Тема. Народні пісні. Українська дитяча пісенька «Два півники».
Оригамі. Виготовлення об`ємних виробів технікою оригамі «Півник».
Мета: збагачувати уявлення учнів про пісню як жанр усної народної творчості.
Вчити визначати тематику народних дитячих пісень, називати і характеризувати дійових осіб, аналізувати , порівнювати, самостійно робити висновки,будувати зв’язні висловлювання;
вдосконалювати якість читання віршованих творів;
навички роботи з папером, дрібну моторику рук;
розвивати уяву, фантазію та творчі здібності учнів;
виховувати інтерес до вивчення різноманітних жанрів усної народної творчості,любов до художнього слова., позитивні емоції від практичної діяльності.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань,умінь та навичок.
Форма проведення. Інтегрований урок літературного читання, трудового навчання.
Методико-дидактичне забезпечення. Картки для читання, таблиця «Усна народна творчість», ілюстрації до пісні, білий папір, кольорові олівці.
Матеріально-технічне забезпечення. Телевізор
ХІД УРОКУ
Продзвенів уже дзвінок.
Він нас кличе на урок.
Незвичайний він для нас.
Попрацює дружно клас.
Семеро солов’ят співали сумну пісню.
Читання споріднених слів на одному диханні
Пісня, піснярі, пісенний, пісенька;
спів, співи, співати, співанка, співучий, співаночка.
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню:
Так, як ти, не вмію я.
а) читання хором;
б) читання скоромовки хлопчиками;
в) читання скоромовки дівчатками;
г) читання з логічним наголосом.
III. Актуалізація опорних знань ( робота за таблицею)
Якби пшоно, якби сіль
То зварила б я кисіль.
Якби снігу та дощу,
То зварила б я борщу.
(Кисіль не варять із пшона, а борщ не готують зі снігу та дощу)
- А тепер відкрийте свої підручники на с.54 і знайдіть слова цієї пісні.
- Що ви помітили?
- Хочу ще раз нагадати, що народні твори не мають одного автора, а це значить, що вони можуть відрізнятися у різних джерелах. От і наша пісенька не є виключенням: у підручнику вона написана дещо по-іншому, ніж щойно прозвучала.
- Хто помітив різницю?
- Так, молодці! По-перше, у ній більше строф (співали 4 куплети, у підручнику – їх 6), а по-друге відрізняються деякі слова (засипає – підсипає, козуленько – козуненько, та й на біле козенятко скоса поглядає – ухопив він козенятко та й далі тікає).
2. Виразне читання пісеньки вчителем.
- Який настрій викликала ця пісенька?
- До якого виду народних пісень її можна віднести?
3. Словникова робота
Віжки – прикріплений з обох боків довгий ремінь чи мотузок, яким правлять кіньми.
Залигав – зв’язав віжками роги.
1. Вибіркове читання
— Сьогодні на уроці ми згадаємо, що таке оригамі, та будемо працювати, використовуючи цю техніку. Слово оригамі — японського походження і складається з двох слів: «ори» — складати і «гамі» — папір.
Це засіб створення і конструювання з паперового квадрата, круга, прямокутника різноманітних виробів, іграшок і аплікацій.
- Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь кого ми навчимось сьогодні виготовляти в цій техніці.
1. Робота над загадкою
• Хто співає на паркані
У червоному жупані й чобітку:
«Ку-ку-рі-ку»? (Півень)
2. Повторення правил техніки безпеки
3. Поетапний показ учителем виконання півника
Для виготовлення півника необхідно: білий папір,
олівці, фломастери.
Інструкція
1.Візьміть квадрат з білого паперу і покладіть його «ромбиком»
2. Перегніть квадрат навпіл.
3. Опустіть бокові сторони вниз до лінії згину.
4. Зігніть фігурку навпіл «від себе».
5. Зігніть фігурку, поєднуючи вершини. Поверніть фігурку.
6. Перегніть опущений куточок, поєднуючи боки..
7. Розкрийте куточок і роз плющіть «кишеню» по згину.
8. Зігніть розплющену частину (майбутню шию) навпіл.
9. Зігніть куточки-крила з двох сторін фігурки..
10. Зігніть куточок-дзьоб і куточок-хвіст, попередньо намітивши лінії згину.
11. Намалюйте півню очі, борідку, пір`я і лапки, розфарбуйте гребінець.
VIII. Демонстрація готових виробів
Діти демонструють півників і декламують вірш
IX. Підсумок уроку
Технологія «Мікрофон»
X. Домашнє завдання
Навчитись виразно читати дитячу пісеньку, виготовити курочку в техніці оригамі для інсценізації.