Урок музичного мистецтва у 2-му класі з теми "Виражальне та зображальне в музиці"
Мета:
НавчальнаЗнайомство з творчістю німецького композитора
Л.Бетховена.
Формування поняття про виражальні можливості
музики.
Ознайомлення учнів з особливостями та властивостями музичної мови;
Навчання учнів уважно слухати музику, та аналізувати її.
Знайомство з елементами музичної грамоти.
Розвиваюча: Розвиток образного сприймання музичних творів,
вміння аналізувати наданий матеріал.
Розвиток емоційної сфери учнів, уміння розрізняти настрої музики;
Розвиток вокально-хорових навичок.
Розвиток творчих здібностей учнів.
Розвиток навичок сольфеджування.
ВиховнаВиховувати в учнів культуру слухання музики та зацікавленість нею.
Виховувати інтерес до різних видів музичної
діяльності на уроці.
М Е Т О Д И: Проблемно – пошуковий,
Дослідницький,
Інформаційно – репродуктивний.
Урок музичного мистецтва у 2-му класі
Людмила Служава,вчитель-методист музичного мистецтва вищої категорії багатопрофільної гімназії №2,
м.Бердянськ, Запорізька обл..
Мета:
Навчальна Знайомство з творчістю німецького композитора
Л.Бетховена.
Формування поняття про виражальні можливості
музики.
Ознайомлення учнів з особливостями та властивостями музичної мови;
Навчання учнів уважно слухати музику, та аналізувати її.
Знайомство з елементами музичної грамоти.
Розвиваюча: Розвиток образного сприймання музичних творів,
вміння аналізувати наданий матеріал.
Розвиток емоційної сфери учнів, уміння розрізняти настрої музики;
Розвиток вокально-хорових навичок.
Розвиток творчих здібностей учнів.
Розвиток навичок сольфеджування.
Виховна Виховувати в учнів культуру слухання музики та зацікавленість нею.
Виховувати інтерес до різних видів музичної
діяльності на уроці.
М Е Т О Д И: Проблемно – пошуковий,
Дослідницький,
Інформаційно – репродуктивний.
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет Л.Бетховена.
МУЗИЧНИЙ МАТЕРІАЛ: Л. Бетховен «Марш»;
Л. Бетховен «Весела. Сумна»;
поспівка «Дзвінка пісенька»,
білоруська народна пісня «Перепілонька».
Б. Савельєв; А. Хайт « Навіть неприємність не засмутить нас».
Обладнання: Магнітофон, фортепіано, комп’ютер, екран,
Мультимедійна установка; дитячі музичні інструменти,
підручник з музики для 2-го класу, музичні таблиці,
карта острову Музики, кольорові картки, фонохрестоматія,
виставка малюнків учнів; мультимедійна презентація
до уроку.
ТИП УРОКУ: Комбінований.
Хід уроку
Учні входять до класу під музичний супровід («Марш» Л.Бетховена).
Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання
Настрій учнів:
Учитель: - Діти, ви зайшли сьогодні до класу під нову для вас музику.
Яке вона справила на вас враження?
/ відповіді дітей: Музика весела, бадьора./
Учитель: - Вона змінила ваш настрій?
Про що вона вам розповіла?
/ який гарний сьогодні день/
Учитель: - За допомогою кольорових карток покажіть мені
- який зараз у вас настрій?
/ діти вибирають необхідні кольори і показують вчителю/
Учитель: - Бачу, що теплі, веселі відтінки переважають, тому можна починати урок.
2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Музика відкриває нам загадковий, чарівний світ наших вражень, почуттів. Кожна людина відчуває різні настрої, а музика відображає їх, розповідає про людські почуття.
Ось чому я звертаю увагу на ваш настрій.
♦ Які саме настрої є?
♦ Чи можемо ми почути їх у музиці?
Разом ми зможемо відповісти на ці запитання, якщо ви будете уважними на уроці.
Ми вирушаємо у подорож на казковий острів під назвою «Музика».
Тут є багато палаців і будинків, а ворота у них відкриваються тільки в тому випадку, якщо ви виконаєте завдання. Тримають цей острів наші старі знайомі кити. Як їх звати?
/ пісня; танець; марш/
Давайте розділимося на команди. Кожен ряд – це команда. За кожну правильну відповідь отримаєте прапорець. Яка команда збере більше прапорців – та і переможе. А тепер вирушаємо у подорож.
3. ВИВЧАННЯ ТВОРЧОСТІ КОМПОЗИТОРА – Л. БЕТХОВЕНА.
Сьогодні я хочу познайомити вас з композитором, чия музика підняла вам настрій на початку уроку. Хто був уважним, зможе визначити тип цієї музики?
/ це був марш/
Молодці. Завдання виконали. Двері відчиняються.
/ демонстрація портрету композитора/
Це – німецький композитор Людвіг Ван Бетховен.
Дуже трагічна доля була у цього талановитого композитора.
Уявіть собі – понад 200 років тому, у німецькому місті Бонні жив хлопчик на ім. я Людвіг. Коли йому було стільки років, як зараз вам, він вже виступав з концертами. Першим вчителем музики у Людвіга був його батько, придворний музикант. Це був жорстокий вчитель. По 10 годин на день він примушував сина займатися музикою. У 30 років Бетховен тяжко захворів і втратив слух. Але він продовжував створювати неперевершені музичні твори. Його музика вчить бути сильними і мужніми у боротьбі з життєвими негараздами. Твори Бетховена передають енергію і волю героїв, їх настрій.
4.ОСНОВНА ЧАСТИНА Слухання музики
Прослухаємо один з творів Бетховена. Ви почуєте різні настрої, а які – визначить самі. Назву твору я поки вам казати не буду.
Уважно слухаємо музику. Звертаємо увагу:
♦ Яким є характер прослуханої музики?
♦ Чи весь час музика була однаковою за настроєм?
♦ Як чергуються настрої у цій п’єсі?
СЛУХАННЯ: Л.Бетховен «Весела. Сумна».
/відповіді: характер змінювався 3 рази/
Учитель: Так, настрій у п'єсі змінюється тричі.
Як саме, визначимо після повторного слухання.
Передайте характер прослуханої музики у рухах:
♦ веселий характер відбиттям пульсу мелодії;
♦ сумний характер — плавним рухом рук.
Повторне слухання твору «Весела. Сумна» Л. Бетховена
♦ Викладіть на парті у відповідному порядку «сонечка» та «хмаринки».
♦ Доберіть назви для музичних частин цього твору.
Композитор назвав цю п'єсу дуже просто — «Весела. Сумна». Але ж у творі три частини, скажете ви. Можливо, автор не захотів завершувати свій твір на сумній ноті, тому обрав радісне, веселе завершення.
Давайте знов повернемося на наш острів. Дивіться, друга хатинка яка цікава – половина розфарбована світлими фарбами, половина – темними.
Чому? У музиці фарби мають свої назви. Подивимось, хто живе у ній?
Треба відгадати загадку: Хто шикує всі підряд
Нотки у музичний ряд?
Світлий лад – це лад ( МАЖОР)
А затемнений – ( МІНОР)
Ворота відкриваються. Тут живуть відомі нам музичні лади.
/ демонстрація ілюстрації на екрані/ .
Композитор назвав цю п'єсу дуже просто — «Весела. Сумна». Але ж у творі три частини, скажете ви. Можливо, автор не захотів завершувати свій твір на сумній ноті, тому обрав радісне, веселе завершення.
Який лад має твір, що ми прослухали ?
/ Весела – мажор; Сумна – мінор/
У одному музичному творі зустрілися два лади. А який буде головним?
Закінчується цей твір на мажорній, бадьорій ноті у мажорному ладі.
Він і є головним.
5. МУЗИЧНА ГРАМОТА.
Міг Людвіг Бетховен написати свої геніальні твори, не знаючи нот?
/ ні /
Тому і ми з вами не зможемо зрозуміти музику, не знаючи нот.
Є за горами крутими, за протоками стрімкими,
У далекій стороні, у музичній царині,
За лісами, за курганом диво – замок
Нотним станом називають цей казковий замок п’ятиповерховий.
Мешкають у замку тім сестри, їх відомо сім.
( відкриваються двері у хатинці)
Учениця: Ці кружечки невеличкі мають дуже гарні звички:
Нам підкажуть за потреби, як співати чи грати треба.
- Дивимось на дошку і пригадуємо, як звуть наших сестричок.
/ діти дивляться на екран, називають ноти, які з являються по черзі/
- Проспіваємо звукоряд.
- Діти, коли ви співали по нотах, чи звернули увагу, що вони не однакові?
/ Вони по різному розфарбовані/
Музиканти записують ритм нотними знаками різної тривалості.
Дивимось на екран.
Ось нота ціла – кругленька вся і біла. Поки її співаєм – до чотирьох считаєм.
Ось ноти половинні – це дві частини в цілій.
Поки ми їх співаєм – до двох в думках считаєм.
А в ноті половинній – дві четвертних увійде
Ноти ті, що хвостик мають – їх восьмими називають. Їх у ноті четвертній одразу дві.
А щоб вам було зрозуміло ми їх по яблукам поділили .
Дома спробуйте самі.
6.Вокально-хорова робота
А тепер,щоб добре розспіватися,відкриваємо підручник і виконаємо
поспівку «Дзвінка пісенька» з показом руху мелодії рукою
Спробуємо створити музичний супровід.
Виконаємо цю поспівку з акомпаніментом.
Учитель. У музиці, зокрема в пісні, ми можемо передавати не тільки радість та сум. У пісні ми виражаємо тривогу, ніжність, співчуття. Саме такі настрої ми можемо відчути у білоруській народній пісні «Перепілонька». Послухайте її та дайте відповідь на запитання.
♦ 3 яким настроєм виконується ця пісня?
Слухання та розучування білоруської народної пісні «Перепілонька»,
робота над диханням, артикуляцією, плавним звуковеденням.
Ваші відповіді показують, що ви уважно слухали музику, старанно працювали і зрозуміли тему нашого уроку.
Спробуємо зробити висновок : про що може говорити нам музика?
/ вона може виражати настрої людей/
А що нам допомагає мати гарний настрій?
/ мультфільми / Видкриємо останні ворота у будинку.
Сьогодні до нас завітав ваш улюблений герой з мультфільмів. Хто це?
Перегляд уривку з мультфільму «Кіт Леапольд»
/це кіт Леопольд/
7.Фізкультхвилинка під пісню Б. Савельєва; А. Хайта « Навіть неприємність не засмутить нас».
Пригадайте, яким був Леопольд у мультфільмах?
Складання асоціативного куща
веселий добродушний освічений дружелюбний високоморальний
культурний Кіт Леопольд обдарований
уміє прощати
сміливий витривалий все пробачає
8. ПІДСУМОК УРОКУ.
Р Е Ф Л Е К С І Я : Що вас сьогодні найбільше зацікавило?
Що вразило?
Які види роботи вам сподобались?
Ц І Н Е Н Н Я: Покажіть будь ласка колір, який відповідає вашому
настрою в кінці нашого уроку?
Бачу, що настрій у вас не зіпсувався; ви сьогодні гарно
попрацювали. А хто на вашу думку працював краще
всіх?
На цьому наш урок закінчено. Бажаю вам гарного
настрою протягом дня. Дякую за роботу
/ Учні виходять із класу під музичний супровід («Весела. Сумна»
Л. Бетховена/