Тема уроку: Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Бешкетливий світ дитинства.
Вчитель: Мєх Н.О., Гайворонська філія №1 КЗ «Гайворонський ліцей №2»
Мета. Ознайомити учнів з життям та творчістю американського письменника Марка Твена,
розкрити історію створення повісті, ввести поняття «автобіографічний твір», розвивати
пізнавальну активність учнів, навички роботи з текстом, вміння висловлювати свої думки;
виховувати розуміння тісного зв*язку життя і творчості письменника, моральні якості учнів,
вміння дружити, радіти життю.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Марка Твена, ілюстрації до твору, малюнки учнів, текст повісті « Пригоди Тома Сойєра», скринька із запитаннями, карта світу.
Природа хоче, щоб діти були дітьми, перш ніж стати дорослими.
Ж. Ж. Руссо
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
1.Знайомство з темою уроку, епіграфом.
2.Знайомство з опорними словами, запис їх у зошити.
Псевдонім – вигадане ім*я.
Автобіографічний твір – це опис власного життєвого шляху; це твір, у якому автор використо-
вує епізоди з власного життя.
Повість – прозовий твір з однолінійним сюжетом за широтою життєвих явищ більший за опо-
відання, але менший ніж роман.
Прототипи – живі люди, з яких списані герої.
Емігранти – люди, які залишили батьківщину і виїхали в іншу країну для постійного проживан-
ня.
ІІ. Мотивація навчальної діяльностіі.
Кожна людина була колись дитиною. Всі ми родом з прекрасної країни Дитинства. Всі дорослі були колись дітьми: балувались, ганяли голубів, боялись темряви, долали страх випробовування, а найбільше любили проводити час з друзями . Про двох таких нерозлучних друзів – Тома та Гека – знає весь світ, а в американському місті Ганнібал навіть стоїть їм пам*ятник. А відомими вони стали завдяки письменникові Марку Твену.
Дорослі виростають, забувають дитячі витівки і забороняють робити дітям те, що робили самі. Добре, що є мудрі дорослі – письменники, - які люблять писати книги, вигадуючи цікаві пригоди, або пригадуючи їх зі свого дитинства. А ми читаємо ці книжки і дізнаємось, якою була їхня країна Дитинства.
Дитинство героя одного з найвідоміших письменників Марка Твена було повне пригод і несподіванок і дуже схоже на дитинство самого автора. Це автобіографічний твір «Пригоди Тома Сойєра». Книга настільки популярна, що перекладена майже на всі мови світу, за цим твором зняті фільми. Хто ж він, автор книги?
Читаючи вдома статтю підручника, ви дізнались, що життя Марка Твена було сповнене пригод – щасливих і трагічних. Давайте пригадаємо їх, адже повість «Пригоди Тома Сойєра» безпосередньо пов*язана з життям письменника.
ІІІ.Перевірка домашнього завдання.
Бесіда / з елементами пояснення та використанням карти світу/
2. Що ви знаєте про населення США?
3. Чи в спокійний для Америки час жив Марк Твен?
4. Назвтіь справжнє ім*я Марка Твена. /словникова робота - «псевдонім»/
5. Що ви знаєте про сім*ю, в якій народився і жив Марк Твен? /словник – «емігранти»/
6. У якому місті пройшло дитинство Семюела?
7. Чи любив він своє місто?
8. Яка місцина була найулюбленішою?
9. Хто з вас зрозумів походження псевдоніма Марк Твен?
10.У скільки років Семюелю довелось піти працювати?
11.Ким довелось працювати Марку Твену?
12. «Пригоди Тома Сойєра» вийшли у 1876р. Чому читачі так полюбили героя книги?
13 .Підручник стверджує, що твір побудований на антитезі. Чому?
15.Які ще твори Марка Твена стали відомими?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Сент-Петерсберг – Ганнібал;
Том Сойєр –Семюел Клеменс;
Тітка Поллі – мати письменника;
Гек Фін, Джо Гарпер – друзі дитинства;
Беккі – подружка Сема Клеменса;
Мері і Сід – сестра і брат Сема, Памела і Генрі;
Печери, острів – насправді оточували місто.
4.Виразне читання учителем розділу 1 до слів абзацу «Том справді не пішов до школи»
5.Читання учнями в особах розділу 1. від слів «Том справді не пішов до школи» до кінця.
6.Аналіз розділу 1.
- З якими героями ви познайомились?
- Де відбувається дія повісті?
- Що вам стало відомо про Тома?
- Де тітка Поллі шукає Тома?
- А де він був?
- Як до нього ставилась тітка?
- Про що хотіла дізнатись тітка в Тома за вечерею?
- Чому на вашу думку Том не міг порозумітися з Сідом?
7.Прийом «Відшукай фразеологізми» /за прочитаним текстом/.
-«урвався терпець»;
-«збити мене з пантелику»;
-«біс сидить»;
-«обвести себе круг пальця»;
V. Застосування набутих знань.
1.Бесіда.
- Чи цікавий вам такий динамічний початок повісті?
-Які епізоди передають радісно-бешкетливий світ дитинства?
-Які епізоди викликають сміх?
-Яким ми побачили Тома на початку повісті?
2.Прийом «Гронування» з ключовим словом «Том»:
Том: - бешкетник;
-кмітливий;
-дотепний;
-порушує заборони.
VІ. Підсумок уроку.
1.Запитання зі «Скриньки знань» /учні дістають запитання, адресуючи їх один одному/
- Назвіть справжнє ім*я Марка Твена.
- Назвіть місто, в якому відбувається подія.
- Ім*я молодшого брата Тома.
- Що означає псевдонім Марк Твен?
- Який твір називають автобіографічним?
-Заповітна мрія Марка Твена.
VIІ. Висновки.
1.Робота з епіграфом до уроку.
2.Заключне слово вчителя.
Сьогодні ми перегорнули лише перші сторінки повісті «Пригоди Тома Сойєра», а попереду ще багато цікавого.
VІII.Оцінювання досягнень учнів.
ІХ.Домашнє завдання.
I –III рівень: прочитати II розділ, переказувати його;
IV рівень: скласти творчий портрет Марка Твена /3 речення/.