Згодом закінчив педагогічний інститут.
У 19 років Вадим Скомаровський надрукував свій перший вірш для дітей. З того часу створив багато творів для дітей.
У 2002 році вийшла друком його збірка «Комп’ютер з характером».
Твори В. П. Скомаровського перекладено російською, білоруською, молдавською, казахською, киргизькою, туркменською, башкирською мовами. Вони видані у Болгарії, Польщі, Чехії, Канаді.
2. Словникова робота.
ущухла
хлипа
тьмяно
видноколо
неяскраво
горизонт
затихла
плюскотить
ФІЗХВИЛИНКА
3. «Піраміда слів»
Парує, бджоли, звелась, пшеничним, неповторний.
4. Виразне читання вірша вчителем.
— Прослухайте вірш, визначте тему і мету.
5. Читання «Обличчя до обличчя» - робота в парі.
— Прочитайте вірш один одному, назвіть предмети, про які говориться у вірші. Що вони роблять? Як називається цей літературний прийом? (Уособлення)
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Що трапилося з листям після грози?
— Як поводяться бджілки?
— Як описано появу веселки?
— Як звучить грім удалині?
7. Читання «Бджілками» - підготовка до виразного читання.
— Назвіть порівняння у творі. (Муркоче тихо, наче сонний кіт)
8. Виразне читання учнями вірша.
— Назвіть епітети. (Синім видноколом)
9. Гра «Диктор телебачення»
10. Гра «Добери риму»:
Хлипа – липа, теплі – гіллі, світ – кіт.
11. Робота з ілюстрацією.
— Які рядки проілюстрував художник?
VІ. Підсумок уроку, домашнє завдання.