Тема: Складання прикладів на додавання і віднімання за малюнками. Кругові приклади.
Мета: навчати учнів складати приклади на додавання і віднімання за малюнками , доповнювати рівності, розв’язувати кругові приклади ; вправляти в каліграфічному написанні цифр; розвивати увагу, мислення; виховувати уважність.
Обладнання : предметні малюнки, картки цифр,таблиці для усної лічби.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
- Якщо гості в клас заходять,
Треба з ними привітатись.
Отож прошу рівно стати
й «Добрий день!» гостям сказати.
А тепер стали діти всі рівненько.
Усміхнімося гарненько.
Настрій на урок взяли ,
Працювати почали.
-Який у тебе настрій?
(Відповіді декількох дітей)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Вправа «Прогнозування»
- Дивлячись на обладнання, малюнки спрогнозуйте з ким і де ми будем подорожувати.
-Відгадайте загадку:
Без пензлика,без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль-
Жде сестрицю білу в гості.(Осінь)
- Нас запрошує в подорож Осінь до осіннього казкового лісу.Осінь завжди чарівна.Повітря стає прозорим,мов кришталь, а небо голубе-голубе.Достигають цілющі плоди шипшини, виграють яскравими червоними барвами у сонячному промінні. Осінь,як художниця, велетенським пензлем розфарбовує в яскраві кольори плоди та листя.Пахне чебрецем,опеньками,опалим листям.
-Сподіваюся, що ви вже встигли помилуватися деревами,кущами,квітами,барвами осінньої природи?
-А так як це урок математики , то завдання будуть математичні , а задаватимуть їх ті мешканці , які зустрічатимуться нам.
- Готові до подорожі?
2 .Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні навчимося складати приклади на додавання і віднімання за малюнками, обчислювати кругові приклади.
II. Актуалізація опорних навичок учнів.
-Сьогодні на уроці нам потрібні уважні, розумні,організовані ,кмітливі,а ще й дружні й веселі діти.
Правила уроку:
Сидимо – рівно,
Читаємо – гарно.
Слухаємо – уважно.
Відповідаємо – точно.
-Восени часто йдуть дощі, чується останній грім , що прощається з полями.А дощові краплини принесли на землю математичні вирази.
-Хмарка сонечко закрила ,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
Обчислимо їх!
5+4 1+1
3+2 4+5
1+2 5+5
10-4 6-5
9-7 7-1
8-5 8-2
_ А хто це під парасолькою?
Не ходжу я ,а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би я коня.(Зайчик)
Зайчик листочки позбирав,
А листочки, як корона.
Влітку листячко зелене,
А як осінь- то червлене.
-Допоможіть Зайчику порівняти на кленових листочках числа!
5 4
10 5
9 10
0 6
8 8
2 4
7 7
-А це що з’явилось?
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився,
Може б , з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав?(Гриб).
-Діти, назвіть попередні числа,наступні, «сусідів» чисел.
*5 *8 *10 3* 6* 1* *6* *4* *3*
-Молодці! Продовжуємо далі подорож!
ІІІ. Фізкультхвилинка.
-Станьте , діти ,чітко в ряд.
Ми йдемо в осінній сад.
Руки вгору піднімаєм,
Наче яблука зриваєм.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.
ІV.Розвиток математичних знань.
1.Робота в зошиті.
Гостроносий і малий ,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається .Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок .
Як він зветься ? ...(Їжачок).
-Їжачок пропонує виконати завдання в зошиті , обмінятися ними і визначити Королеву- цифру.
2.Робота за сюжетними малюнками.Складання виразів.
(На дошці- малюнки. За ними складаємо 2 вирази,записуємо в зошиті.)
3.Робота за підручником.
А)Складання і записування 2 виразів.
4.Фізкультхвилинка.
-Ой ,погляньте,щось шумить,
В ступі лісом швидко мчить.
Мітлою під кущем махала
І до класу прискакала.(Баба-Яга)
-Ага, ага, це я ,Баба-Яга.
Наліталась, відпочила
У класі вашому осіла.
Говорять милі першачки
Лише 3 місяці провчились
Й багато вже чого навчились.
- Так ,навчились не лише
читати та рахувати,
а зло добром перемагати.
- А ти, Бабо-Яга, в казку вертайся
Малих і слабих не ображай.
А не послухаєш-
То – начувайся!
(Діти виконують рухи під пісню Н.Май «Пісня про добро»)
Б) Робота за підручником.
-Маленьке,сіреньке
А хвостик як шило.(Мишка)
-Мишка загадала вставити пропущені числа у виразах та записати.
-Молодці.
Ми лісочком йшли,
Яблучко знайшли.
Дотягнулися,зірвали,
У кошик поклали
І далі пішли.
-Це яблуко чарівне і розкаже ,як працювати з круговими прикладами.
5.Робота в групах.
V. Підсумок уроку.
-Ось і закінчився наш урок.
Що хороше було- поділіться.
Що не вдалося- пожуріться.
Гра «Знайди риму»
-Ось і дзвоник ...пролунав,
Він мені і вам... сказав
Що урок вже час ...кінчати,
Треба йти ...відпочивати.
Та осінніми яблуками ...ласувати.
(Дітей частую яблучками).