Урок літературного читання на тему:«Все навколо зеленіє…»

Про матеріал
Урок літературного читання сприяює розвитку естетичних почуттів, позитивних емоцій, доброти, дбайливого ставлення до природи; вчать правильно, розумно користуватися дарами природи, виховувати дбайливе ставлення до неї; активно впливають на удосконалення навичок читання; розвивають логічне, образне і абстрактне мислення, асоціативну пам'ять;
Перегляд файлу

 Урок літературного читання на тему:«Все навколо зеленіє…»

Мета: викликати в дітей захоплення красою весни, літа; розвивати мовне дихання, артикуляційний апарат; спонукати дітей берегти і примножувати багатства природи; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; вчити інтонувати вірші за розділовими знаками.

                                       Зміст уроку

  1. Організаційний момент: Доброго ранку – травам росистим,

                                                        Доброго ранку-квітам барвистим,

                                                                Доброго ранку - сонечку ясному,

                                                                Людям усім і усьому прекрасному.

                                                                А щоб нам не сумувати

                                                                Потрібно загадку відгадати…

                                                                Де вона проходить -

                                                                Там травиця родить,

                                                                Квіти розцвітають,

                                                                Солов’ї співають. (весна)

- Так, вірно, весна. Сьогодні, діти, ми будемо читати вірші про весну відомого українського поета Олександра Олеся, який написав для дітей збірки віршів «Ялинка»,  «Рак - рибалка», «Грицеві курчата», «Іменини», «Поєдинок», «Вовченя» ( виставка книг).

А щоб урок пройшов не марно

Треба сісти рівно, гарно.

І виконувати тільки те,

Про що мова на уроці йде.

1. Читання вірша з «Хрестоматії» (3хв.)

2. Гра «Загублений рядок».

На дошці записаний вірш(1строфа), але пропущений рядок. Треба сказати з якого вірша рядок і хто автор.

«Як не любити зими сніжно – білої

 Саду старого в пухнастому інеї,

Сивих, веселих завій!»

- Так, діти, пропущений рядок: «На Україні моїй», адже автор М.Рильський оспівував у вірші зиму на своїй рідній Батьківщині – Україні.

3. Розгляд картин у картинній галереї.

- Діти, ви всі молодці, що виконали домашнє завдання і намалювали малюнок до вірша «На зеленому горбочку». Давайте визначимо найкращі малюнки. (визначають оплесками).

4. Перевірка вірша напам’ять Л.Українки «На зеленому горбочку».

2. Підготовчі вправи до читання:

1. Гімнастика для очей:

«Окотренінг». Вихідне положення – сидячи прямо, голова нерухома, працюють тільки очі:

а) вгору – вниз;

б) із сторони в сторону;

в) по діагоналі з лівого верхнього кутика у правий і назад;

г) обвести очима сторони прямокутник;

д) розглянемо велику веселку зліва направо;

ж) покліпайте очима.

2.  Дихальні вправи:

- Як дме весняний вітерець?(Діти дують-розвивають легені).

- Як пахнуть перші весняні квіти?(Діти нюхають).

- Бджілки вилетіли з вуликів і до квітів (Дзу-дзу дзу).

- Джмелик прилетів до квітки – самоцвіти (Джу-джу-джу).

3. Артикуляційна вправа.

а) - Як повітря виходить із кульки?

    - Як цокає годинник?

    - Як ми сміємось?

б) Чистомовка: Ець-ець-ець – подув сильний вітерець.

                         Ок- ок –ок- білий падає сніжок.

                         Ки-ки-ки- замітає всі стежки.

                        Ать- ать –ать –вийшов зайчик погулять.

3. Підготовка до читання тексту:

1. Робота зі складовою таблицею.

2. Читання слів на дошці: поплив, весельцем, ранішній, сріблився, щебечуть, верхів’ях, зграями, спинився, хлопчик.

 

 

 ПОПЛИВ

 ХЛОПЧИК
ЩЕБЕЧУТЬ
ЗГРАЯМИ
СПИНИВСЯ
РАНІШНІЙ
СРІБЛИВСЯ
ВЕСЕЛЬЦЕМ

 ВЕРХІВ’ЯХ

Спочатку читає учитель,

потім разом з учителем читають  діти,

потім діти читають повільно,

потім діти читають швидше,

потім діти читають чітко і швидко.

4. Олександр Олесь «Серед краси».

1. Читання вірша вчителем. Розуміння тексту.

- Чи приємно тобі слухати мову птахів? Чому?

- Яка була пора дня?

2. Голосне читання вірша ланцюжком.

3. Вибіркове читання.

- Хто ховався?

- Що сріблилось?

- Чому спинився хлопчик?

- Чий чути плач?

4. Колективне читання «буксиром».(Діти з низькою технікою читання «тягнуться « за сильнішими).

5. Читання «хвостиком». Учитель ( а краще учень, який гарно читає) починає читати речення, а учні закінчують).

6. Визначення головної думки твору. –До чого закликає автор?

7. Гра «День і ніч».  «День» - діти читають. «Ніч» - діти заплющують очі і відпочивають.

5.  Фізкульхвилинка.

6.  Олександр Олесь «Білі гуси летять над лугами».

1. Загадка:Біле, як сніг, надуте як міх,

                    Лопатами ходить, а рогом їсть. (Гуска).

До відгадки придумати прикметники і споріднені слова:

(біла, велика, сіра, криклива, плаваюча і т.д.)

(гусак, гусочка. Гусенятко, гусята і т. д.)

2. Читання з олівцем в руках, для відзначення незрозумілих слів.

3. Словникова робота:полинули, знялись.

Придумати синоніми: полинули – полетіли, знялись – полетіли.

4. Артикуляційна вправа. Читає вчитель, діти повторюють. Потім читають голосно, швидко, виразно:

                                             СПО        ГАД
                                       ЗНЯ                    ЛИСЬ
                                КУПА                                ВИ
                      ЗНИКА                                             ЮТЬ
               ХМАР                                                              КАМИ
       ПОЛИ                                                                                НУЛИ
РОЗГОЙ                                                                                          ДАЛИ

5. Виразне читання підготовленими учнями.

6. Бесіда – міркування про прочитане.

- З чим порівнює О. Олесь гусей?

- Що розгойдали гуси?

- Назвіть рими у вірші.

- Який це вірш – сумний чи веселий?

- Чому сумний? – Так, птах покидає рідні краї, відлітаючи у вирій. Дорога далека і важка. – То яка головна думка твору?(відповіді дітей)

- Так, діти, це туга за Батьківщиною. Багато років тому Олександрові Олесю довелося жити далеко від рідної України, від рідної домівки, тому цей вірш, як туга за батьківським краєм.

7. Розвиток техніки читання:

 а) Хорове читання.

 б) Читання «зупинка» (читає вчитель, на будь якому слові зупиняється, діти швидко дочитують).

 в) Читання у віконцях (Перші і останні склади закриті).

 г) Читання  «Дощик»(Кожен учень стукає олівцем по парті, задає собі швидкий темп читання).

д) Читання «Кидок – засічка».

ж) «Блискавка» (читають 1хв. Рахують кількість слів).

з)  Робота над виразністю читання.  Виразне читання ланцюжком.

7. Фізкультхвилинка.

Мовно – логічне завдання: «Який склад загубився?»

Навмива  ся, наку  лися, нагой  лися, закри  ли, поли  ли.

  • Молодці! А Зараз у нас «Поетична скринька»:

Швидко слово називай.

Йому риму підбирай:

1. Затремтіла гілка,

    Бо на неї сіла (білка).

2. Грає весело сопілка:

    Джу – джу – джу  скрипіла  (бджілка).

3. На малесенький пеньок,

    Сів спочити (Колобок).

4. На травиці є роса,

    А у дівчини (коса).

5. За котом побігла мишка,

    Ой, яка чудова (книжка).

8. Олександр Олесь «Все навколо зеленіє».

1. Вправи на постановку дихання:- Давайте почуємо запах весни і виявимо свої почуття:- Здивування – о!

                      - Захоплення – а!

                      - Тепло  -у!

2. Гра «Розвідка». На дошці записані слова:ллється, гомонить, всидіти, дзвенять.

а) прочитай слова напівголосно, повільно.

б) значення якого слова ви не можете пояснити? Гомонить – розмовляє.

в) прочитай ці слова швидко, дуже швидко!

3.Читання вчителем.

4. Бесіда на осмислення прочитаного:

- Хто розповів нам про свої бажання?

- Що навколо зеленіє?

- Як і хто дає оцінку?

5. Мовчазне читання: ланцюжкове читання по 1 стрічці: 1,3,5,7стр. – І рядок,

                                                                                                  2,4,6,8стр. – ІІ рядок.

6. Вибіркове читання. Прочитати рядки, де говориться про:

- З чим гомонить вітер?

- Хто дзвенить?

- Про що попросив хлопчик?

- Що він обіцяє матері?

7.  Робота над виробленням виразності читання:

а) комбіноване читання:(учитель учні хором). Гра « Відлуння».

б) Читання – гра «Рибалочка». Обирається учень рибалочка. Він ловить неправильно прочитані слова. Діти читають ланцюжком.

в) Короткий словесний малюнок до вірша.

г) Гра «Конкурс на кращого читця».

д) Дібрати римовані слова: зеленіє – віє, шумить – гомонить, цвіте – золоте.

8.  Гра «Плутанка». Вчитель читає вірш допускаючи помилку, а діти аплодують на помилку і читають правильно:

В полі комашки білі – біленькі,

Над ними літають ромашки дрібненькі.

З комашок плету я матусі віночок,

Ромашки танцюють свій дивний таночок.

           Квітують на городі раки,

           Живуть у нашій річці маки.

          Зроблю букет я гарний з раків,

          І наловлю відерце  маків.

10. Підсумок уроку.

- Що спільного у всіх прочитаних сьогодні віршах?

- Які почуття виникли під час читання?

- Який вірш сподобався вам найбільше?

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мілютіна Вікторія Вікторівна
    Дякую за вашу допомогу!Успіхів вам і творчості.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 лютого 2019
Переглядів
3940
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку