Урок літературного читання .Українська народна казка "Кривенька качечка"

Про матеріал
Конспект уроку з літературного читання в 3 класі. Українська народна казка "Кривенька качечка"
Перегляд файлу

Урок. Українська народна казка з чарівним перетворенням «Кривенька качечка»

Матеріал до уроку: українська народна казка  «Кривенька качечка»

Мета: познайомити учнів з українською народною казкою «Кривенька качечка»; вчити усвідомлювати основні ознаки  чарівної казки та познайомити з особливістю чарівної казки (співпадання назви казки і імені головного героя); формувати вміння визначати і називати героя чарівної казки, складати його характеристику, висловлювати свою оцінку щодо вчинків персонажів; вчити аналізувати казку, роботи висновки про настрій героїв, співвідносити події з твору з подіями в особистому житті;  розвивати навички читання вголос і мовчки, уміння усного мовлення учнів, висловлювати і доводити свою думку, вислуховувати думку товариша; поповнювати словниковий запас учнів; виховувати почуття доброти, співчуття, поваги до людей похилого віку.

Обладнання: сигнальні картки «а» - «б», мікрофон, аудіо казка  «Кривенька качечка», презентація до уроку, таблиці «Риси  характеру», «Характеристика героїні», магнітофон, ноутбук.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форма проведення:  урок - гра

Хід уроку

 

І. Організаційний етап.

Нумо, дітки підведіться !
Всім приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок!
Чи цікаво вам дізнатися,
Що сьогодні може статись?
Ну , то ж всядьтеся зручніше
Почнемо урок скоріше!
Перевірте чи все готове у вас до уроку.А щоб наш урок пройшов добре, посміхніться один одному і скажіть на вушко щось приємне.
Девіз нашого уроку:(слайд 1)
Гарно читаємо, чітко відповідаємо,
Мову свою розвиваємо.
II. Актуалізація опорних знань.
1.Фронтальне опитування. « Мозковий штурм».
-Який розділ ми вивчаємо?
- Які жанри усної народної творчості вам знайомі?
- Над яким жанром ми працювали?
- Що таке казка?
- Які казки ми вивчаємо?
2. Розвиток читацьких навичок(слайд 2).
Зійшли хмарки , і небо засиніло , і сонце ген з-за обрію пливе,
І всюди заіскрилось, засвітилось, напевне диво-казка тут живе.
А до неї ми потрапимо , якщо відчинимо чарівне віконце. Для цього треба справитися із завданнями.
Гра «Блискавка»
Казка, казати, качка, казкар, казковий.
-Яке слово зайве? Чому? (КАЧКА, бо всі інші спільнокореневі)
Робота з деформованим прислівям( слайд 3).
добром За платять добро.
У реченні заблукали слова, допоможемо їм знайти їхнє місце. За добро добром платять( слайд 4) .
- Що це? Як ви розумієте це прислівя?( читаємо хором)
Це і є темою нашого уроку.  ( слайд 5 відкрите вікно)
Наше віконечко запрошує в чарівну країну народної казки.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Підготовка до сприймання теми уроку.
А ще до нас сьогодні завітала незвичайна гостя.Здогадайтеся, з якої вона казки ?

( Відкриваю дівчинку з кужілочкою та веретенцем) ,(слайд 6).
Так , це- героїня української народної казки « Кривенька качечка»
2. Словникова робота ( слайд 7).
Починочок- пряжа, намотана на веретенце. Веретенце- деревяний пристрій для ручного прядіння. Кужілочка-частина прядки, на який намотують пряжу.
Полинули- полетіли. (Показую починочок, кужілочку та веретенце).
3. Первинне читання казки.
- Про кого розповідається у казці?
4. Перевірка сприймання казки.
- Чи сподобалась вам казка?
- Які дійові особи казки?
5.Читання казки учнями.
- А щоб краще зрозуміти зміст казки, прочитаємо її ще раз.
Читання по частинах.
А) 1-а частина – до слів «…а самі знов пішли по грибки». Читання «Ланцюжком»
Б) 2-а частина – до слів «Так і зробили» Читання « на буксир»
В) 3-а частина – до слів «Не плач, галочко!». Читання «луною».
Г) 4-а частина . Читання «День і ніч».
- Прочитайте мовчки пісеньку дівчини й каченят.
- Як, по-вашому, треба читати пісеньку каченят?(Наспівно, заклично). А

дівчини?(Із почуттям образи, із запевненням).
ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Гра «Мікрофон»

- Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?

На дошці (екрані) написане прислів’я:

Казка вигадка, та в ній  щось повчальне зрозумій.

-         Мета нашого уроку, аналізуючи казку, зрозуміти її повчальний зміст; вчитись працювати  дружно, слухати один одного.

V.  Перевірка  домашнього завдання.

 1. Бесіда.

-         Діти, яку українську народну казку читали на попередньому уроці ? («Кирило  Кожум’яка»)

-         До якого виду казок вона відноситься? (чарівна)

-         Згадаймо особливості казок і зокрема чарівних. В цьому нам допоможе  тест. Тест (Перевірка володіння  теоретичними поняттями та  особливостями чарівної

казки).  На екрані  висвічується  запитання з варіантами відповідей. Учні відповідають за допомогою сигнальних карток    «а» - «б».

2. Казка -  це

а) фольклорний, розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події;

б) народний переказ про життя якоїсь особи.

3.Які ви знаєте види казок?

а) про тварин, чарівні, побутові;

б) народні, авторські, чарівні.

4.Особливістю чарівної казки є:

 а) наявність тварин, що розмовляють  людською мовою;

б) перетворення за допомогою чарів або наявність  чарівних предметів.

5. Конфлікт – це

 а) зіткнення протилежних інтересів і поглядів, що призводить до активних дій;

 б) співпадання інтересів і поглядів, що призводить до активних дій.

Правильні відповіді: а,а,б,а.

Підсумок етапу.    Молодці! Правильно відповідали.

Ми згадали особливості чарівної казки, це знадобиться під час знайомства з новою казкою «Кривенька качечка».

VI.  Підготовка до вивчення теми.

1. Словникова робота.

-         Під час читання казки нам зустрінуться незнайомі або  малознайомі слова.

(На екрані висвічуються  слова, пізніше їх пояснення).

Починочок – пряжа, намотана на веретено.

Кужілочка  -  частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.

Веретенце -   дерев’яний пристрій для ручного прядіння.

Галочко - звертання до дівчини     

Іва-діва - звертання до дівчини

Жалувати – жаліти

Полинули  - полетіли.

Хто може пояснити значення слів? Пояснення вчителем.

VII. Сприйняття й первинне усвідомлення учнів  навчального матеріалу.

  Прослуховування аудіозапису казки «Кривенька качечка».

- Хто герої казки?

- Кому з героїв співчуваємо? Чому?

- Кожен по-своєму співчуває різним  героям.

-         Давайте перечитаємо казку і з’ясуємо чи правильно  вчинила головна героїня, покинувши діда і бабу.

1.     Перечитайте (читання  «гудіння») першу частину казки (с.70 до слів «… а самі знов  пішли по гриби»).

-         Який настрій був у діда й баби спочатку? Чому?

-         Прочитайте, як дід і баба знайшли  качечку і взяли собі. (Діти читають вголос).

-         Чи змінився настрій у діда з бабою? Чому?.

2.     Прочитайте мовчки другу частину казки (с. 71 до слів «Так і зробили»).

-         Який настрій переважає в діда і баби? (зацікавленність, хочуть розгадати  таємницю).     В житті у вас так було, що ви за  кимось піддивлялися? Чому ви так робили? Які почуття це у вас викликало?

3.     Перечитайте читанням-гудінням третю частину казки (с.71 до слів «… вона не схотіла.»)    Між ким відбувається  конфлікт? (між дідом з бабою  з одного боку і дівчиною  з іншого).

-         Наявність конфлікту – одна з особливостей чарівної казки.

-         Який настрій у діда з бабою? (плачуть, переживають).

-         Який настрій у дівчини? (гнівається, плаче, образилась, що підглядали)

-         Перечитайте вголос уривок казки, в якому зображено конфлікт. Інтонаційно намагайтесь передати  почуття героїв.

-         Що ви відчуваєте в повсякденному житті, коли за вами піддивляються?

-         Чому дід з бабою спалили  гніздечко? (боялися, що покине їх дівчина, не хотіли розлучатися з  нею, були егоїстичні).

-         Як ви думаєте, чому дівчина не простила стареньких, не схотіла в них залишатись?  Як це характеризує дівчину? (не вміє прощати образу, не великодушна)

4.     Прочитайте мовчки четверту частину казки.

 – Скільки разів пролетіли  табуночки каченят? (3)

 – Чи полетіла дівчина перший раз?

 – Чи полетіла дівчина  другий раз?

–Чи полетіла дівчина  третій раз?

 –Чому в казці тричі звертаються  каченята  до дівчини і на третій раз вона зробилась качечкою і полетіла з табуночком? Число 3 вважається магічним, чарівним . Тому й на третій раз все у казці збувається. Триразовий повтор якоїсь дії є характерним для чарівних казок.

5. Фізкультхвилинка.

А зараз ми самі побудемо трошки каченятами , спробуємо скинути качечці по

пір`ячку, підбадьорити себе та її. Відпочинемо.  Танець маленьких каченят.
VIII. Самостійне застосування учнів знань у стандартних ситуаціях.

1. Складання характеристики головної героїні.

 Робота в парах.

-         Хто головна героїня казки? Складемо характеристику головної героїні.

Допоможуть це зробити таблиці.

Таблиця

Таблиця

 

 «Риси  характеру»

«Характеристика героїні»

працьовита

лінива                                          

добра                                           

жорстока                                       

довірлива                                      

рішуча                                            

хитра                                             

великодушна                                   не великодушна                                  

наполеглива                                         

 

Героїня казки… .                                          

 На мій погляд вона…,тому що … 

 Я вважаю, що вона…, бо….

                                                                                           На мою думку…, тому що... .

 

                                                                

 

-         Відповіді дітей.   Головна героїня казки - Кривенька качечка, а як називається казка? (Кривенька качечка). Співпадання назви і імені головного  героя часто зустрічається в чарівних народних казках. Яку ще особливість чарівної казки знаєте? (перетворення за допомогою чарів або наявність  чарівних предметів)

-         Яке чарівне перетворення відбувається у казці?

2. Гра «Крісло автора» .
- А зараз уявіть , що ви є одним із персонажів казки, як би ви чинили на його місці?( На столі капелюх, хустина та віночок.Діти по черзі одягають один із атрибутів і дають відповіді.)
- Як ви вважаєте, куди полетіла наша качечка з табуном качок?
- Якщо вона відлетіла у теплі краї, то якою саме качечкою була наша? (Дикою).
- А чи всі качечки відлітають у теплі краї?( Ні , свійські залишаються)
- Які ще птахи відлітають у теплі краї ? ( слайд 8)
3. Робота з прислівями. Визначення головної думки казки ( слайд 9) .
На рідній стороні і камінчик знайомий.
Слово - не горобець, вилетить- не спіймаєш.
Добре роби- добре і буде.
- Яке з цих прислівїв виражає головну думку казки?
IX. Підсумок уроку.
Так, за кожен свій вчинок , добрий чи не зовсім, обдуманий чи ні , людина несе відповідальність.  А що ми , школярі та просто діти , можемо робити доброго? Над цим питанням задумались учні нашого класу.
Що можу я на світі доброго зробити?
Я можу хатку пластилінову зліпити.
А біля неї тин, а поруч квіти,
А далі граються маленькі діти.
Що можу я на світі доброго зробити?
Природу можу, ліс, річки любити,
Кота і песика приблудного нагодувати,
І годівничку для птахів побудувати.
Що можу я на світі доброго зробити?
Я можу математику учити,
Писати вчитись і учити рідну мову,
Щоб грамотно вести мені розмову.
Що можу я на світі доброго зробити?
Я можу вдома прибирати й гарно шити,
Я можу радувати тата й маму,
Коли я роблю такі добрі справи.
Я можу радувати дідуся й бабусю,
Як прийду в гості і привітно посміхнуся.
І защебечу – цим здоров’я їм додам,
А ще у мене є багато інших справ...
Сподіваюсь, що після цього уроку ви будете робити тільки добрі та обдумані вчинки. А ще свої побажання вам на чарівних пірїнках залишила кривенька качечка.Одною із хороших справ буде виконання домашнього завдання.
Х. Повідомлення домашнього завдання.

- Уявіть собі, що ви потрапили у казку і можете її змінити. Напишіть
продовження до казки: - Що було б, як би дід з бабою не спалили гніздечка? Намалюйте ілюстрацію до казки.

ХІ. Рефлексія.

- Сьогодні на уроці я навчився…

-Було важко…

-Мені здалося важливим…

-Я зрозумів, що…

-Я відчув,що … .

 

docx
Додав(-ла)
Пашук Вікторія
Додано
24 листопада 2020
Переглядів
1170
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку