Урок літературного читання в 3 класі Елементи розвиваючого навчання на уроках читання в початкових класах. Ознайомлення із життям і творчістю Грицька Бойка. Г.Бойко «Як невдаха ви

Про матеріал
Конспект уроку літературного читання допоможе вчителям початкових класів ознайомити дітей із життєвим і творчим шляхом Г.Бойка, його творами; активізувати читацькі інтереси учнів, виховувати спостережливість, повагу до старших; розвивати увагу, уяву, пам’ять, мислення, емоції, почуття гумору, зв’язне мовлення, фантазію. В даному матеріалі запропоновано різні види роботи над текстом, що сприятимуть як покращенню техніки читання, так і умінню свідомо сприймати прочитаний матеріал.
Перегляд файлу

                            КОНСПЕКТ УРОКУ
            ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ В 3 КЛАСІ
Тема: Елементи розвиваючого навчання на уроках читання в початкових класах. Ознайомлення із життям і творчістю Грицька Бойка. Г.Бойко «Як невдаха виступав», «Хвастунець»,  «Сашко».
Мета: Ознайомити дітей із життєвим і творчим шляхом Г.Бойка,  його творами. Активізувати читацькі інтереси дітей,  виховувати спостережливість,  повагу до старших. Розвивати увагу,  уяву,  пам’ять,  мислення,  емоції,  почуття гумору,  зв’язне мовлення,  фантазію.
Обладнання:виставка книг Г.Бойка,  портрет автора,  таблиці,  ілюстрації.
                                             Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
-Добрий день,  в добрий час
Рада,  діти,  бачить вас
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Любі діти! В зимовий день
Зичу праці і пісень
А ще,  друзі,  вам бажаю
Сил,  натхнення на весь день
Милі діти! У наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром!
Діти: Доброго дня,  Україно моя!
Доброго дня,  рідна земля!
Доброго дня,  люди землі!
Доброго дня,  шановні вчителі!
Вчитель:Ми радо гостей в своїм класі вітаєм
Щастя,  здоров’я усім вам бажаєм
Діти: Ми раді,  дорогі вчителі
Що прийшли ви сьогодні до нас
Тож запрошуєм ласкаво
На урок у 3 клас!
Вчитель:Що ж,  запрошую усіх сідати
І урок читання будем починати
Нагадаєм з вами,  діти,
Дуже правила прості
Як за партою сидіти
Це потрібно у житті
Як іде урок читання
Підручник рівно покладіть
Не сидіть,  як знак питання
Гарно плечі розведіть
Ніг не треба закладати
Опустіть їх до землі
Про свій зір вам треба дбати
Поки ви іще малі
Спинку рівною тримайте
Рук на книжку не кладіть!
Голову не нахиляйте
Своє здоров’я бережіть!
І працюйте всі старанно
Щоб почуть наприкінці
Що у нашім 3 класі
Діти – просто молодці!
Діти: Не хвилюйтесь,  вчителько, 
І дякуєм за побажання!
На урок берем з собою
Знання,  уміння,  навички й старання!
Вчитель: Клас у мене третій
Він мене не підведе
Тож давайте працювати
Дуже швидко час іде
Щоб виразно і свідомо читати
Зв’язно й чітко розповідати
Треба нам підготуватись
Щоб мову рідну розвивати
1. Фонетична розминка
-Спочатку підготуємо язик і губи до правильної артикуляції
а) вправи для язика
(«трубочка», «злизування варення», «чистити зуби»)
б) вправи для губ
(«усмішка», «трубочка», «здути кульбабку»)
2.Чистомовка
-А щоб мовлення наше було чітким, чистим, виразним - прокажемо чистомовку.
Ма-ма-ма - вже прийшла зима,
Ло-ло-ло - снігу намело,
Оз-оз-оз - надворі мороз,
Мо-мо-мо - в класі сидимо,
Ок-ок-ок - в нас іде урок.
Ли-ли-ли - вчителі прийшли
Ас-ас-ас - на урок до нас,
Ам-ам-ам  - дякуємо вам,
Ас-ас-ас - весь наш 3 клас,
Ці-ці-ці – просто молодці!
3. Читаємо (швидко) за стрілками
Зверніть увагу на табличку і за стрілками швидко прочитайте слова
   бік   бік   бік
   біг   бак   рік
   бій   бук   сік
   бір   бак   вік
4.Робота над скоромовкою.
- Тепер попрацюємо над скоромовкою.
Кричав Архип.                     (я помало, разом
Архип охрип.                       помало, швидше,
Не треба Архипу.                ще швидше, хтось один)
Кричати до хрипу.
5. Робота над інтонацією
- Трохи попрацюємо над інтонацією
( весело, співчуваю, запитую, обурююсь, насміхаюсь)
До Василя ходили, у Василя були, та й Василя побили.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
- Ну, що ж, думаю, ви готові до свідомого, швидкого,
виразного і правильного читання.
Бо урок у нас сьогодні незвичайний,
Він вчить багато нас чому.
Хай буде він для вас повчальний,
За це подякуєм йому.
А що ми будемо робити?
А що ми будемо читати?
Ви сможете усі сказати,
Як спробуєте кросворд цей відгадати
Шановні діти, учні 3 класу,
У торбинці цій білі сніжинки
Але зовсім вони не прості
Треба виконати, діти, завдання
І ми будемо тоді молодці.
На цих сніжинках записані завдання кросворду. Я пропоную вам колективну роботу – за 1 хв. знайти відповідь на запитання. Запитання стосуються теми уроку позакласного читання, який ми проводили вчора « Зима щедра святами». Заодно і закріпите свої знання.
                                        Гірлянда
                                        Різдво
                            колядкИ
                                        Церква
                           ожеледЬ
                                        Кутя
                             снігурОчка
                                        Балабушки
                                 морОз
                                        Йордан
                           пастушКи
                                 снігОвик
1.Ялинкова прикраса.
2.Найсвітліше зимове свято християн.
3.Різдвяні пісні.
4.Божий храм.
5.Зимове явище погоди,яке виникає внаслідок дощу й морозу.
6.Найголовніша страва Святвечора.
7.Внучка Діда Мороза.
8.Що випікали дівчати в Свято Андрія?
9.Дід,якого чекають усі діти на Новий рік.
10.Свято, яке ми святкуємо 19 січня.
11.Хто перший привітав маленького Ісусика?
12.Його ліплять з снігу малі діти.
- В чарівні клітинки заглянем
І тему уроку ураз прочитаєм
Сьогодні ми познайомимося з творчістю Грицька Бойка, автора скоромовок, загадок, віршів, пісень. Нас чекають сміх, жарти, веселощі, посмішки і хороший настрій.
          В Місто Сміху вирушимо разом
          Перешкоди всі пройдем
          А хто буде сумувати
           Із собою не візьмем
А девізом нашого уроку будуть слова пісні «Усмішка» : «Від усмішки радісніше жить».
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТВОРЧИМ І ЖИТТЄВИМ ШЛЯХОМ  ПОЕТА.
1. Розповідь вчителя.
- Яким учнем був Грицько Бойко?
- Як називається перша збірка його творів?
2.Опрацювання статті.
- Про що були твори Г.Бойка і яка основна риса його творчості, дізнаєтесь, прочитавши статтю про нього із підручника с.39.
(Діти читають мовчки)
- З чого видно, що хлопчик дуже хотів учитися?
- Які за жанром твори писав Г. Бойко?
- Що об’єднує  твори, написані поетом?
  - Грицько Бойко не лише сам писав, а й робив переклади творів багатьох дитячих письменників. Вірші поета не лише розважальні,а й повчальні. Вони радять читачам, як стати кращими. Давайте підготуємось до читання віршів «Як невдаха виступав», «Хвастунець», «Сашко», з якими ми познайомимося на сьогоднішньому уроці.
3.Підготовка до читання. Словникова робота.
-Спочатку потренуємо дихальний апарат.
а)надуйте уявну повітряну кульку;
б)розтопіть на долоні сніжинку.
-Прочитаємо слова на одному диханні:втягнули повітря
Молодець
хвастунець
став
сказав
дороги
ноги
-А тепер прочитаємо речення
Якщо народ сміється,  значить в нім здорове серце б’ється!
-Увага! Зосередьте погляд на вертикальній лінії. Намагайтесь побачити склади,  записані зліва і справа

 

 

 

                                по     чули
                               зір        вались
                           роз               несли
                       вхо                     пили
                      на                            били
                  вис                                  тупав
               спі                                        вав
          гор                                                 лав
       скін                                                       чив
     хва                                                             стунець

-Щоб читання було правильним,  потрібно звернути увагу не тільки на розділові знаки,  а й на наголос. Прочитаємо слова таблиці з правильним наголосом
несли
мерщій
навтік
переповненім
розпочались

IV.ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША “ЯК НЕВДАХА ВИСТУПАВ»
1. Прочитайте назву вірша. Як ви розумієте слово «невдаха»?
(Людина,  яка береться не за свою справу, і якій ніколи не щастить)
-Про що може йтися у вірші?
2.Читання вірша вчителем
-Що робив невдаха на сцені?
3.Повторне читання вголос
-Що співав хлопчик зі сцени?
-Чи сподобався йому його спів?доведіть словами вірша.
-Як слухачі відреагували на цей виступ?Прочитайте
-Чи зрозумів співак свою невдачу?
-Яку рису характеру висміює поет у вірші?

(хвалькуватість-хвалився своїм голосом)
-Поясніть вирази,  які вжив автор:
«горлав щодуху» - дуже голосно співав;
«з місць усі зірвались» - швидко повставали;
«ледь не рознесли» - не розвалили.
- Над чим примусив задуматися Грицько Бойко?
(не берись за те,  що не вмієш,  і ніколи не хвали себе і свою роботу)
-А щоб з вами такого не сталося,  старанно вчіться,  багато читайте,  щоб все знати і розуміти. Хлопчик,  напевно,  не любив уроків музики,  а ми,  звичайно,  любимо співати і всі ноти знаємо. Розгадаємо ребуси і пригадаємо їх ще раз.
(Розгадування ребусів з нотами)
4.Виразне читання вірша.
-Читаючи вірш,  передайте захоплення мовця своїм так званим «успіхом»,  звертайте увагу на розділові знаки. Де,  на вашу думку,  треба зробити найдовшу паузу?
V. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША «ХВАСТУНЕЦЬ»
 

Хто1

ли4

во8

шає5

як6

від7

ро 9

вті 11

за 3

га 10

хвіст 2

кає 12

 

-Щоб дізнатися,  кого злякався хлопчик Толя з вірша «Хвастунець»,  складемо і розгадаємо ось цю загадку.
Прочитайте мовчки вірш і розгляньте,  яким зображено хвалька на малюнку.
-Кого у вірші назвали «хвастунцем»?
-Чим він хвалився?
1.Читання з відповідною інтонацією і темпом. Як треба читати слова Толі?
-Як Толя хвалився? Чи справді він був таким сміливим? Кого хлопчик злякався?
-Як ви розумієте вислів «прикусив язик»?
ГРА «ДОЧИТАЙ РЯДОК»
(Я починаю – діти продовжують)
-Складіть прислів’я,  які відповідають змісту вірша і спробуйте їх пояснити
1.Краще гірка правда,         менше слів.
2. Не хвали сам себе,           ніж солодка брехня.
3.Більше діла -                     хай люди тебе похвалять.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Що ж,  мабуть,  прийшла пора
Трохи відпочити
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити
На слова Г.Бойка створено понад 400 пісень,  здебільшого для дітей. Жодне новорічне свято не обходиться без веселої пісні «Морозець»,  слова якої теж написав Г.Бойко. Давайте заспіваємо і рухами відтворимо її зміст.
А зараз послухаємо ще одну пісню Г.Бойка «Зимонька» і виконаємо цікаве завдання: Зашифруй вірш». Закрийте очі,  руки покладіть на коліна,  послухайте віршик і спробуйте перенести на папір малюнками те,  що уявляли,  слухаючи кожен рядок,  а потім за своїми малюнками спробуйте розповісти весь вірш.
З неба падають сніжинки
На дерева,  на будинки,
На майдани,  на садки
На ялинки,  на дубки
Діти раді в сніжки грають
Ліплять сніговика,  зиму стрічають.
VI. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША «САШКО»
1. Виразне читання вірша вчителем
-Де відбуваються описані події?
Що тримав Сашко?
2.Парне читання вірша в особах
-Подумайте,  які риси характеру виявилися в поведінці Сашка?
3.Аналіз вірша
-Хто стояв біля Сашка? Прочитайте.
-Що сказали пасажири Сашкові?
-Як треба читати ці слова?
-Як хлопчик пояснив свою поведінку?
-Чи погоджуєтесь ви з Сашком?
-Опишіть хлопчика,  яким ви його уявляєте?
-Над чим треба задуматися у вірші?
-Як продовжити діалог? Яке б він мав закінчення?
4.Читання в особах.
5.Розвиток зв’язного мовлення
-Розгляньте малюнок до вірша. Складіть розповідь. Дайте пораду Сашкові.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
-Продовжити роботу над виразним читанням віршів,  читанням в особах,  вивчити напам’ять один з віршів.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
-Сьогодні ви познайомилися з трьома героями творів Г.Бойка. Наступного уроку ми продовжимо роботу з іншими творами поета.
-Чого навчилися ви від його героїв?
-Чим запам’ятався вам сьогоднішній урок?
-Що з уроку ви візьмете для свого життя?
-Твори Г.Бойка веселі і дотепні. Читайте їх і посміхайтесь на здоров’я!
Хай сміх живе,
Хай сміх іскриться,
Хай звеселяє сміх усіх!
І усміхніться всім навколо:
Небу,  сонцю,  квітам,  людям,
І тоді обов’язково
День всім вам веселим буде!
-Сьогодні на уроці ми всі плідно попрацювали,  ви всі – молодці!
Швидко спливають хвилинки…
Ось і прощатись пора.
Ми на прощання всім зичим:
Усмішок,  здоров’я,  добра!
 

docx
Додано
25 липня 2019
Переглядів
1876
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку