Урок математики 4 клас
Тема. Нумерація чотирицифрових чисел. Тисяча. Нумераційна таблиця.
Мета. Сприяти формуванню математичної компетентності та фінансової грамотності. Ознайомити учнів з номіналами грошової одиниці « тисяча». Формувати вміння правильно називати та записувати числа ІІ класу, розв’язувати задачі. Розвивати вміння працювати в групі, парах; критичне та креативне мислення; підприємливість.
Виховувати взаємоповагу, здатність співпрацювати з іншими людьми.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Продзвенів дзвінок, і настав час зробити ще один крок до пізнання математики.
- Сьогодні нашим гаслом будуть такі слова « Знаєш сам - допоможи другові». Бажаю, щоб ви працювали щосили, а урок минув, що ми і не встигли оком моргнути.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Не уявляємо наш світ без грошових купюр. Для чого нам гроші? Ми вміємо їх витрачати, рахувати, а наші батьки важко їх заробляти.
- Що не можна купити за гроші? ( знання, здоров’я, рідних). Кажуть, що розум теж не купиш ні за які гроші. Отож, ми з вами маємо здобувати знання, бо їх ніколи не буває забагато, їх за плечима не носити.
- Які номінал купюр є в Україні?
Щоб гроші марно не витрачати ми маємо навчитися:
* рахувати тисячами;
* формувати уміння правильно називати ІІ класу;
1. Каліграфічна хвилинка
- Пропоную вам, переглянути слайд на якому зображені купюри української валюти – гривні.
Запишіть числа від найменшого до найбільшого1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000.
- Підкресліть найменше число і найбільше.
- Чи потрібно нам ці знання? Для чого?( Щоб бути не обманутим споживачем)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Отож, ми сьогодні розглянемо як утворюється тисяча.
- Чого ви очікуєте від нашого уроку?
- Також навчимося записувати числа з тисячею, продовжимо удосконалювати уміння обчислювати вирази та розв’язувати задачі. Надіюсь, що ваші очікування здійсняться.
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя.
- Перевіримо чи вміємо ми лічити одиницями? ( лічба по порядку)
- Як по іншому називають 10 одиниць?
- Лічимо десятками? Як назвати можна 10 десятків? ( одна сотня)
- Спробуємо полічити сотнями? Що означає 10 сотень ?( 1 тисяча)
- Як же утворилася 1000 в нумераційному ряду?
999+ 1 = 1000
- Яку характеристику ви можете дати числу1000?( Кругле, 4- цифрове, парне)
- За кількістю цифр числа бувають 4-цифрові, 5, 6, 7 – цифрові і т.д). А ще їх називають багатоцифровими. Такі числа вам будуть зустрічатися не лише в математиці, але й під час вивчення і інших наук: астрономії, фізики, географії, історії.
2. Первинне усвідомлення матеріалу.
- Розгорніть підручники на с. 40, виконаємо завдання №205.
- Розгляньте малюнок і скажіть , яке число зображено?
3. Усна лічба.
- Давайте спробуємо з вами порахувати від 1 тисячі до 10 тисяч.
- Де ми зможемо використати ці знання? При купівлі яких товарів?( Різних гаджетів та девайсів).
4. Гра « Назви наступне число»
- Чи знаєте ви, як утворилося наступне число після тисячі? Для цього ми пограємо в гру « Назви наступне число»
5.Робота з нумераційною таблицею
- Трицифрові числа – це одиниці І класу ( одиниці, десятки, сотні)
- В багатоцифрових числах з’являється ІІ клас? Що у них спільного? ( У кожного по три розряди, назви аналогічні)
-Що відмінне (У класі одиниць вдеться рахунок одиницями, а в класі тисяч - тисячами)
- Як ви думаєте в якому розряді буде записано тисячу?( одиниці тисяч)
6.Математика з другом.
- Вам потрібно прочитати числа і записати їх в нумераційну таблицю, яка знаходиться у вас на парті. Працюємо в парі.
Фізкультхвилинка
- За допомогою чого записують багатоцифрові числа? ( цифр).
Зараз ми з вами теж запишемо цифри незвичним способом, за допомогою частин тіла.
1 « пишемо» носом, 2 – губками,
3- підборіддям,
4- головою,
5 - правим плечем
6- лівим плечем,
7 – правим ліктем,
8 – лівим ліктем,
9 – правою ногою,
10 – лівою ногою. А десять це цифра? ( ні, число).
Яку цифру ще слід написати? ( 0)
Отже , лівою ногою 0.
7. Робота в парах змінного складу.
- Працюємо в парах змінного складу. Зараз я кожному роздам числа. Ваше завдання показати число своєму однокласнику, він має назвати правильно число, а також сумісні числа.
8. Робота в групах з цеглинками Лего.
- Групи утворимо за рядами. У нас утворилося 3 групи. У вас є цеглинки. Позначимо умовно : тисячі – червона;
Сотні – жовті,
Десятки – зелені,
Одиниці - сині.
- Вам потрібно утворити нумераційні башти з цеглинок.
Наприклад Слайд 1.
- Візьміться за руки і покажіть, чи готова група до роботи.
1235
2 532
5 605
- Оцініть роботу групи цеглинкою.
V. Систематизація набутих знань
1.Математика самостійно.
- Наступне завдання – математика самостійно.
Я зачитувати цікаві факти з природи , а ваше завдання записати лише числа, які ви почули.
* Довжина найбільшої річки Дніпро 2201 км
* Глибина Чорного моря 2245 м.
* Висота найвищої гори Карпат Говерли 2061 м
* Місто Бердичів засновано у 1546 році.
* Найбільша грошова купюра номіналом 1000 грн
- Обміняйтеся зошитами , здійснимо взаємоперевірку.
2. Робота над задачею
- Пропоную вам превірити, чи вмієте ви рахувати гроші, витрачаючи їх. Для цього ми розв’яжемо задачу.
В супермаркеті мама придбала 2 кг м’яса за ціною 135 грн . У неї в гаманці була купюра номіналом 1000 грн? Яку решту отримає мама?
- Про що задача? ( вартість)
- Чи зрозумілий вам її зміст?
- Просигналізуйте, хто може самостійно розв’язати таку задачу?
- Кому потрібна моя допомога?
Тим, кому потрібна моя допомога, ми скористаємося блок- схемою.
- Хто виконав, перевірте роботи між собою.
3. Робота з даними
- Розгляньте діаграму. За даними діаграми дайте відповідь на запитання:
- Назвіть найдорожчий товар?
- Що найдешевше?
- У скільки разів шафа дорожча , ніж ліжко?
- Щоб ви купили якби у вас було б 8000 тисяч? Запишіть.
- Маючи гроші, чи можна стати жертвою шахраїв?Про що слід пам’ятати?
VІ. Рефлексія
1. Гра « Так чи ні»
- Я читатиму твердження , а ви сигналізуйте цеглинками. ( зелена – так, червона – ні)
* 1000 - найбільше чотирицифрове число.(-)
* 1000 - найбільша розмінна купюра в Україні .(+)
* 1000 – число ІІ класу розряду чисел.(+)
* До 999 додати 10 ,отримаємо 1000. (-)
* Ви задоволені своєю роботою?
* Чи справдилися ваші сподівання?
Пам’ятайте народне прислів’я: « Хто хоче гроші мати, повинен працювати».
« Зароблена копійка краще за краденого карбованця»
VІІ. Повідомлення дом. завдання
- Виконати завдання на с 41 № 213. Прочитайте і запишіть утворенні числа.
Творче завдання : порахувати скільки гривень ваша сім’я витрачає в тиждень.
1