Урок математики 4 клас. "Одиниці вимірювання маси. Перетворення одиниць вимірювання маси. Задачі, що розв’язуються за допомогою відношення."

Про матеріал

Згідно підручника "Математика" 4 клас. М.В.Богданович, Г.П.Лишенко. Київ, "Генеза", 2015.
Урок математики.
Мета: Систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання маси; формувати вміння замінювати одиниці вимірювання маси іншими; вправляти у розв'язуванні задач способом відношення; розвивати обчислювальні навички, мислення; виховувати інтерес до предмета.


Перегляд файлу

Математика 4 клас

Тема:

Одиниці вимірювання маси. Перетворення одиниць вимірювання маси. Задачі, що розв’язуються за допомогою відношення.

Мета:

Систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання маси; формувати вміння замінювати одиниці вимірювання маси іншими; вправляти у розв’язуванні задач способом відношення; розвивати обчислювальні навички, мислення; виховувати інтерес до предмета. 

Обладнання:

Таблиця «Одиниці вимірювання маси», Таблиця «Народні міри маси»

ХІД УРОКУ 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

Математика – наука

Точна і серйозна.

І прожить без неї нам

Навіть дня не можна.

     Міркуємо – швидко!

     Відповідаємо – правильно!

     Лічимо – точно!

     Пишемо – гарно!

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Усні обчислення. Гра «Ланцюжок» 

- Знайди добуток чисел 200 і 7; знайди різницю даного добутку і 500; знайди суму отриманої різниці і 700; зменш її в 4 рази; зменш на 400; збільш у 12 разів; зменш у 4 рази; збільш на 10 000; збільш на 2000; зменш у 1000 разів; зменш на 5; збільш у 14 разів. Що вийшло? 

 (1400; 900; 1600; 400, 0, 0, 0, 10 000; 12 000; 12; 7; 98) 

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

— Згадайте і назвіть одиниці вимірювання довжини, починаючи з найбільшої. (км, м, дм, см, мм) 

— Яку одиницю довжини вважають основною? (Метр) 

— Інші одиниці довжини отримали назви за допомогою латинських і грецьких числівників. Латинські числівники — деци, санти, милі вживають для позначення одиниць, менших від основної, а грецькі дека, гекта, кіло — більших від основних. 

— Навіщо потрібні одиниці довжини? 

— Чи можемо ми за допомогою одиниць довжини дізнатися масу цього яблука? 

— Які одиниці вимірювання нам у цьому допоможуть? 

 

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ми повторимо одиниці вимірювання маси, співвідношення між ними. 

V. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 

1. Бесіда. Пояснення вчителя 

— Які одиниці маси вам відомі? 

— Як визначити масу предметів? 

— Які ваги ви можете назвати? 

— Які гирі використовують для визначення маси предметів? 

— Скільки грамів в 1 кг? 

— Для вимірювання маси великих вантажів (зібраного в полі врожаю, видобутого вугілля і нафти) використовують одиниці вимірювання маси — центнер і тонну. 

1 центнер позначається скорочено 1 ц і дорівнює 100 кг; 

1 тонна позначається скорочено 1 т і дорівнює 1000 кг, або 10 ц. 

1 ц — це приблизно 2 мішки картоплі або 1 мішок цукру. 1 т — це маса малометражного автомобіля. 

В давнину користувалися іншими мірами маси. Але у цих мірах був великий різнобій. 

 

Пуд - 16 кг
Синжап - 100 г
Деко - 10 кг
Кіло - 1 кг
Корець - 100 кг
Фунт – 400 г
Чвертка — 25 кг
Гилетка — 25 кг
Гарчик — 1,5 кг
Кавуш — 5 кг
Мацьок — 50 кг

— Розгляньте таблицю завдання 327 (с. 53) та запишіть її у зошити. 

2. Фізкультхвилинка

Час прийшов для відпочинку,
Проведемо фізкультхвилинку.
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Дружно всі присіли, встали.
І руками помахали.
Три! Чотири! Нахилились.
Зі струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Всі веселі.
Крутимось на каруселі.
А тепер всі руки в боки.
Як зайчата скоки-скоки!
Сім! Вісім! В потяг сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли. 

 

3. Первинне закріплення нового матеріалу.

 

Завдання 328 (з коментуванням) 

Щоб дізнатися масу меду, потрібно від загальної маси відняти масу банки. 

1 кг = 1000 г, отже: 

1000 – 300 = 700 (г) маса меду. 

Задача 329 (колективно) 

1 ц = 100 кг 

1) 100 : 2 = 50 (кг) — маса одного мішка; 

3 т 500 кг = 3500 кг 

2) 3500 : 50 = 70 (мішків) 

Отже, автомобілем можна перевезти 70 мішків цукру-піску. 

Завдання 330; 331 (з коментуванням) 

 

4. Робота над задачами 

 

Задача 332. 

— Складіть короткий запис задачі, з’ясувавши, що 60 т = 600 ц. 

2 ц — 3 ц 

? — 600 ц 

Учні розв’язують задачу самостійно з подальшою перевіркою і коментуванням.

Один учень працює за дошкою.

1) 600 : 3 = 200 (раз.) 

2) 2 • 200 = 400 (ц) = 40 (т) 

 

Задача 333.

- Що означає число 5000 літрів?

- Скільки води взяли з однієї цистерни?

- Чи можна дізнатися, скільки літрів води залишилось в двох цистернах?

- Чи відомо, скільки води залишилося в кожній цистерні?

- Чи можна визначити, скільки літрів води залишилось в 1-й і 2-й цистерні окремо?

- Чи можна після цього знайти, скільки літрів води було в 1-й і 2-й цистерні спочатку?

Розв’язання:

1) 5000 – 1000 = 4000 (л) — води залишилося в двох цистернах; 

2) 4000 : 2 = 2000 (л) — води стало в одній цистерні; 

3) 2000 + 1000 = 3000 (л) — води було в 1-й цистерні спочатку. 

4) 3000 - 1000 = 2000 (л) — води було в 2-й цистерні спочатку. 

Відповідь: в 1-й цистерні було 3000 л води, а в 2-й2000 л води. 

 

5. Самостійна робота 

 

Задача 334. 

1-й варіант – 1-й рядок;

2-й варіант – 2-й рядок;

Самоперевірка з дошки. 

Задача 335.

15 л гасу – 12 кг 300 г

60 л гасу - ?

План розв’язування.

Яка маса одного літру гасу?

Яка маса 60 л гасу?

Розв’язання:

12 300 : 15 • 60 = 49 200 (г) = 49 кг 200 г 

Інший спосіб:

12 300 • (60 :15) = 49 200 (г) = 49 кг 200 г 

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

 

Завдання 336; 337 (с. 54).

 

VII. ПІДСУМОК УРОКУ 

 

— Про що ми говорили на уроці? 

— Що нового дізналися? 

— Яке завдання сподобалося найбільше? 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Корінько Валентина Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
16 грудня 2018
Переглядів
8461
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку