Урок «Мандри працьовитих і завзятих людей у казковій країні Майстрів»

Про матеріал
  • Урок практичного застосування (закріплення) знань, умінь та навичок( за В.О.Онищуком). Проводиться як нестандартний урок - уявна подорож у країну Майстрів. Учні попадають в міста: Ниток, Паперу, Пластиліну,« Вміємо самі!». Мери міст пропонують їм виконати цікаві завдання. Це допоможе вчителю привести засвоєні учнями за рік поняття у струнку систему, яка передбачає розкриття та засвоєння зв'язків і відношень між елементами; перевірити і встановити рівень оволодіння учнями основних теоретичних знань з трудового навчання способами пізнавальної діяльності.

Перегляд файлу

Урок трудового навчання у 1 класі

Тема:

Мандри  працьовитих і завзятих людей у казковій країні Майстрів

Мета:

 привести засвоєні учнями за рік поняття у струнку систему, яка передбачає розкриття та засвоєння зв’язків і відношень між її елементами; перевірити і встановити рівень оволодіння учнями основами теоретичних знань з трудового навчання і способами пізнавальної діяльності;

формуванню пізнавальних інтересів школярів, обміну інтелектуальними цінностями,

сприяти  розвиткові уяви і фантазії, мови і мислення, інтересів до вивчення предмету.

Тип уроку:

Урок практичного застосування (закріплення) знань, умінь та навичок( за В.О.Онищуком)

Форма проведення:

Нестандартний урок  -  уявна подорож 

Вислови:

Бджола мала, а й та працює.

Маленька праця краща за велике безділля.

    Діло майстра величає!

Девіз:  

                            Видумуй, пробуй, твори!

                                Розум, фантазію прояви!

                                Активним і уважним будь!

                                І про кмітливість не забудь!

.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  • Створення емоційного стану учнів в класі
    Вчитель

  Весела пісенька дзвіночка

покликала нас на урок.

Я бачу ваші милі  личка,

Там очі з безліччю думок.

  • Кольоротерапія. Робота по таблиці кольорів
  • А який у вас настрій?
  • Оберіть колір свого настрою.

 

ВПЕВНЕНІСТЬ

 

ЖИТТЄДАЙНІСТЬ

 

НІЖНІСТЬ

 

ТРИВОЖНІСТЬ

 

СПОКІЙ

 

ВИСНАГА

 

БАЙДУЖІСТЬ

 

РАДІСТЬ 

 

ДОБРЕ САМОПОЧУТТЯ

  • Аутотренінг

Об’єднайте руки.

Подивіться  один на одного і скажіть всі в один голос:

« Я – найкращий, ТИ – найкращий, МИ – найкращі».

  • Слово вчителя

Тепло своїх долоней

Я учням віддаю.

Урок для них цікавий

Я з радістю почну.

До дітей:

Починаємо урок.

                                         Він весняний і цікавий

                                         Тож гостей зібрав чимало

                                         Повернімося обличчям до гостей

                                         І  лагідно промовимо: «Добрий день!»

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка 

  Любі друзі, до праці мерщій!

Ви всі перешкоди здолати  зумієте!
Працюйте наполегливо, швидко, старанно,
щоб кожна хвилинка не втратилась марно!

Учні

Працюватимемо старанно,

Щоб почути наприкінці,

Що у нашім другім класі

Діти - просто молодці.

 

ІІ. Основна частина

Вчитель

Таким добрим побажанням ми починаємо наш урок – подорож.

Для чого люди подорожують?

Тож сьогодні на уроці ми будемо подорожувати

У свою подорож ми візьмемо:

 

У-увага 
Р-розум 
О-організованість 
К-кмітливість, 

 

Т - толерантність

В - відповідальність

О - організованість

Р- раціональність

Ч- чесність

І- інтерактивність

С – старанність

Т - тактичність

Ь

та будемо: 


У-уважні 
Ч-чемні 
Н-наполегливі 
І-інтелектуальні.

 

Сьогодні не простий урок. Будете майже весь час працювати в парах. Як знайти свою пару? За кольором нарукавників і фартухів, які ви сьогодні одягнули на урок.

Куди ж ми заподорожуємо?

У всесвіті Знань є казкова країна  Майстрів. З неї нам надійшов лист. Але він непростий. Це – запрошення на виставку талантів у цій країні  від

Президента – Саморобкина.

 

Вправа « очікування»

Що очікуєте від цієї мандрівки:

  • Мені буде цікаво виконувати завдання
  • Я отримаю задоволення від уроку
  • Я отримаю задоволення від своєї праці
  • Мені сподобається працювати в парі
  • Мені сподобається урок
  • Урок мені не сподобається
  • Я буду фантазувати, творити цікаві поробки

Пригадати і хором розповісти правила країни Майстрів.

ПРАВИЛА КРАЇНИ  МАЙСТРІВ

  • Майстер створює вироби з різних матеріалів.
  • У кожній роботі важливий порядок.
  • Будь-яка робота виконується крок за кроком.

 

На чому вирушимо?

 

 

 

D:\Documents and Settings\ольга\Мои документы\Мои рисунки\школа(2)\0_5d6be_43df54ef_XL.jpg а и

            ’’м  -

D:\мамыно\Мои рисунки\школа\school1503.gif 

D:\Documents and Settings\ольга\Мои документы\Мои рисунки\школа(2)\450c3fbf0d7bt.jpg 

       ’’’

 

                                                                 (килим – літак)

  • Проблемне питання
  • Чому саме цей вид транспорту будемо використовувати?

Правильно, країна ця казкова, тому й транспорт казковий. Сідаємо на наш килим – літак( килимок у класній кімнаті) і вирушаємо!

Звучить «казкова»  мелодія. Після її закінчення з’являються «Двоє з ларця»

Двоє із ларця

Вітаємо вас, діти, в країні Майстрів. Нам доручили видати вам мапи нашої країни.

 

Дітям видаються мапи країни Майстрів.

 

 

 

 

 

 

  • D:\WINDOWS\Temp\FineReader10\media\image2.jpegМісто Ниток

Голочка

Я – Голочка,  мер міста Ниток.

Ви знаєте, як зі мною треба поводитися на уроках?

Вправа « Сказав – передай мікрофон»

  • Зберігати голки в гольниці
  • Не брати голки до рота - це небезпечно!
  • Не користуватися під час роботи ржавими голками
  • Під час роботи не вколювати иголки в одяг або  інші речі.
  • Голка завжди  повинна бути з ниткою для того, щоб її легше було знайти, якщо вона загубиться
  • Шматочки зламаної голки не кидати, а зібрати та здати вчителю
  • До та після роботи перевір кількість голок.

Голочка

Мешканці мого міста – Нитки.

D:\WINDOWS\Temp\FineReader10\media\image3.jpegНещодавно на нараді ми обговорювали, як нам треба з ними працювати. Але секретарка моя не записала нашу розмову, а замалювала.

Секретарка поїхала у відпустку, а я не можу розібратися з її малюнками. Допоможіть мені – я буду показувати малюнки, ви мені поясните, що вони позначають.

D:\WINDOWS\Temp\FineReader10\media\image2.jpegD:\WINDOWS\Temp\FineReader10\media\image1.jpeg                         

D:\WINDOWS\Temp\FineReader10\media\image2.jpeg     

D:\WINDOWS\Temp\FineReader10\media\image1.jpeg

 

 

 

 

 

Вправа « Озвуч дії товариша» -  робота в парах

Голочка

  • А як пришити ґудзики та ще з двома отворами?

Вправа «Розставте за порядком речення»

Ґудзики з двома отворами пришивають так:

 

Виводимо  голку з ниткою в один з проколів із зворотного боку на  лицьовий так, щоб вузлик залишився на звороті.

Прикладаємо ґудзик до паперу і голкою намічаємо місця проколів у отворах.

Притримуючи  ґудзик, робимо прокол в інший отвір з лицьового на зворотний бік.

Закріплюємо  нитку на зворотному боці, пропустивши її під стібками, і обрізаємо.

Протягуємо голку з ниткою через отвір у ґудзику й опускаємо по нитці ґудзик на місце.
Робимо  на цьому місці ще кілька стібків.

  • 1хв радяться
  • Один показує мовчки,
  • Другий озвучує його дії

Вправа « Мікрофон»

  • Прикладаємо ґудзик до паперу і голкою намічаємо місця проколів у отворах.
  • Виводимо  голку з ниткою в один з проколів із зворотного боку на  лицьовий так, щоб вузлик залишився на звороті.
  • Протягуємо голку з ниткою через отвір у ґудзику й опускаємо по нитці ґудзик на місце.
  • Притримуючи  ґудзик, робимо прокол в інший отвір з лицьового на зворотний бік.
  • Робимо  на цьому місці ще кілька стібків.
  • Закріплюємо  нитку на зворотному боці, пропустивши її під стібками, і обрізаємо.
  • Творче завдання

Кожен учень збирає і зшиває квітку, потім колективно створюють віночок.

  • Зустріч з дівчинкою – українкою

 

Вона розповідає про дівочий віночок, стрічки до нього

 

Український віночок, мабуть, є в кожній сільській хаті. Його вішають на стінах, на килими, або ставлять на стіл. 
Є багато звичаїв, пов'язаних з віночком. Колись останній сніп з поля женці приносили в село. Несла його найгарніша дівчина. Цей сніп прикрашали віночком, як символ наступного врожаю. Ще існує звичай на весіллі, віночок одягати молодій на голову, а потім вона зберігає його все своє D:\Documents and Settings\ольга\Мои документы\Мои рисунки\1271436616_venok-3.jpgжиття. 
Віночок  має бути увесь прикрашений квіточками й стрічками. Квіточок має бути на віночку приблизно 12-13,

Значення квітів в віночку:

Безсмертник - символ здоров'я

Деревій - нескореності

Барвінок - життя й безсмертя людської душі,

Цвіт вишні та яблуні - символ материнської відданості

Калина - символ краси та дівочої вроди

Любисток і волошка - відданості та вірності

Ромашка - символ дівочої чистоти

Ружа, мальва та півонія - віри, надії та любові

Хміль (вусики) - символ гнучкості та розуму

Мак - символ печалі і смутку.

Цвіт маку долучають у вінок ті дівчата, у чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогом. 

 Стрічки у віночку різних кольорів.  Кожен колір щось символізує:

 світло-коричневий - символ землі-годувальниці;
жовтий - символ сонця;
світло-зелений - символ краси і молодості;
голубий - символ неба і води;
оранжевий - символ хліба;
фіолетовий - символ мудрості;
малиновий - символ щирості й душевності; 
рожевий – символ достатку.

Вправа « Асоціативний кущ»

А для чого потрібні нитки?

  • Для плетіння
  • Для шиття
  • Для оздоблення виробів
  • Для вишивання

Виставка вишиванок

Слово вчителя про вишивку

Пісня « Два кольори» - у грамзапису

 

  • Місто Паперу

Зустріч із книгою

Книга

Я – книга, підручник із трудового навчання. Протягом усього навчального року ми з вами зустрічалися на уроках і стали друзями. Чому я зустрічаю вас саме у цьому місті? Я зроблена з паперу.

Ви дуже мене поважали і тому я така чистенька й чепурненька. Давайте пригадаємо, що треба робити, щоб книжки довше жили і нас навчали життю.

Вправа « Закінчи речення»

1. Щоб надовго зберегти книжку, необхідно… ( одягти на неї обкладинку або обгорнути у папір).

2. Не можна брати книжку… ( немитими руками).

3. Не читати під час… ( вживання їжі).

4. Коли перегортаєте сторінку, не можна слинити …( пальці, бо від цього псується папір, а ще – це негігієнічно!)

5. Не перегинайте … ( книжку).

6. Бережіть книгу від води та … (сонячного проміння – вони їй шкодять).

7. Під час читання не загинайте кутики аркушів, а… ( користуйтеся закладкою).

Книга

А тепер зустрічайте мера міста Паперу – Папірчика.

   Виходить  Папірчик, а з ним – 2 хлопчиків та 1 дівчинка.

У руках вони тримають таблички зі словами.

Папірчик

Я прийшов на зустріч із вами не один.
Відгадайте імена моїх друзів : треба слова завдання прочитати ззаду наперед

тнеманрО

Орнамент
Так, я орнамент. Що ви знаєте про мене?
Вправа « Вільний мікрофон»
Діти виходять до мікрофону та дають відповіді

Орнамент — це візерунок, складений із елементів, які повторюються в певному порядку. В орнаменті деталі розташовуються симетрично і повторюються через певний проміжок.
Орнаменти складаються з різних елементів: геометричних фігур - геометричні, рослинних - рослинні і тваринних форм – тваринні

.

Геометричні                             Рослинні

D:\WINDOWS\Temp\FineReader10\media\image3.jpeg

 

Орнамент
У мене для вас є завдання: з фігур, які є у конвертах, створити закладки для книжок з  геометричними  орнаментами.

 

імагирО

Оригамі

Україна квітуча країна.

Квіти – це душа землі. Кожної весни вона одягає свою святкову сукню з первоцвітів.Пам’ятайте, що багато первоцвітів занесено до Червоної  книги, а саме: конвалія, сон-трава, первоцвіт-весняний та інші. Їх не можна рвати, бо цих квітів стає все менше і менше.

У квітки живая душа,

Така, як твоя і моя.

 Я жити хочу і хочеш ти.

         А квітка хоче рости і цвісти.

         Не топчім, не зриваймо квіток,

 Цих природи синів і дочок.

 Бо поки буде матінка-природа,

 В нас буде сила і життя, і врода.

І сьогодні ми зробими із паперу тюльпан. Будемо працювати у техниці « ори гамі» . Цей різновид декоративно-прикладного мистецтва прийшов до нас з далекої Японії. По-японськи «орі» - складений, а «гамі» - папір.

акнанитиВ

Витинанка

Витинанки – орнаментальні й фігурні прикраси житла, ажурно

витяті ножицями з білого або кольорового паперу. Від назви техніки виготовлення походить і термін.

Вправа « Асоціативний кущ»

За технологічними та художніми особливостями витинанки поділяють на ажурні ( зображення міститься в прорізах)

і силуетні ( зображення виступає силуетом), одинарні (виготовленні з одного аркуша паперу), складні (аплікаційні – з кількох аркушів паперу).

                 ( Демонстрація витинанок різноманітних груп)

Виріжте кожен свою витинанку.

Папірчик

Будете працювати з ножицями, тож давайте разом згадаємо правила роботи з ними.

 Правила безпеки роботи з ножицями

  • Працювати ножицями з тупими кінцями.
  • Використовувати  ножиці треба тільки за призначенням.

D:\Documents and Settings\Мяченька\Рабочий стол\е.с\Рисунок69.jpg

  • Неможна  махати ножицями та підносити їх до обличчя.
  • Передавати ножиці закритими і кільцями вперед.

D:\Documents and Settings\Мяченька\Рабочий стол\е.с\Рисунок68.jpg

 

  • Не класти пальці лівої руки на лінію різання.
  • Ножиці повинні лежати з правого боку, з зімкнутими кінцями, кільцями до себе.

D:\Documents and Settings\Мяченька\Рабочий стол\е.с\Рисунок65.jpg

  • Неможна залишати  на столі  ножиці в розкритому вигляді.

D:\Documents and Settings\Мяченька\Рабочий стол\е.с\Рисунок66.jpg

  • Після роботи треба поставити ножиці в спеціальну підставку або покласти у футляр.

D:\Documents and Settings\Мяченька\Рабочий стол\е.с\Рисунок74.jpg D:\Documents and Settings\Мяченька\Рабочий стол\е.с\Рисунок73.jpg D:\Documents and Settings\Мяченька\Рабочий стол\е.с\Рисунок75.jpg

 

вправа « На що схоже?»:

  • На яйце!

 Витинанка

Яйце - символ зародження життя, знак життя нового, воскресіння. Також - символ сонця. Майже в усіх народів яйце вважалося джерелом життя і початку світу. У міфах різних народів зі світового яйця виникає всесвіт, або якась світотворча сила, втілена в божество, або міфічні першопредки. А з верхньої і нижньої половини яйця виникають небо і земля.
Особливе значення має яйце на Великдень. Перед цим днем його розписують спеціальними символами і воно зветься писанкою.

Писанка – символ України

http://turj.ru/images/6/c/b/b/814/49302be9ce.jpghttp://turj.ru/images/0/c/b/b/814/2a6d013e4a.jpgПИСАНКА
Я писанка-красуня,
Вся в рисках і квітках.
Красу митців несу я,
Їх славлячи в віках.
Щоби моїм убранством
Втішалися малі,
Мене кладуть на свято
На пишному столі.
Без мене наше свято
Не буде тим, чим є,
Бо писанка багато
Всім радості дає.
О. Олесь

Найбільше писанок та крашанок перепадає дітям. І матусі, і бабусі, і родичі та знайомі вручають їм ці весняні дарунки. Під час обрядових обходів з великодніми привітаннями  господарі також обдаровують дітей писанками. Отже, і великодні дитячі ігри не обходяться без писанок і крашанок.

Вчитель
Нумо, діти, в коло ставаймо,
гру веселу починаймо!
Я вам, друзі, пропоную гру «Музична писанка».
Гравці стають у коло і під мелодію передають з рук в руки писанку. Мелодія раптово зупиняється, і той гравець, який не встиг передати писанку наступному, виходить з кола. Гра продовжується до тих пір, поки не запишається переможець. Він і бере собі писанку.
Вчитель

Працюючи з папером ви зробили багато цікавих робіт, Пригадаємо їх.

Слайди дитячих робіт

 

  • D:\WINDOWS\Temp\FineReader10\media\image2.jpegМісто Пластиліну

Пластилін приніс мер Глинчик

Глинчик

Діти, я вам приніс пластилін.

Шматок пластиліну на парті дрімає,

 І, чим він стане, ніхто не знає,—

Чи квіткою, що радує всіх нині,

Чи пташкою у гіллі на калині.

Ви потрудіться добре всі, будь ласка,
— Наступить диво, оживе прекрасна казка!

Творимо красу разом

Використовуючи диск, створи образи інших тварин.

Правила культури праці під час роботи з пластиліном:

  • ліпити вироби тільки на підкладній дощечці;
  • не залишати кусочки пластиліну на столі, не кидати їх на підлогу;
  • після роботи з пластиліном руки треба витерти серветкою і добре вимити             


Об'єднайте свої роботи у казковий

 «Комп'ютерний зоопарк».

 

 

  • Місто « Вміємо самі!»(макетування)
    Вправа « Крісло автора» - презентація макету за запитаннями:
              для кого предмет,
  • З якого матеріалу,
  • Навіщо,
  • Яка від нього користь

За кожне виконане завдання пари отримували від мерів горішки.

Скільки горішків зібрала кожна пара?

Вправа « Асоціативний кущ»

Де в житті можна знайти число 7?

 

Роздивіться уважно ваші горішки. Що є на кожному з них?

  •        Буква я.

Складіть із цими горішками приклад на додавання.

Я+я+я+я+я+я+я=

 

Розв’яжіть його. Що у вас вийшло?

А спробуйте розгадати цей ребус   7я.

Слово вчителя про сім‛ю, звернути увагу на клас як на дружну шкільну сім’ю.

Увага! Перед зачитуванням указу президента навести порядок на робочих місцях!

Зачитати указ президента країни про те, що роботи учнів 2 – А класу ЗШ №14 допустити на виставку талантів «Кожна дитина талановита»

Кожній дитині вручити Сертіфікат про участь у цій виставці.

Сідаємо на килим - літак і повертаємося додому

ІІІ. Підсумок уроку

Рефлексія

Самооцінка 

  •          Кожен з вас дуже гарно працював. Пропоную також кожному оцінити свою роботу протягом цілого уроку за табличкою.
  •          Кожен етап роботи оцінюється  такими балами: 0,1,2.

0 – не виконав завдання, не працював на даному етапі уроку.

  1. недосконало виконав завдання, недопрацював на даному етапі уроку.
  2. працював  енергійно, виконав все завдання правильно.

 

 

Моя робота на уроці

Місто Паперу

 

Місто Ниток

 

Місто Пластиліну

 

Місто « Вміємо самі!»

 

Робота в парах 

 

D:\мамыно\Мои рисунки\школа\8bbf6a9da6.jpg 

  • Чи здійснилися ваші очікування
  • Який зараз у вас настрій? Чому?
  • Самоцінка з а таблицею
  • Вправа « Кому і за що»

…ти подарував би цю квітку( стають у коло і передають квітку )

  • Вчитель дякує дітям за урок і кожному дарує смайлика.

Вчитель
Ось і закінчився шкільний рік!

Ви багато чого дізналися та навчилися! Стали дорослішими, розумнішими і самостійнішими!

Усі мешканці країни Майстрів пишаються вами і бажають веселого літнього відпочинку! Цікавих зустрічей, незабутніх вражень і нових друзів!

Хай знання та вміння, які ви отримали на уроках трудового навчання, допомагають у щоденному житті!

 

 Література та джерела:

Сидоренко В. К.

Трудове навчання : підруч. для 2 кл. / В. К. Сидоренко, Н. В. Котеля- и.. Харків : Сиция, 2012. — 128 с. : іл.

Богайчук Р.В., Шевченко Н.Т.

Уроки трудового навчання. 1 клас: Посібник для вчителя. —

Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2006. — 200 с.

Трудове навчання. 1 клас. Розробки уроків / Упорядники: Т65 Ю. Є. Бардакова, В. І. Чорномиза, Е. І. Бердник, А. П. Мельник, Н. А. Танасійчук.— X.: Вид. група «Основа», 2006.— 128 с.— (Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (35))

http://myworld.cv.ua/

http://np.if.ua/

 

 

docx
Додано
4 липня 2018
Переглядів
899
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку