Тема: «Мовний турнір
«Безсполучникове складне речення»
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про безсполучникове
складне речення; розвивати критичне мислення, вміння розрізняти
безсполучникові складні речення в тексті, будувати безсполучникові
складні речення з різними типами смислових зв`язків, добирати
синтаксичні синоніми до безсполучникових складних речень,
комунікативно виправдано використовувати безсполучникові складні
речення в мовленні залежно від ситуації спілкування; виховувати
моральні цінності, самостійність мислення, кмітливість, любов до
рідної мови, пісні
Очікувані результати: учні вміють застосовувати теоретичні знання з теми
«Безсполучникове складне речення» при виконанні практичних,
тестових завдань; будують безсполучникові складні речення з
різними типами смислових зв`язків, комунікативно виправдано
використовують безсполучникові складні речення в мовленні;
узагальнюють і повторюють вивчений матеріал у рамках підготовки
до написання контрольної роботи.
Обладнання: підручник, картки, дидактичний матеріал.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь та навичок
Українська мова, 9 клас
Тема: «Мовний турнір
«Безсполучникове складне речення»
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про безсполучникове
складне речення; розвивати критичне мислення, вміння розрізняти
безсполучникові складні речення в тексті, будувати безсполучникові
складні речення з різними типами смислових зв`язків, добирати
синтаксичні синоніми до безсполучникових складних речень,
комунікативно виправдано використовувати безсполучникові складні
речення в мовленні залежно від ситуації спілкування; виховувати
моральні цінності, самостійність мислення, кмітливість, любов до
рідної мови, пісні
Очікувані результати: учні вміють застосовувати теоретичні знання з теми
«Безсполучникове складне речення» при виконанні практичних,
тестових завдань; будують безсполучникові складні речення з
різними типами смислових зв`язків, комунікативно виправдано
використовують безсполучникові складні речення в мовленні;
узагальнюють і повторюють вивчений матеріал у рамках підготовки
до написання контрольної роботи.
Обладнання: підручник, картки, дидактичний матеріал.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь та навичок
ХІД УРОКУ
І. Організайція класу
1. Слово вчителя
День добрий, друзі! Ще один урок
До нас прийшов за розкладом сьогодні,
Отож, озброймось книгою й пером,
І знов поринемо у мовную безодню.
2. Емоційне налаштування учнів до уроку.
«Обміняймось компліментами».
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.
Перепусткою на урок для нас усіх нехай будуть відкриті душі й серця. Тож відкиньмо буденність, відкладемо на деякий час наш щоденний клопіт і пориньмо в атмосферу душевного тепла та приязні. Увійдемо в світ неповторної мелодії ніжного українського слова.
Сьогодні на уроці ми повторимо й узагальнимо відомості про безсполучникове складне речення; застосовуватимемо теоретичні знання при виконанні практичних та тестових завдань, використовуватимемо безсполучникові складні речення в мовленні.
Урок проведемо у формі мовного турніру.
Для цього об`єднаємо клас у дві команди й оберемо капітанів. У кінці уроку ми підіб’ємо підсумки й виявимо переможців турніру.
І етап «Битва капітанів»
Завдання за картками біля дошки
Розставити розділові знаки. Здійснити синтаксичний розбір речень.
Праця додає здоров’я – лінь – хвороб. |
Не забувай: добре ім’я цінніше за найбільше багатство. |
ІІ етап «Теоретичний»
Гра «Так» чи «Ні»
Учасники команд по черзі ставлять запитання з теми «Безсполучникове складне речення» (по 5 запитань кожній команді).
1) Складне речення, в якому смислові відношення між частинами виражаються в усному мовленні інтонацією, а на письмі комою, крапкою з комою, двокрапкою , тире називаються безсполучниковими? (Так)
2) Між частинами безсполучникового складного речення ставиться лише кома або крапка з комою? (Ні)
3) Якщо друга частина безсполучникового складного речення доповнює зміст першої і між ними можна вставити слова як, що, а саме, і побачив, і почув, і відчув, то між ними ставиться двокрапка? (Так)
4) Якщо зміст обох частин БСР протиставляється або зіставляється (між ними можна поставити наче, а, то) між ними ставиться тире? (Так)
5) Між частинами БСР, якщо вони не тісно пов`язані за змістом, поширені, мають всередині розділові знаки ставиться двокрапка? (Ні)
6) Якщо друга частина вказує на причину того, про що йдеться в першій (між ними можна вставити слова бо, тому, що), то між ними ставиться двокрапка? (Так)
7) Безсполучникове складне речення, в якому друга частина доповнює зміст першої, синонімічне складнопідрядному реченню з підрядною з’ясу-вальною частиною? (Так)
8) Безсполучникове складне речення, в якому друга частина пояснює, розкриває зміст першої, синонімічне складнопідрядному реченню з підрядною означальною частиною? (Ні)
9) Кома між частинами безсполучникового складного речення ставиться, якщо друга частина вказує на результат, наслідок? (Ні) – тире
10) У реченні: Багато снігу – багато хліба.
Перша частина вказує на умову того, про що йдеться в другій? (Так)
або Бліц – опитування
Безсполучникові складні речення
Багато снігу – багато хліба? (На умову того, про що йдеться в другій частині).
ІІІ етап « Поетична синонімія »
Учні отримують віддруковані поетичні фрагменти, в яких замість вжитих авторами слів у дужках подано кілька синонімів. Дати синтаксичну характеристику реченням. Той, хто швидко й правильно відновить вжите автором слово, визначається переможцем гри.
1. Мережиться між травами (ручай, джерело, струмок)
Рясна калина (кетягами, китицями, гронами)
(червоніє, багриться, багровіє)
(Лине, пливе, тягнеться) туман білявий, як димок,
долина (самоцвітами, коштовностями, діамантами) іскриться.
Д. Луценко
Відповідь: струмок, гронами, багриться, пливе, самоцвітами
2. Край вікна любисток пророста весною,
(проривається, пророста, тягнеться) до сонця (блакитне, голубе,
ясно-синє) стебло.
Зароста (доріжка, стежина, шлях) ранньою травою, там моє (кохання, любов, залюбленість) вперше розцвіло.
Д. Луценко
Відповідь: тягнеться, голубе, стежина, кохання
ІV етап «Вправа з ключем»
Випишіть речення в такій послідовності. Спочатку безсполучникові складні речення, в яких потрібно поставити двокрапку, потім ті, в яких поставити тире. Розставте розділові знаки.
Ключ: підкресливши останню букву кожного речення, прочитаєте назву
однієї з найулюбленіших квіток українців. Відповідь: Мальви
1. Ліс стоїть задумливий, печальний: йому ось-ось треба пишне своє вбрання скидати, підставляти свої віти дощам холодним, хуртовинам сніговим. (О.Вишня)
2. Осінь пензлем Левітана доторкнулась садів – жовтим золотом багряним лист заграв, затріпотів. (О.Ющенко)
3. Згадала околиці рідні: скрізь квіти рясні, ясна роса. (Леся Українка)
4. Вітри вщухли – розіп`ялися хрестами на вигоні вітряки.
(А.Головко)
5. Він бачив: до Борислава пливли люди з гір і долин, з містечок і сіл.
(І.Франко)
6. Раптом чую: мене звуть.
V етап. «Підсумковий тестовий контроль»
1.У якому з правил щодо пунктуації безсполучникового складного
речення допущено помилку?
А. Якщо частини безсполучникового складного речення виражають
одночасність, сумісність дій або їх послідовність і тісно пов’язані між
собою за змістом, то між ними ставиться кома;
Б. Якщо частини безсполучникового складного речення зберігають певну
самостійність у змістовому відношенні, то між ними ставиться крапка
з комою;
В. Якщо зміст частин безсполучникового складного речення порівнюється
чи протиставляється, то між ними ставиться двокрапка;
Г. Якщо в першій частині безсполучникового складного речення
вказується на час дії, про яку говориться в другій, то між ними
ставиться тире.
2. Знайти правильну структурно – семантичну схему речення:
Ми цінуємо барвінок за його «лікарську допомогу»: з нього виготовляють ліки від важких хвороб.
А. [ ] , [ ] - одночасність.
Б. [ ] : [висновок].
В. [ умова ] - [ ].
Г. [ ] : [причина].
3. Знайти речення, у якому вживається двокрапка між частинами
безсполучникового складного речення:
А. Надворі вже стемніло десь далеко на небі засяяла перша зірка.
Б. Не посадив жодного дерева за своє життя плати за чисте повітря.
В. Впаде мороз на яблуневий цвіт тоді залишимося без врожаю.
Г. Я знаю кожній дитині потрібна турботлива увага батьків.
4. Знайдіть серед речень зайве (не безсполучникове)
А. Зашелести до мене барвінково, зорею надвечірньою зійди, у світ широкий проведи, моє пісенне материнське слово.
Б. Весна веселая була: зазеленів вишневесенький садочок, пахучая фіалка розцвіла і звеселила свій куточок.
В. Посієш вчасно – вродить рясно.
Г. Тихесенько вітер віє, степи лани мріють, між ярами над степами верби зеленіють.
5. Яке речення є більш виразним, експресивним, образним.
А. Коли вітер повіяв по долині, пішла дібровою луна.
Б. Повіяв вітер по долині – пішла дібровою луна.
В. Повіяв вітер по долині, і пішла дібровою луна.
Г. Як повіяв вітер по долині, то пішла дібровою луна.
VІІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжіть речення:
« Найцікавішим на уроці для мене було …»
« Під час уроку …»
VІІІ. Підбиття підсумків.
ІХ. Домашнє завдання.
Скласти твір у художньому стилі на тему: «Чарівний дивосвіт природи», використовуючи безсполучникові складні речення.
Завдання Розставити розділові знаки. Здійснити синтаксичний розбір речень Праця додає здоров’я лінь хвороб. |
Завдання Розставити розділові знаки. Здійснити синтаксичний розбір речень Не забувай добре ім’я цінніше за найбільше багатство. |
Замість вжитих авторами слів у дужках подано кілька синонімів, вибрати потрібний. Дати синтаксичну характеристику реченням.
Мережиться між травами (ручай, джерело, струмок)
Рясна калина (кетягами, китицями, гронами)
(червоніє, багриться, багровіє)
(Лине, пливе, тягнеться) туман білявий, як димок,
долина (самоцвітами, коштовностями, діамантами) іскриться.
Д. Луценко
Замість вжитих авторами слів у дужках подано кілька синонімів, вибрати потрібний. Дати синтаксичну характеристику реченням.
Мережиться між травами (ручай, джерело, струмок)
Рясна калина (кетягами, китицями, гронами)
(червоніє, багриться, багровіє)
(Лине, пливе, тягнеться) туман білявий, як димок,
долина (самоцвітами, коштовностями, діамантами) іскриться.
Д. Луценко
Замість вжитих авторами слів у дужках подано кілька синонімів, вибрати потрібний. Дати синтаксичну характеристику реченням.
Мережиться між травами (ручай, джерело, струмок)
Рясна калина (кетягами, китицями, гронами)
(червоніє, багриться, багровіє)
(Лине, пливе, тягнеться) туман білявий, як димок,
долина (самоцвітами, коштовностями, діамантами) іскриться.
Д. Луценко
1. Ліс стоїть задумливий, печальний йому ось-ось треба пишне своє вбрання скидати, підставляти свої віти дощам холодним, хуртовинам сніговим. (О.Вишня)
2. Осінь пензлем Левітана доторкнулась садів жовтим золотом багряним лист заграв, затріпотів. (О.Ющенко)
3. Згадала околиці рідні скрізь квіти рясні, ясна роса. (Леся Українка)
4. Вітри вщухли розіп`ялися хрестами на вигоні вітряки.
(А.Головко)
5. Він бачив до Борислава пливли люди з гір і долин, з містечок і сіл. (І.Франко)
6. Раптом чую мене звуть.
1. Ліс стоїть задумливий, печальний йому ось-ось треба пишне своє вбрання скидати, підставляти свої віти дощам холодним, хуртовинам сніговим. (О.Вишня)
2. Осінь пензлем Левітана доторкнулась садів жовтим золотом багряним лист заграв, затріпотів. (О.Ющенко)
3. Згадала околиці рідні скрізь квіти рясні, ясна роса. (Леся Українка)
4. Вітри вщухли розіп`ялися хрестами на вигоні вітряки.
(А.Головко)
5. Він бачив до Борислава пливли люди з гір і долин, з містечок і сіл. (І.Франко)
6. Раптом чую мене звуть.
1. Ліс стоїть задумливий, печальний йому ось-ось треба пишне своє вбрання скидати, підставляти свої віти дощам холодним, хуртовинам сніговим. (О.Вишня)
2. Осінь пензлем Левітана доторкнулась садів жовтим золотом багряним лист заграв, затріпотів. (О.Ющенко)
3. Згадала околиці рідні скрізь квіти рясні, ясна роса. (Леся Українка)
4. Вітри вщухли розіп`ялися хрестами на вигоні вітряки.
(А.Головко)
5. Він бачив до Борислава пливли люди з гір і долин, з містечок і сіл. (І.Франко)
6. Раптом чую мене звуть.
Замість вжитих авторами слів у дужках подано кілька синонімів, вибрати потрібний. Дати синтаксичну характеристику реченням.
Край вікна любисток пророста весною,
(проривається, пророста, тягнеться) до сонця (блакитне, голубе,
ясно-синє) стебло.
Зароста (доріжка, стежина, шлях) ранньою травою, там моє (кохання, любов, залюбленість) вперше розцвіло.
Д. Луценко
Замість вжитих авторами слів у дужках подано кілька синонімів, вибрати потрібний. Дати синтаксичну характеристику реченням.
Край вікна любисток пророста весною,
(проривається, пророста, тягнеться) до сонця (блакитне, голубе,
ясно-синє) стебло.
Зароста (доріжка, стежина, шлях) ранньою травою, там моє (кохання, любов, залюбленість) вперше розцвіло.
Д. Луценко
Замість вжитих авторами слів у дужках подано кілька синонімів, вибрати потрібний. Дати синтаксичну характеристику реченням.
Край вікна любисток пророста весною,
(проривається, пророста, тягнеться) до сонця (блакитне, голубе,
ясно-синє) стебло.
Зароста (доріжка, стежина, шлях) ранньою травою, там моє (кохання, любов, залюбленість) вперше розцвіло.
Д. Луценко
«Підсумковий тестовий контроль»
1.У якому з правил щодо пунктуації безсполучникового складного
речення допущено помилку?
А. Якщо частини безсполучникового складного речення виражають
одночасність, сумісність дій або їх послідовність і тісно пов’язані між
собою за змістом, то між ними ставиться кома;
Б. Якщо частини безсполучникового складного речення зберігають певну
самостійність у змістовому відношенні, то між ними ставиться крапка
з комою;
В. Якщо зміст частин безсполучникового складного речення порівнюється
чи протиставляється, то між ними ставиться двокрапка;
Г. Якщо в першій частині безсполучникового складного речення
вказується на час дії, про яку говориться в другій, то між ними
ставиться тире.
2. Знайти правильну структурно – семантичну схему речення:
Ми цінуємо барвінок за його «лікарську допомогу»: з нього виготовляють ліки від важких хвороб.
А. [ ] , [ ] - одночасність.
Б. [ ] : [висновок].
В. [ умова ] - [ ].
Г. [ ] : [причина].
3. Знайти речення, у якому вживається двокрапка між частинами
безсполучникового складного речення:
А. Надворі вже стемніло десь далеко на небі засяяла перша зірка.
Б. Не посадив жодного дерева за своє життя плати за чисте повітря.
В. Впаде мороз на яблуневий цвіт тоді залишимося без врожаю.
Г. Я знаю кожній дитині потрібна турботлива увага батьків.
4. Знайдіть серед речень зайве (не безсполучникове)
А. Зашелести до мене барвінково, зорею надвечірньою зійди, у світ широкий проведи, моє пісенне материнське слово.
Б. Весна веселая була: зазеленів вишневесенький садочок, пахучая фіалка розцвіла і звеселила свій куточок.
В. Посієш вчасно – вродить рясно.
Г. Тихесенько вітер віє, степи лани мріють, між ярами над степами верби зеленіють.
5. Яке речення є більш виразним, експресивним, образним.
А. Коли вітер повіяв по долині, пішла дібровою луна.
Б. Повіяв вітер по долині – пішла дібровою луна.
В. Повіяв вітер по долині, і пішла дібровою луна.
Г. Як повіяв вітер по долині, то пішла дібровою луна.