Тема: Езоп – перший байкар.
Езоп «Двоє приятелів і ведмідь» (Байка)
Мета: актуалізувати й розширити знання учнів про байку; розкрити основні відомості про засновника жанру байки – Езопа; формувати навички виразного читання, розширювати словниковий запас учнів, розвивати уміння оцінювати вчинки героїв, виявляти мотиви їхньої поведінки; розвивати зв'язне мовлення та логічне мислення; сприяти вихованню морально-естетичних якостей особистості.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрети Езопа, сигнальні картки, картки для роботи в групах, мультимедійна презентація.
Автор. Тимощук Олена Євгеніївна, вчитель-методист
Дубенського НВК «ЗНЗ-ДНЗ»
Літературне читання. 3-й кл.
Тема: Езоп – перший байкар.
Езоп «Двоє приятелів і ведмідь» (Байка)
Мета: актуалізувати й розширити знання учнів про байку; розкрити основні відомості про засновника жанру байки – Езопа; формувати навички виразного читання, розширювати словниковий запас учнів, розвивати уміння оцінювати вчинки героїв, виявляти мотиви їхньої поведінки; розвивати зв’язне мовлення та логічне мислення; сприяти вихованню морально-естетичних якостей особистості.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрети Езопа, сигнальні картки, картки для роботи в групах, мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. З’ясування емоційної готовності до уроку.
Гра «Так чи ні?»
(Учні прилягають на парти, відповідають на поставлені запитання підняттям руки. Якщо відповідь «так» - піднімають ліву руку, якщо «ні» - праву)
2. Очікування.
- Чого ви очікуєте від цього уроку. Яким хочете його бачити? (веселим, цікавим, корисним, пізнавальним)
3. Створення позитивної атмосфери. Налаштування.
Байка Езопа «Крук та Лисиця» (вчитель читає напам’ять)
- Тоді я вам розповім одну пригоду, а ви скажете який настрій вона у вас викликала. (веселий)
4. Проблемне запитання
- Яким ви уявляєте автора цієї історії? Хто він? Який він? Чоловік це, чи жінка? Його вік?
- Чи хотіли б ще почути його твори?
ІІ. Оголошення теми і мети
(Слайд 1)
ІІІ Робота над темою уроку
Стародавня Греція Айсопос мудрець
про добро і зло
Езоп раб-невільник
перший байкар змушував замислитись
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Йшли мудрості в Езопа позичати;
На всесвіт сяє світ байкарської зорі.
І скільки не беруть живлющої водиці, -
Немає дна в Езоповій криниці…
М. Годованець
V. Продовження роботи над темою уроку
1). Робота над текстом
Первинне знайомство з текстом
2) Словникова робота (Слайд 5)
А) Читання «пірамідок» слів «луною»
вкупі скрута бурмило
вгледів невдовзі оговтався
нажаханий візьметься самісінький
Б) доберіть синоніми до слів
вкупі
вгледів
нажаханий
В) які з цих слів мають такі значення:
- жартівливе прізвисько ведмедя(бурмило);
- прийшов до тями (оговтався)
- складні, тяжкі обставини, труднощі (скрута)
Г)Робота в парах (Слайд 6)
- Виберіть пояснення до кожного вислову і знайдіть відповідність
1. має слушність відбити напад
2. затамував подих правий
3. дати відсіч даремно
4. марна справа завмер
Перевіримо як ви справились із цими завданням
1.Дорога двох приятелів пролягала через:
А)густі кущі;
Б) густий ліс;
В) глибоке болото;
2. Один із приятелів, побачивши ведмедя…
А) побіг назад у скло;
Б) завмер від переляку;
В)видерся на самісінький вершечок дерева;
3. Чому другий приятель не заліз на дерево?
А) бо було вже пізно;
Б) він не боявся ведмедя;
В) поблизу не було високих дерев;
4. Як другий приятель врятувався від ведмедя?
А) вбив його;
Б) упав додолу і прикинувся мертвим;
В) втік від нього;
5. Чи можна вважати їх друзями?
А) так
Б) ні
6.Робота над змістом казки.
1. Проблемне запитання
- Більшість з вас вказали на відповідь «ні», але ж текст називається «Двоє приятелів»…
2. Спробуємо глибше «зазирнути» у текст:
А) вибіркове читання
- Про що хвилювався один з приятелів, вирушаючи в дорогу через густий ліс?
Б) Робота над ілюстрацією
В) Читання в особах
- Прочитаємо розмову приятелів після небезпечної зустрічі в особах
- Знайдіть у тексті речення, яке на вашу думку найголовніше
- Повторимо його всі разом
- На що воно схоже? (Які ще прислів’я знаєте)
3. Зв'язок з життям
- А тепер уявіть, що ця пригода сталась з вами. Щоб ви робили б на місці першого приятеля?А другого?
- Ця історія трапилась в лісі, а може трапитись в житті, наприклад, несподівана зустріч з собакою. Ваші дії? (Завмерти,відходити-задкувати, не втікати, намагатись вдарити по носі, нахилитись, ніби ви піднімаєте і кидаєте камінь, кликати на допомогу дорослих, не дивитись собаці в очі).
4. Робота над ілюстраціями.
- Із поданих ілюстрацій оберіть ті, на яких друзі пізнаються в біді? Вибір обґрунтуйте.
VI. Фізкультхвилинка. Релаксація.
(на фоні музики)
Гріє сонечко сильніше,
Відпочинемо у тиші…
Всіх нас огортає спокій,
І ласкавий, і глибокий.
VII. Осмислення виучуваного матеріалу.
– Ми багато говорили про цей текст, його назву, зміст, а яким він є за жанром?(байка) (Слайд 12)
Вірш або прозовий твір
Тварини, рідше рослини
«Чиж та Голуб» («Ото на себе не надійся, чужому лихові не смійся»)
«Двоє приятелів» («Друзі пізнаються в біді»)
Повчальний зміст або мораль
(діти працюють в групах)
А справді ясну правду чеше.
Читайте, згадуйте мене.
Нікого в світі не мине,
Здається байка просто бреше,
І похвалять красу й добро.
Щоб виправлять людські заблуди.
Для того байка штриха під ребро.
VIII. Підсумок уроку.
Батько байки
Підсумок вчителя.
вірш або прозовий твір тварини, рідше рослини
БАЙКА
повчальний зміст батько байки
або мораль
Доповнення вчителя
ІХ. Рефлексія
Х. Домашнє завдання. (Слайд 15)
1. Навчитись виразно читати байку і переказувати;
2. За вибором:
- дібрати прислівя про дружбу і товаришування
- скласти розповідь про приятелів «Друзі пізнаються в біді»