Урок літературного читання "В країні Сновидінь" Зірка Мензатюк "Блакитне кошеня"

Про матеріал
Урок засвоєння нових знань, який сприятиме розвитку зв'язного мовлення, логічного мислення та творчої уяви. А також сприятиме виховуванню бажання бути спостережливим, бачити цікаві речі у природі.
Перегляд файлу

Тема уроку.   Дива в країні Сновидінь

                   Зірка Мензатюк «Блакитне кошеня»

Мета уроку. Познайомити учнів із життям і творчістю Зірки Мензатюк,  розвивати навички виразного та правильного читання прозового твору, розвивати вміння  знаходити у тексті відповіді на запитання, читати речення з відповідною інтонацією, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, логічне мислення, творчу уяву, виховувати бажання бути спостережливим, бачити цікаві речі у природі .

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, вмінь та навичок.

Обладнання:  Портрет Зірки Мензатюк, ілюстрації до твору, кросвор, конверти з кольоровими тваринами, картки, відеоролик

Хід уроку

  1.      Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

     1). Вправа «Мозковий штурм»

      2). Розминка

Читаємо, правильно вимовляючи звуки (показую по черзі). Читаємо ще раз.

И      А     О    У    Е       І

       А зараз спробуємо додати емоції і виразність у наше читання.

И – налякали когось

А  - злякалися самі

О  -  здивувалися

У  -  розчарувалися

Е  -  замислились

І  - посміхнулись один одному.

3). «Зашифровані конверти»

«Чудернацькі істоти»

захід  ескімо  лев  екватор  ніс  автобус  кріт  острів  рама  овал  вітер  апельсин

жевийро чикай

кидемдев    йивотелоіф

бл_к_тн_ к_ш_н_

  • Чи бувають в житті такі тварини?

 

4.  «Котячі фразеологізми»

Купити кота в мішку  - невідомо що

Коту під хвіст - дарма

Гратися в кота і мишку – ховати щось один від одного, хитрувати

Кішки на душі шкребуть – поганий настрій

Як кіт наплакав – мало

  • Що ви знаєте про котів?

5. Схема «1-2 слова»

    

IIІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Це ви розказали про звичайного кота. А як ви думаєте, чи бувають кольорові коти?
  • От сьогодні ми з вами і дізнаємось цікаву історію про голубе кошеня, яку написала Зірка Мензатюк. Ваші завдання на уроці:
  • Познайомитись з творчість Зірки Мензатюк
  • Прочитати та проаналізувати її твір
  • Навчитись логічно мислити
  • Попрацювати над розвитком своєї уяви та фантазії.

     ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

       1) Біографічна довідка (портрет)

Зірка Мензатюк – письменниця сучасниця – 65 років.

Писати почала, коли вчилася у другому класі. Це сталося так: одного разу вчителька задала написати вдома переказ «Ліс восени». Почавши з переказу, Зірка написала про лисячу нору, яку бачила в лісі, про білочку, що збирала ліщинові горіхи, а далі й про те, яким ліс стане взимку, коли його засипле сніг. Замість кількох рядочків переказ розтягнувся на цілих п'ять сторінок. І їй так сподобалося викладати на папері власну розповідь, що письменниця на цьому не зупинилася і написала ще й віршовану «Казку про кицю Мурку і дівчину Ганну», а в наступні дні — чимало віршиків. Однокласники чомусь не повірили, що дівчинка пише вірші сама, і стали говорити, що все те написав її прадід Олекса та й закопав, а вона викопала і видає за свої.

Закінчивши у 1977 р. університет з червоним дипломом, вона працювала у газеті. Робота була цікавою і відповідальною, проте скоро письменниця стала відчувати, що пише не про те, не так, як хоче, тому відмовилася від кар'єри, залишила газету і присвятила себе творчості для дітей.

 

   

2) Робота над заголовком. Передбачування змісту тексту.

 

 3)  Словникова робота


мулькі

акварель

додолу

мандри

вередливі

ненароком

смарагд

зоринка

картузик


 

    4). Комбіноване читання оповідання (вчитель-учні)

Проблемне запитання

  •  - До якого жанру належить текст?
  • - Чому так називається?
  •  

    5). Бесіда за змістом твору «Блакитне кошеня»
       Гра «Мікрофон»

- То який жанр?Визначення правди/вигадки

- Чому твір так називається?

- Хто головний герой?

- Як ви думаєте, скільки років Іванку?

 

V. Закріплення вивченого матеріалу.

    1). Аналіз змісту з вибірковим читанням.

- Як мама пояснила сину, що блакитних кошенят не існує?

- Як мама присипала сина?

- Доведіть, що кошеня було повністю блакитне.

- З чим автор порівнювала кошеня?

- Про що кошеня розказало хлопчику?

- Навіщо ловити зірки?

- Зачитайте момент, коли й Іванко приєднався до порятунку.

- Якою було зірочка, врятована Іваном?

Схема з голубим котиком

Фізкультхвилинка


Сірий котик міцно спав,

Навіть пісню не співав.

Та, нарешті, пробудився

І довкола обдивився.

Став смачненько потягатись

І чистенько умиватись.

Порозчісував він вуса

Довгі-довгі, русі-русі.

Зуби й кігті нагострив

Й до комірчини побрів.

Буде мишку полювати

І добро оберігати.

Ми, як котик, відпочили,

Щоб зміцніли наші сили.


 

2). Хвилинка творчості

- А яким ви уявляєте кошеня?

Намалюйте його.

С.74, завдання 2

 

3). Робота в парах

Розгадування кросворду

 

D:\ВІТОЧКА\віта. роб\2019-2020\Урок про котів\кросворд.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Запитання-відповідь «1й-2-й-3-й»

 

5. Хвилинка фантазії

А)«Уявний автор»

Уявіть, що ви автор цього тексту, який би інший заголовок ви дібрали?

(Як ми зірки ловили, Дивовижний сон)

Б) «Піжамні сни»

- Як ви думаєте, а чому Іванку наснився сон саме про кошеня?

- А давайте пофантазуємо, що може наснитись власниці чи власнику піжами з нашими чарівними тваринками?

                                            

VІ. Підсумок уроку

Проблемне запитання

  • То я так і не зрозуміла – бувають блакитні кошенята чи ні?

(бувають, є така порода)

Відеоролик

 

– Твір якої письменниці ми читали та обговорювали на уроці?
–– Який настрій викликає цей твір? (Позитивний. Уві сні може трапитись що завгодно. І тварини можуть бути різнокольорові, головне – нафантазувати, чому вони саме такого кольору)

 

 

VІІ.Домашнє завдання

  • Ще раз перечитати твір Зірки Мензатюк «Блакитне кошеня».
  • Пропоную вам передивитись, хто зображений на ваших піжамах і скласти про це невеличку фантастичну історію
  • У кого піжамок немає, або забракне фантазії, дібрати 5 прислів’їв про котів і вміти їх пояснити.
docx
Додано
10 січня 2021
Переглядів
1739
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку