Урок "Синоніміка складних речень із сполучниками, без сполучників і простих речень."

Про матеріал

Тема. Синоніміка складних речень із сполучниками, без сполучників і простих речень.

Мета: поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення, смислові відношеннями між його частинами; розвивати вміння трансформувати прості речення і складні сполучникові в безсполучникові складні; удосконалити вміння правильно інтонувати ці синтаксичні конструкції, доцільно вживати потрібні розділові знаки між частинами безсполучникових складних речень; виховувати любов і повагу до рідного слова як до святині.

Обладнання: підручник, картки із завданнями.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Перегляд файлу

Українська мова, 9 клас

 

Тема. Синоніміка складних речень із сполучниками, без сполучників і простих речень.

Мета: поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення, смислові відношеннями між його частинами; розвивати вміння трансформувати прості речення і складні сполучникові в безсполучникові складні; удосконалити вміння правильно інтонувати ці синтаксичні конструкції, доцільно вживати потрібні розділові знаки між частинами безсполучникових складних речень; виховувати любов і повагу до рідного слова як до святині.

 

Обладнання: підручник, картки із завданнями.

 

 Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Налаштування хорошого настрою учнів на уроці

«Обмін компліментами»

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання

Перевірка виконання учнями вправи, заданої додому, та вивчення ними теоретичного матеріалу.

 

2. « Мозковий штурм».

— Чим відрізняються безсполучникові складні речення від сполучникових?

— Назвіть смислові зв’язки між простими реченнями, що входять до складу  складного безсполучникового.

— Пригадайте смислові зв’язки у складносурядних і складнопідрядних реченнях. Назвіть спільні ознаки.

— Які розділові знаки вживаються у безсполучникових складних реченнях?

 Коли  у безсполучникових складних реченнях ми ставимо кому?

 Коли  у безсполучникових складних реченнях ми ставимо кому та крапку з комою?

 Коли  у безсполучникових складних реченнях ми ставимо двокрапку?

 Коли  у безсполучникових складних реченнях ми ставимо тире?

 

 

 

IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДЕВ’ЯТИКЛАСНИКІВ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ Й ЗАВДАННЯМИ УРОКУ

  1. Оголошення теми уроку

 

  1. Визначення очікуваних результатів уроку (спільно з учнями)

Я  поглиблю…

Я  навчусь…

Я  зможу…

 

 

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Встапна бесіда:
  • Що таке синоніми? Наведіть приклади.
  • На вашу думку, чи можуть бути синонімічними речення?

 

  1. Пояснення вчителя на прикладі речень з таблиці

Просте речення

Складносурядне

речення

Складнопідрядне

речення

Безсполучникове

складне речення

Після дощу яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.

Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ —

яскраво зазеленіла озимина.

 

  1. Робота з підручником §23.
  • Виконання практичної вправи № 278.

 

 ІІІ. ВИКОНАННЯ СИСТЕМИ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ ТВОРЧОГО ХАРАКТЕРУ

 1. Робота біля дошки. Індивідуальні картки учням.

Дослідження-трансформація простих речень у складні.

Трансформувати прості речення у складні (складносурядні, складнопідрядні, безсполучникові). Визначити смислові відношення між частинами складних речень.

 

Через розмиті дороги будівництво мосту припинено.

Раннього осіннього вечора йшов дощ.

Під час туристського походу хлопці й дівчата значно здружилися.

Через рік у нашому місті збудували новий залізничний вокзал.

 

Обговорення:

  • Чи змінюється зміст конструкцій у зв’язку з перебудовою їх?
  • У яких  реченнях смислові відношення виражено яскравіше?

 

2. Робота в групах (3-4 учні). Виконання завдань пошуково-аналітичного характеру за планом.

  Трансформувати подані складні речення в безсполучникові.

  Записати, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Визначити смислові відношення.

  Зробити висновок, починаючи словами «Синонімічними є безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями… і  … речення…»

 

Завдання №1

  1. Луки були пишні, і ниви багаті, і сади густі (Ю. Смолич).
  2. Першими покуштували картоплю іспанські моряки, а потім вона потрапила до Італії (І. Вихованець).
  3. Кішки гризуться, а мишам привілля (Нар. творчість).

 

Висновок.  Синонімічними є

 безсполучникові складні речення зі значенням переліку дій, подій, явищ, що відбуваються одночасно або послідовно, і складносурядні речення з повторюваними чи неповторюваними сполучниками і (й), та (у значенні і);

— безсполучникові складні речення зі значенням протиставлення,

 

  Завдання №2

  1. Під вечір по селу розійшлося, що йдуть козаки (М. Коцюбинський).
  2. Юрине серце завмирає, він знає, що це йому снилося вже не раз (Ю. Смолич)
  3. Геніальні твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Лесі Українки доводять, що українська мова є мовою великого й гордого народу(Б. Харчук).

 

Висновок.   Синонімічними є

— безсполучникові складні речення, яким характерні смислові відношення причини, пояснення чи доповнення і складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними, означальними, причини.

 

Завдання №3

  1. Коли вдарили козаки веслами у воду, одскочив дуб од берега… (А. Кащенко).
  2. Якщо на столі лежить паляниця, буде продовження роду (В. Скуратівський).
  3. Побачу цю ніжну, тремтливу вербу-красуню, і наринають світлі спогади дитинства (В.Скуратівський).

 

 

 

 

Висновок.         Синонімічними є

— безсполучникові складні речення з часовими, умовними, наслідковими відношеннями та складнопідрядні речення з підрядними часу, умови, наслідку або складносурядні речення з єднальними сполучниками.   

 

Презентація результатів роботи.

 

ІV. УДОСКОНАЛЕННЯ ПУНКТУАЦІЙНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК З ТЕМИ 

Самостійна робота.

Записати текст, розставляючи пропущені розділові знаки. Виділити граматичні основи в безсполучникових складних реченнях. Накреслити схеми. 

Людина все найдорожче увічнює у слові. З давніх-давен використовують слово не просто так воно показує культуру народу уславлює націю. Подумати лише із маленького слова народжується могутня мова. Безперечно вона бере свій початок зі слова мати найголовнішого й найріднішого в житті кожного… (А. Чекаренко). 

 

Здійснити синтаксичний розбір речення: 1 варіант – друге речення, 2 варіант – третє речення.

 

V. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ. РЕФЛЕКСІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ

1. Заключна бесіда:

Чи цікавим був для вас урок?

На початку уроку ми визначили  завдання й мету нашої роботи.

Чи досягли ми цієї мети?

Я  знаю!            Я вмію!            Я можу!

На скільки балів зрозумів тему уроку? 

 

2. Оцінювання учнів

 

 VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Виконати вправу 280.

Виконати тестові завдання до теми «Складне безсполучникове речення» (с.174-177).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виконання завдань пошуково-аналітичного характеру за планом.

  Трансформувати подані складні речення в безсполучникові.

  Записати, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Визначити смислові відношення.

  Зробити висновок, починаючи словами «Синонімічними є безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями… і  … речення…»

 

  1. Луки були пишні, і ниви багаті, і сади густі (Ю. Смолич).
  2. Першими покуштували картоплю іспанські моряки, а потім вона потрапила до Італії (І. Вихованець).
  3. Кішки гризуться, а мишам привілля (Нар. творчість).

 

 

 

Виконання завдань пошуково-аналітичного характеру за планом.

  Трансформувати подані складні речення в безсполучникові.

  Записати, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Визначити смислові відношення.

  Зробити висновок, починаючи словами «Синонімічними є безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями… і  … речення…»

 

  1. Луки були пишні, і ниви багаті, і сади густі (Ю. Смолич).
  2. Першими покуштували картоплю іспанські моряки, а потім вона потрапила до Італії (І. Вихованець).
  3. Кішки гризуться, а мишам привілля (Нар. творчість).

 

 

Просте речення

Складносурядне

речення

Складнопідрядне

речення

Безсполучникове

складне речення

Після дощу яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.

Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ —

яскраво зазеленіла озимина.

Виконання завдань пошуково-аналітичного характеру за планом.

  Трансформувати подані складні речення в безсполучникові.

  Записати, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Визначити смислові відношення.

  Зробити висновок, починаючи словами «Синонімічними є безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями… і  … речення…»

 

  1. Під вечір по селу розійшлося, що йдуть козаки (М. Коцюбинський).
  2. Юрине серце завмирає, він знає, що це йому снилося вже не раз (Ю. Смолич)
  3. Геніальні твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Лесі Українки доводять, що українська мова є мовою великого й гордого народу(Б. Харчук).

 

Виконання завдань пошуково-аналітичного характеру за планом.

  Трансформувати подані складні речення в безсполучникові.

  Записати, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Визначити смислові відношення.

  Зробити висновок, починаючи словами «Синонімічними є безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями… і  … речення…»

 

  1. Під вечір по селу розійшлося, що йдуть козаки (М. Коцюбинський).
  2. Юрине серце завмирає, він знає, що це йому снилося вже не раз (Ю. Смолич)
  3. Геніальні твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Лесі Українки доводять, що українська мова є мовою великого й гордого народу(Б. Харчук).

 

Просте речення

Складносурядне

речення

Складнопідрядне

речення

Безсполучникове

складне речення

Після дощу яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.

Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ —

яскраво зазеленіла озимина.

Виконання завдань пошуково-аналітичного характеру за планом.

  Трансформувати подані складні речення в безсполучникові.

  Записати, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Визначити смислові відношення.

  Зробити висновок, починаючи словами «Синонімічними є безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями… і  … речення…»

 

  1. Коли вдарили козаки веслами у воду, одскочив дуб од берега… (А. Кащенко).
  2. Якщо на столі лежить паляниця, буде продовження роду (В. Скуратівський).
  3. Побачу цю ніжну, тремтливу вербу-красуню, і наринають світлі спогади дитинства (В.Скуратівський).

 

Виконання завдань пошуково-аналітичного характеру за планом.

  Трансформувати подані складні речення в безсполучникові.

  Записати, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Визначити смислові відношення.

  Зробити висновок, починаючи словами «Синонімічними є безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями… і  … речення…»

 

  1. Коли вдарили козаки веслами у воду, одскочив дуб од берега… (А. Кащенко).
  2. Якщо на столі лежить паляниця, буде продовження роду (В. Скуратівський).
  3. Побачу цю ніжну, тремтливу вербу-красуню, і наринають світлі спогади дитинства (В.Скуратівський).

 

 

Просте речення

Складносурядне

речення

Складнопідрядне

речення

Безсполучникове

складне речення

Після дощу яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.

Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ —

яскраво зазеленіла озимина.

Просте речення

Складносурядне

речення

Складнопідрядне

речення

Безсполучникове

складне речення

Після дощу яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.

Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ —

яскраво зазеленіла озимина.

 

 

Просте речення

Складносурядне

речення

Складнопідрядне

речення

Безсполучникове

складне речення

Після дощу яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.

Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ —

яскраво зазеленіла озимина.

 

 

Просте речення

Складносурядне

речення

Складнопідрядне

речення

Безсполучникове

складне речення

Після дощу яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.

Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ —

яскраво зазеленіла озимина.

 

 

Просте речення

Складносурядне

речення

Складнопідрядне

речення

Безсполучникове

складне речення

Після дощу яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.

Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.

Пройшов дощ —

яскраво зазеленіла озимина.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.5
Загальна:
4.5
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Рульов Володимир Андрійович
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    4.0
  2. Тарасова Олена Євгеніївна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Українська мова 9 клас (Авраменко О.М.)
Додано
2 грудня 2018
Переглядів
16293
Оцінка розробки
4.5 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку