Урок "Ми йдемо за покупками. У магазині"

Про матеріал
Урок- пазл з елементами гри. Допоможе активізувати лексичні одиниці теми; тренувати у вживанні минулого неозначеного часу, розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення; розвивати навички аудіювання; узагальнити і систематизувати матеріал з теми.
Перегляд файлу

Тема:  Ми йдемо за покупками. У магазині.

Мета:  

Практична: Активізувати лексичні одиниці теми; тренувати у вживанні минулого неозначеного часу,   розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення; розвивати навички   аудіювання; узагальнити і систематизувати матеріал з теми.           

Освітня:   Розширити ерудицію учнів, поглибити знання з теми «Покупки»; формувати комунікативну і соціокультурну компетенції.  

 Розвиваюча: Розвивати культуру спілкування  у ситуаціях, вміння працювати y групах; розвивати  мовну здогадку та мовленнєву реакцію, інтелектуальні та пізнавальні   здібності.

 Виховна: Виховувати культуру спілкування y практичному використанні мови;  виховувати почуття поваги, ввічливості при спілкуванні.

Тип уроку: урок- пазл з елементами гри.

Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, картки для індивідуальної роботи, відеоматеріал “Harrods”, роздатковий матеріал (завдання), тексти для читання аудіозапис пісні Hippety Hop to the corner shop

 

Хід уроку:

I.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення:

1.Привітання.

T: Hello,children! How are you? Are you ready to work?

2.Повідомлення теми та мети уроку

T: The theme of our lesson is “ Going Shopping ”. When you need to buy something, you go to the shop. We go shopping practically every day.We cannot imagine our life without shops and shopping, we need many things and I think shopping is very pleasant activity We will revise the Past Simple Tense and irregular verbs, vocabulary and expressions that give possibilities to speak in the situations, we’ll act out dialogues.

 

3.Уведення в іншомовну атмосферу .

By the way, do you like going shopping? Look at the board and choose the variant.

 

                              

I like going shopping because 

I want to help my Mum.  

it is a great fun

I like buying new things.

it is exciting.                                    

4. Фонетична зарядка.

- Let’s train our tongues and practice the English sounds. Look at the screen carefully and read the words with sounds:

[ʃ] Shy Shelly says she shall go shopping

[b] Blake the baker bakes black bread.

[f] For fine fresh fish, phone Phil.

5. Перевірка домашнього завдання. (Робота в групах)

T: You needed to revise all the words from the topic for today. And I propose you to play game  “Right shop”.

T. Choose the right shop where you can buy these things. You have to match goods with the shops (Group work).

Greengrocer’s, dairy, the baker’s, butcher’s. (Розподіл продуктів за магазинами.)

 II.Основна частина уроку         

1. Відпрацювання  лексичного  матеріалу  

T:But today we have unusual lesson. Look at the blackboard! You can see a puzzle. During our lesson we’ll do interesting task and open each from this six puzzles. At the end of the lesson you`ll read the name of the most famous shopping centres in London

T:A) Let’s review the names of the shops. Guess the name of the shop you see on the slide.

( picture 1- bakery, picture 2 – the fishmonger’s, pic.3 – a toy shop,pic.4 – the chemist’s, pic.5 – the dairy shop, pic.6 – the clothes shop, pic.7 - the butcher’s, pic.8 – the greengrocer’s, pic.9 – the newsagent`s, ,pic.10 – the sports shop).                                                                                                                   

  1. Аудіювання.

T. To open our next puzzle I want to acquaintance you with my friend Hippoty. He likes to go shopping very much. He does it every day. Listen to the song and write down where he goes and what he buys there

 

Vocabulary

The corner shop- кутовий магазин

Flour -борошно

Прослуховування пісні

Робота за змістом

shop

goods

  1. The corner shop

sweets

  1. The butcher`s

meat

  1. The baker`s

bread

  1. The grocer’s

flour

  1. The dairy shop

butter

  1. The greengrocer’s

apples

  1. The fishmonger’s

fish

3 .Повторення граматичного матеріалу. Виконання завдання на картках

Past Simple Tense   -повторення правила

Make up this sentences in the Past Simple: .

My mother ____ (to buy) a big chocolate cake yesterday.                                   

Dan and Bob ___(to play) tennis last Saturday.                                                    

My classmates ___(to have) a party on Friday.                                                          

It ___(not to be) sunny last Wednesday

Tom  ___ (to give) me some money for milk yesterday

I ___ (to pay) 12 dollars to the cash register

My friends ____ (to see) London last year.

Фізкультхвилинка

4. Подання  діалогу для читання

Pre-Reading Activity. Бесіда з учнями

T: You know we buy different things in different shops.Where can we buy jeans, sweaters and dresses?

Let's read some dialogues from these sheets of paper . Then listen to the questions and choose the correct answers.

Vocabulary:

  1. a pair of – пара
  2. low shoes- взуття на низьких підборах
  3. to wear - носити

Reading

Dialogue 1 :

Shop-assistant: May I help you?                                                               Jerry: I`m looking for a pair of jeans  .

Shop-assistant: What colour would you like?

 Jerry: Blue ,please.

Shop-assistant: What about these ones?

 Jerry: I like them .How much are they?

Shop-assistant: They are one hundred dollars .

 Jerry: Great. I`ll take them.

Post-ReadingActivity  

Questions:1) What did Jerry want to buy at the shoe shop? ( jeans)

                     2) What was the price ? (one hundred dollars)

                     3) What colour of jeans did Jerry choose? (blue)

Dialogue 2 :

Ann:I’d like a pair of shoes, please.

Shop-assistant: What fashion would you like?

  Ann: Low shoes for every day wear.

Shop-assistant: What colour would you like?

  Ann: Blue, please.

 Shop-assistant: What size do you wear?

  Ann: Five. Can I try them on?

Shop-assistant: Of course.

Post-ReadingActivity

Questions:1) What did Ann want to buy at the shoe shop? ( shoes)

2) What was Ann’s size? (five)

3) What colour of shoes did Ann choose? (blue)

T: Let's check your answers.

5. Письмо.  Робота з підручником   Open your book on page 132 ex. 5 (complete the article with the words from the box)

6. Рольова гра.

T: Shopping- is a process of communication between two persons : a shop-assistant and a customer. Now you’ll read one of the conversations between them, after that you have to arrange the dialogue using giving phrases. Read the dialogue in roles.

Imagine you are at the candy shop and want to buy some sweets, two lollipops   

    and 1 chocolate.  

- Hello!

- Hello!

- I would like _______and ________.

- Here you are. Would you like ________?

- Yes, please. How much does it cost?

- It is _______. Anything else?

- Yes, _______, please. What's the price?

- It is ________

- Thank you.

 

Now you are at the grocer`s. You need to buy a packet of sugar, two cans of Cola, two cartons of juice and a bar of chocolate.

Customer: I want a __________, please.                                                     

Shop-assistant: Here you are.

Customer: Thank you                                                                                    

 Shop-assistant: Do you want anything else?                                   

Customer: Yes. I’d like _________, _____ and ______.  How much is all that?

 Shop-assistant: ________, please.

 Customer: Here’s six pounds.

 Shop-assistant: That’s 50 pence change. Thank you very much and come again.                                                                                                

 

 

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Підведення підсумків уроку.

Т. We’ve worked hard. We discussed a lot. We can see that shopping has really become an impor­tant part of our everyday life. We can’t imagine our life without shopping. Thank you for the lesson. But first you let's play game «Who is faster?”  Ready?

  1. A person, whose job is to serve customers in the shop.
  2. A shop, that sells books.
  3. One of the things we do every day.
  4. Person who buy something
  5. A large shop with many departments for different kinds of goods

 

  1. Oцінювання.
  2. Пояснення домашнього завдання

Open your day-books and write down your home task for the next lesson:

Ex.7 p.133 describe two shops

Write a dialogue about your last visit to a supermarket*.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку в 6 класі

на тему

«Ми йдемо за покупками. У магазині»

 

 

 

 

                                                                       Підготувала:

вчитель англійської мови

                                                                             Захарієнко Л.В.

 

 

2019

 

 

 

 

                            

 

                                          

docx
Додано
2 лютого 2020
Переглядів
948
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку