Урок математики 6 клас . «Пропорція. Основна властивість пропорції»
Тема уроку. Пропорція. Основна властивість пропорції.
Мета уроку : формувати поняття пропорції, членів пропорції; ознайомити учнів з основною властивістю пропорції та вчити застосовувати її при розв’язуванні задач і вправ ; розвивати логічне мислення, вміння аналізувати та робити висновки; виховувати спостережливість, дружелюбність, вміння правильно висловлювати свою думку.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
Привітання, налаштування на роботу.
2. Актуалізація опорних знань.( повторення)
Вправа «Зроби вибір»
Обираємо число та відповідаємо на питання.



1 – що таке відношення двох чисел;
2 – як обчислити відношення;
3- що показує відношення двох чисел ;
4 – сформулюй основну властивість відношення;
5 – знайди відношення 4дм до 5дм:
6 – заміни відношенням натуральних чисел 2,8 : 1,5.
3. Засвоєння нових знань.
1) Мотивація навчальної діяльності.
Приклад.
Знайти відношення
42 : 7 = ? 2,4 : 0,4 = ?
Чи рівні задані відношення ?
42 : 7 = 2,4 : 0.4
6= 6.
2) Пояснення нового матеріалу.
а: в = с : d , або
=
15 : 3 = 35 : 7
=
а і d – крайні члени пропорції, а
в і с – середні члени пропорції.
Основна властивість пропорції :
добуток крайніх членів пропорції дорівнює добутку її середніх членів.
а · d = в · с
Приклад 1.
6 : 3 = 8 : 4 6 · 4 =3 · 8
![]()
=
7 · 10 = 2 · 35.
Приклад 2. Із даних чисел 3, 12, 5, 20 скласти пропорцію.
3 : 12=5 : 20 ;
12 : 3 = 20 : 5;
5 :3 = 20 : 12:
3 : 5 = 12 : 20.
Висновок : якщо поміняти місцями крайні або середні члени пропорції, то одержимо правильні пропорції.
Приклад 3. Які з цих виразів є пропорціями? Обведи їх.( Робота в парах)
2: 5=4:10 ;
=
; 4 : 7= 12 : 28 ; 8 : 2 = 24 : 6 ; 1 :10 = 20 : 10 ;
=
.
Фізкультхвилинка «Пропорція працює!»
Учитель читає пропорцію, а учні показують, правильна вона чи ні :
. Якщо пропорція правильна – учні витягують руки вгору
. Якщо пропорція неправильна – учні нахиляються вперед.
4. Закріплення вмінь та навичок.
Робота з підручником на дошці і в зошитах.
№ 580 (один учень читає завдання, інший на дошці записує).
№ 582, №584.
5. Рефлексія рухом і жестами
«Покажи руками»
. Коло – тема зрозуміла повністю.
. Половина кола –тема частково зрозуміла.
. Пряма – тема важка, потрібно повторення.
4. Домашнє завдання.
Опрацювати §16. Виконати завдання №583, №585.