Культорологічна лінія.Торкнутися душею до мистецтва
Мета:узагальнення вивченого про дієслово на основі творчості Катерини Білокур, Л.Бетховена, Ліни Костенко.
В конспекті зазначено методи роботи на уроці:"акторське мистецтво", "художник-ілюстратор", "екскурсія до картинної галереї", творці", "інтерв`ю".
Українська мова
7 клас
Конспект уроку
Тема « Дієслово як самостійна частина мови »
Тема. Дієслово як самостійна частина мови.
Культурологічна лінія. Торкнутися душею до мистецтва
Мета: узагальнити вивчене про дієслово; визначати граматичні
ознаки дієслів; навички правильного написання особових
закінчень дієслів І та ІІ дієвідмін дієслів, не з дієсловами;
розвивати культуру усного й писемного мовлення,
виховувати любов до мистецтва.
Тип уроку: мистецький салон ( підсумковий урок).
Обладнання: портрети Л. Костенко, Л. Бетховена, К. Білокур, вислови,
музика «Місячна соната» Л. Бетховена, картки, презентація
«Картини К. Білокур», ноутбуки.
Епіграфи.
Справжнє мистецтво не має часових меж.
Воно вічне.
П. Майборода
Мистецтво змиває з душі пил буденного життя.
Пабло Пікассо
Хід уроку
І. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчання.
1. Слово вчителя.
Діти, сьогодні у нас урок незвичайний. Стати активним учасником можливо за умови отримання сердечка. Ви прочитали тему уроку, тож скажіть, про що піде мова? Пропоную на сердечках записати мету уроку. Я запрошую вас до мистецького салону, де можна торкнутися душею до мистецтва, відчути гармонію звуків, кольорів, глибокий зміст слова.
( На фоні музики вчитель читає вірш В.Вордстворта
«До прекрасного» )
2. Емоційне налаштування.
Що для вас є мистецтво?Якому виду мистецтва надаєте перевагу? (Відповіді учнів.)
ІІ. Виконання вправ на закріплення знань, формування вмінь і навичок.
1. Визначити дієвідміну дієслів з поезії В.Вордстворта
«До прекрасного».
Дати, пливе, спиняють, кинув, тчуть, приносиш, вирвать, передать.
3. Слово вчителя.
Зверніть увагу на портрети на дошці. Що вам відомо про цих людей?
(Відповіді учнів.) Це – генії, творці, незвичайні люди. Вони досягли успіху в житті,
хоч шлях був тернистий. Досягли визнання, слави, не прагнучи самі того. Перед
вами портрет Катерини Білокур, нашої землячки з Богданівки, що на
Полтавщині.
4. Прослухати текст, виписати дієслова, визначити особу, число, час.
Не зазнала Катерина Білокур особистого щастя. Але зміст життя вбачала у
малюванні квітів. Вона неначе сягала найдосконалішої, наймогутнішої краси
яку закладено в природі. В спогадах художниці читаємо: « Як же їх
не малювати, вони такі красиві! А як прийде весна, та зазеленіють трави,
а потім зацвітуть квіти! О Боже мій!
Як глянеш кругом, то та гарна, а та ще краща, то начебто аж посхиляються до
мене, та як не промовлять: «Хто ж нас тоді буде малювати, як ти покинеш?» То
я все на світі забуду, та й знову малюю. Ой не гнівайтесь на мене, мої близькії,
що я малюю, бо з квітів картини красиві!»
5. Завітаймо до картинної галереї художниці.
(Учні переглядають слайди з картинами художниці. ) (Додаток 1 )
Мікрофон. Що вас вражає?
Які почуття викликає творчість К. Білокур?
Що спадає на думку при перегляді
картин?
Чи хотілося б повторити роботу художниці самому?
6. Акторське мистецтво - мистецтво перевтілення.
(Випереджувальне завдання. Учням запропоновано скласти монологи метелика,
ластівки, троянди і ввійти в образ. Звучить музика. Учні грають свої ролі).
«Метелик» (у монолозі використати дієслова дійсного способу).
«Ластівка» ( у монолозі використати слова наказового способу).
« Троянда» ( у монолозі використати слова наказового способу).
7. Завдання «Творці»:
а)утворити видові пари дієслів.
Бачити, розуміти, передавати, здобути, розкрити, зображувати, брати, змінювати.
б)утворити різними способами дієслова.
Творити, сягати, страждати,гармонія, два.
8.Пояснити фразеологізми.
Спочивати на лаврах, обтинати крила, топтати ряст, встати з попелу.
9. Художник-ілюстратор розповість легенду про птаха Фенікса, який
воскреснув з попелу та продемонструє свою роботу.
( Випереджувальне завдання. Учениця ілюструє легенду, розповідаючи текст
(додається).
Учні повинні записати якомога більше дієслів з почутої розповіді. Відповіді учнів).
10. Зустріч з Ліною Костенко. ( Уучениця читає поезію Ліни Костенко.)
Ти знов прийшла, моя печальна музо.
Не бійся, я не покладаю рук.
Пливе над світом осінь, як медуза,
і мокре листя падає на брук.
А ти прийшла в легесеньких сандаликах,
твій плащик ледь прип'ятий на плечі.
О, як ти йшла в таку негоду, здалеку,
така одна-однісінька вночі!
Ти де була, у Всесвіті чи в Спарті?
Яким вікам світилася вві млі?
І по якій несповідимій карті
знаходиш ти поетів на землі?
Ти їм диктуєш долю, а не вірші.
Твоє чоло шляхетне і ясне.
Поети ж є і кращі, й щасливіші.
Спасибі, що ти вибрала мене.
Завдання – міркування. Поетами народжуються чи стають? Які ключові слова в поезіях Ліни Костенко? (Роздуми учнів.)
11.Морфологічний розбір виділених у вірші слів.
12. Мова музики. Учні слухають «Місячну сонату» Л. Бетховена. Завдання: враження та почуття передати за допомогою дієслів (Наприклад: захоплює, тривожить, бентежить, хвилює, нагадує.)
Слово вчителя. Одна з найромантичніших сторінок життя Людвіга Бетховена відображена у «Місячні й сонаті». Піаніста та композитора супроводжував успіх, його твори набували популярності. Здавалося, він міг бути щасливим, щиро покохавши Джульєтту Гвічччарлі. Його приваблювали її життєрадісність, доброзичливість. Але композитор повинен був зізнатися сам собі, що всі його надії марні. Природня глухота, вибір дівчиною іншого не зломили волі Бетховина. Він знайшов порятунок у творчості. Свою сонату він назвав «місячна», бо порівнював свою музику з картиною місячної ночі. Саме в цьому творі відчувається велетенська сила в сутечці із самим собою. Жити – значить боротись, перемагати страждання, не опускати руки. (Останнє речення записати під диктовку, пояснити вживання розділових знаків, зробити синтаксичний розбір).
ІІІ. Підсумок уроку.
Інтерв'ю.
ІV. Домашнє завдання.
Повторити тему «Дієслово», дібрати матеріал про митців рідного краю.