Тема. Морфологія як розділ мовознавства. Загальна характеристика частин мови. Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль (урок української мови для 6-го класу)
Мета: ознайомити учнів з поняттям «морфологія», дати загальну характеристику частин мови, розповісти про поділ їх на самостійні та службові; вчити розпізнавати частини мови в тексті; поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні; розвивати логічне мислення, увагу та спостережливість; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: відеокліп «Черепаха Аха», відеоскрайбінг «Іменник», роздруковані таблиці «Частини мови».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Учитель читає вірш «Злитки золоті»
Який співець, поет, який письменник
уперше слово вигадав – іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло – визначати речі, –
ім’я, найменування і наймення:
робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну, а візьмімо назву – дієслово,
Само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,
а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику – предмету
якусь його ознаку чи прикмету.
Числівник може визначить тобі
число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника,
за кого він у мові? За іменника!
(Хоч може цей наш скромний посередник
замінювать числівник і прикметник).
Прислівник звик, незмінюваний в мові,
ознаки різні виражать при слові.
Сполучник каже: скромну роль я маю,
але слова я в мові сполучаю.
І частка мовить: слово я службове,
але людині чесно я служу.
І, будьте певні, в інтересах мови,
і так, і ні де треба я скажу.
А вигук може пролунать, як дзвін,
у мові, мабуть, найщиріший він! (Дмитро Білоус)
ІІІ. Формулювання учнями теми і мети уроку.
Спираючись на записи на дошці та відповіді на попередні запитання, учні формулюють тему та очікувані результати уроку.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя. Термін «морфологія» походить з грецької мови: «morfo», що означає форма, «logos» - учення, тобто дослівно морфологія – це вчення про форму слова. А через те, що всі слова поділяються на групи, які називаються частинами мови, ми можемо говорити так: морфологія – розділ науки про мову, в якому вивчаються частини мови, їхні граматичні ознаки і способи словозміни.
2. Робота з таблицею.
На партах в учнів роздруковані таблиці. Завдання №1: колективно заповнити перші три колонки (мозковий штурм).
Зразок заповненої таблиці:
Частини мови |
Що означає? Для чого служить? |
На які питання відповідає? |
Приклади |
Самостійні: Іменник Прикметник Числівник Займенник
Дієслово Прислівник
Службові: Прийменник
Сполучник
Частка Вигук |
Назви предметів, осіб Ознака, приналежність Кількість, порядок Предмет, ознака, кількість, не називає їх Дія, стан Ознака дії, час, місце, причина, міра, ступінь
Служить для зв’язку слів у реченні Сполучає однорідні члени речення або частини складного речення Надає смислові відтінки, утворює грамат. форми Виражає почуття, оклики, звуконаслідування |
Хто? Що? Який? Чий? Скільки? Котрий? Хто? Що? Який? Чий? Скільки? Котрий? Що робити? Як? Де? Куди? Коли? Чому? тощо |
|
Завдання №2. Заповнити колонку «Приклади», виписавши різні частини мови з пісні «Черепаха Аха» (перегляд відеокліпу: Чубач Г. Черепаха Аха [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=7tdvrQiQroM&t=1s )
Приклади:
Іменники: черепаха, на піску, ніжки, крокодили, конюшинку тощо.
Прикметник: маленькі.
Числівник: два.
Займенники: свої, вона.
Дієслова: сиділа, налякали, пролітали, їла тощо.
Прислівники: багато, перелякано, потім.
Прийменники: на, понад, у.
Сполучники: і, та.
Частка: не.
Вигук: ах.
3. Опрацювання скрайбінгу «Іменник»
Завдання: після перегляду відеоскрайбінгу (Шишка І. Відеоскрайбінг Іменник [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=D5-Uuz0hvp8 ) розповісти про іменник як частину мови.
V. Закріплення навчального матеріалу
Відгадати загадки
1. Любить називати
завжди на ймення кожну річ:
земля, країна, сонце, мати,
печаль і радість, день і ніч.
(Іменник)
2. Ознаку чи прикмету в слові
він вказує тобі:
весняні котики вербові,
фіалки ніжні, голубі.
( Прикметник)
3. Вміє рахувати
(і, зауваж, не лиш ворон),
щоб знав ти, мало чи багато,
один, чи кілька, чи мільйон.
( Числівник)
4. Щоб не повторювать іменник,
числівник чи прикметник - час
уже згадати про …..
Він виручав мене не раз.
( Займенник)
5. Воно ні хвилини,
повір, без дії не живе:
працює, вчить, співає, лине,
читає, грається, пливе.
( Дієслово)
6. Завжди незмінний - взимку, влітку
він виража ознаки слів.
І зустрічається нерідко,
і не зника повік-віків.
( Прислівник)
7. Він поведе тебе до школи
і засміється під вікном.
Сипне зоринками довкола,
розкаже казку перед сном.
( Прийменник)
8. Він схожий на місточок,
що члени речення єдна,
щоб ти не впав у слів струмочок,
тому що глибоко до дна.
( Сполучник)
9. Про неї не забудь так само
і розкажи колись мені,
як важив, наче терезами,
що важливіше: так чи ні.
( Частка)
10.У мові він теж по праву,
як рівня, місце посіда:
овва! добридень! леле! браво!
Тут не назвати всіх - шкода!
( Вигук)
І тому, звісно, кожен
без них обійтися не може!
VІ. Рефлексія
Закінчити одне з речень:
VІІ. Оцінювання роботи учнів
VІІІ. Домашнє завдання
Скласти лінгвістичну казку про частини мови або підготувати власний скрайбінг про іменник як частину мови.