Урок математики у 1 класі на тему "Додавання і віднімання числа 3" з презентацією у формі "Математичного кафе"

Про матеріал

Урок математики у 1 класі розроблено у формі "математичного кафе". На уроці використовується навчальний зошит С.О.Скворцової, О.В. Онопрієнко Математика, 1 клас.

Перегляд файлу

Тема: Додавання і віднімання числа 3.

Мета: формування обчислювальних навичок.

Дидактична задача: формувати вміння додавати і віднімати число 3 частинами двома способами; скоротити запис і міркування під час додавання і віднімання числа 3; формувати вміння схематично зображувати різнецеве порівняння: більше на кілька одиниць, менше на кілька одиниць.

Розвиваюча задача: розвивати логічне мислення учнів шляхом виконання завдань з логічним навантаженням.

Обладнання: навчальний зошит С.А.Скворцова, О.В.Онопрієнко, Математика, 1 клас, 2 частина; презентація https://drive.google.com/file/d/1xil7XYfMEm9Ij3ngwotrmctRrwx1cWqT/view?usp=sharing ; роздатковий матеріал; мандарини.

Хід уроку

І. Створення психологічного настрою. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

- Друзі, давайте почнемо урок з нашого девізу:

Продзвенів вже дзвінок, починається урок.

А девіз у нас який? Більше справ, а менше слів!

- Ви вже навчилися додавати і віднімати число 3 двома способами, замінюючи це число сумою двох чисел. Але настав час прискорювати обчислення. Тому сьогодні ми скоротимо міркування і спробуємо швидко і правильно рахувати.

- Відгадайте, хто з героїв казок буде гостем на нашому уроці?

 Хто моторчик свій заводить?

З даху в гості хто приходить?

 На урок до нас діставсяю

Хто ж це, друзі? Звісно…

- Правильно, це Карлсон.

- А як звали друга Карлсона? (Малюк)

- Хто знає назву казки, з якої нам знайомі ці герої? («Карлсон, який живе на даху» Астрід Ліндгрен)

- Що ви знаєте про Карлсона? (Він пустун і ласун)

- Карлсон і Малюк - герої повісті Астрід Лінгренд живуть в одній з країн Європи - Швеції. Столиця цієї країни - Стокгольм.

ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії.

1. «Геометрична хвилинка»

Сьогодні Карлсон і Малюк вирушили на щоденну прогулянку над Стокгольмом. Вони пролітали над дахами старовинних будинків і помітили, що будинки побудовані в певному порядку. Давайте допоможемо їм зрозуміти закономірність.

 

 

 

Робота по сходах складності:

1 сходинка - назвати геометричні фігури, з яких складені будинки;

2 сходинка - визначити змінюється ознака;

3 сходинка - продовжити послідовність.

(Зміна ознаки відбувається за правилом: розмір, колір, форма, розмір, колір, форма; наступним повинен бути будиночок з прямокутника і трикутника зеленого кольору)

 

 

 

 

2. Усне опитування.

Несподівано у Карлсона став погано працювати пропелер. А це означає, що йому потрібно підкріпитися. Якраз на вулиці, над якою вони пролітають, розташовується кілька кафе. Давайте допоможемо Карлсону і Малюкові знайти кафе. Для цього виконаємо завдання усного рахунку.

1) Гра-мовчанка (діти показують відповіді)

- найменше число в ряду натуральних чисел

- число, яке не є натуральним числом

- наступне число за числом 3, 5, 7

- попереднє число за числом 8, 4, 6

- сусіди числа 2, 9, 5

- 5 збільшити на 1, на 2

- 7 зменшити на 1, на 2

2) Гра «Знавці математики»

- Що означає скласти? Що означає відняти?

- Яке арифметичну дію треба виконати між числами, щоб стало не більше? Щоб стало не менше?

- Як називаються числа при додаванні? Як називається результат арифметичної дії додавання? Яке число при додаванні зазвичай найбільше?

- З яким арифметичною дією пов'язано арифметична дія додавання? Що залишиться, якщо з суми двох чисел відняти перший доданок? Другий доданок?

- Як називають числа при відніманні? Як називається результат арифметичної дії віднімання? Яке число при відніманні зазвичай найбільше?

- З яких двох чисел складається число 3?

- с.48, завдання 1. Знайдемо значення виразів двома способами. (Учитель пише на дошці, діти коментую і записують в зошит)

 

6 + 3 =  6 +      +       =       +       =  

       +

 

6 + 3 =  6 +      +       =       +       =   

       +

 

- Подивіться на число у відповіді і визначте, який номер будинку, де розташоване кафе. (Номер 9)

 

ФІЗХВИЛИНКА

 

ІІІ. Закріплення вивченого, формування умінь і навичок.

1. Формування умінь додавати і віднімати число 3 по частинах.

- Виявляється, в будинку під номером 9 розташувалося не просте кафе, а математичне. Допоможемо Карлсону підкріпитися?

Страва 1. Вівсяна каша з варенням з числових виразів. (С.48, № 2)

- Знайдемо значення виразів двома способами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Формування вміння виконувати схему до описаної ситуації.

Страва 2. Фруктове желе із завдань. (С.48, № 4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Як схематично показати, скільки у вазі лимонів? (Креслимо відрізок

довжиною 6 одиничних відрізків)

- Як показати, скільки у вазі мандаринів? Що означає на 3 менше? (На 3 менше - це значить стільки ж, але без 3. Тому креслимо відрізок, який означає стільки ж (6), і з нього виключаємо 3 одиничних відрізка)

- Яким арифметичною дією дізнаємося, скільки мандаринів було у вазі? (На 3 менше - це значить стільки ж (6), але без 3; 6 без 3 знаходимо арифметичною дією віднімання: 6-3 = 3.

 

Вправи для зору

 

3. Формування вміння складати рівність до словесного опису ситуації.

с.49, № 5

 

 

 

 

 

 

 

 

- Скільки на одній тарілці мандаринів?

- Скільки на другій?

- Що відомо?

- Що означає на 3 більше?

- Якою дією дізнаємося число, яке на 3 більше 3?

- Запишіть рівність.

- Скільки на другий тарілці мандаринів? Намалюйте їх.

4. Продовження формування вміння виконувати схему до опису ситуації. (Робота в групах)

 

У Малюка було 7 бананів. Він з'їв 3 банана.

  1. Доповни схему;
  2. Запиши рівняння, щоб дізнатися, скільки залишилось бананів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          

 

 

5. Розвиток логічного мислення учнів.

1) Страва 3. Фреш з апельсинів. (Робота в парах)

- Який знак дії сховався за апельсином?

- Скільки разів використовували знак «плюс»? «Мінус»?

- В якому вираженні може сховатися і той, і інший знак?

 

        8     3 = 5           9     1 = 10           6     2 = 8

 

                    4     3 = 7            7     3 = 4            5     2 =  3

                    

                    3     3 = 0           4      3 = 1           8     0  = 8

 

 

2) - Карлсон поповнив запаси енергії. Але за страви потрібно розплатитися. Ось такий рахунок отримали наші герої. Грошова одиниця Швеції - крона.

Скільки ж коштував сніданок в кафе для наших героїв?

 

РАХУНОК:

Страва 1 – 2 крони

Страва 2 -  3 крони

Страва 3 – 4 крони

---------------------

Всього:   … крон

ІІІ. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів.

- Наші друзі вирушили далі прогулюватися по Стокгольму.

- А ви, хлопці, помітили, що, допомагаючи нашим героям, ми в математичному кафе успішно впоралися з важкими завданнями.

- Давайте проведемо вправу «Веселка досягнень» (діти висловлюються).

 

 

 

- За те, що ми з вами не кинули героїв в біді, були уважними, дружними, Карлсон і Малюк залишили сюрприз - мандарини для поповнення вашої енергії.

 

Використана література:

С.А.Скворцова, О.В.Онопрієнко, Розробки уроків до «Математики» 1 клас, навчальний зошит, Ранок

docx
Додано
13 лютого 2018
Переглядів
5047
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку