Урок музичного мистецтва з теми: “Музичні жанри в театрі і кіно”. (6 клас)
Мета: вчити учнів цілісному сприйняттю музики у взаємозв’язку з іншими видами мистецтва; розвивати вокально - хорові навички, формувати вміння робити порівняльний аналіз музичних творів; виховувати естетичний смак, інтерес до класичної та сучасної музики, глядацьку культуру.
Обладнання: фортепіано, комп’ютер
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності.
Музичне привітання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя: Сьогодні в нас незвичайний урок. Ми подорожуватимемо світом театру і кіно, спробуємо з’ясувати, яке місце належить музиці в цих синтезованих видах мистецтва. А якою буде наша подорож, допоможе кросворд, що зараз ви і розгадаєте.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Розгадування кросворду (робота в групах).
|
|
1 |
в |
о |
к |
а |
л |
|
|
|
|
|
2 |
б |
а |
л |
е |
т |
|
|
|
3 |
м |
ю |
з |
и |
к |
л |
|
|
|
4 |
о |
р |
к |
е |
с |
т |
р |
5 |
о |
п |
е |
р |
а |
|
|
|
|
1. Мистецтво співу латинською мовою називається... (вокал).
2. Музично - сценічний жанр, зміст якого розкривається мовою музики і танцю... (балет).
3. Музично - сценічний жанр, у якому переплітаються діалоги, спів, інструментальна музика, хореографія... (мюзикл).
4. Колектив музикантів - інструменталістів, об’єднаних для спільного виконання музики... (оркестр).
5. Музично - театральний жанр, у якому дія поєднується з музикою - вокальною й інструментальною, балетом, образотворчим мистецтвом (декорації, костюми, грим) (опера).
Учитель звертає увагу учнів на ключове слово кросворду - казка.
- Протягом уроку ми будемо звертатися до цих музичних термінів. А зараз перша зупинка нашої подорожі - вокал.
ІV. Вокально - хорова робота.
1. Розспівування. Вокальні вправи на зимову тематику.
2. Хоровий спів. "Ой прийшла зима" муз. М. Мозгового, сл. А.Демиденка.
Слово вчителя. Традиційно на січень припадає найбільше свят.
- Яке головне свято новорічного циклу?
- Яку пісню - колядку ви знаєте?(відповіді учнів).
3. Хоровий спів. "Нова радість стала" (колядка).
V. Узагальнення і систематизація знань.
Учень 1. Різдво - свято миру, душевного спокою, відпочинку. Це одне з
найсвітліших християнських свят, яке відзначається з особливим
благоговінням. Не випадково, письменники і музиканти
зверталися до цієї теми. Не залишився байдужим і видатний
письменник М.В.Гоголь, що народився в Україні. Він описав
фантастичні події ночі перед Різдвом, яку люди з давніх- давен
наділяли здатністю надавати звичайним предметам чарівної сили.
Учень 2. Одна із найфантастичніших повістей М. Гоголя - "Ніч перед Різдвом".
Вона входить до циклу під назвою "Вечори на хуторі біля Диканьки".
Події відбуваються в Україні, в Диканці. М.Гоголь з любов’ю описує
обряди українського народу, його побут і звичаї, передає атмосферу
свята в рідній Україні. Як сказав Віссаріон Белінський, "Ніч перед
Різдвом є ціла повна картина домашнього життя народу, його
маленьких радощів, його маленьких негараздів, тут вся поезія його
життя".
Учень 1: Останній день перед Різдвом пройшов. Зимова ясна ніч наступила.
Виглянули й засяяли зірки. Місяць величаво піднявся на небо
посвітити всім добрим людям і всьому світу, щоб було весело
колядувати і славити Христа. Оксана (виходить дівчина), 17-ти річна
дочка козака Чуба, про красу якої говорили у всій Диканці,
залишилася вдома одна...
Інсценування з повісті "Ніч перед Різдвом"
Дійові особи: Оксана, Вакула, Одарка.
Оксана (перед ручним люстерком): - І звідки ця слава пішла, ніби я гарна? Неправду кажуть, я зовсім не гарна. Може, чорні брови чи очі мої такі гарні, що вже й рівних їм немає у світі? Що гарного в цьому носі, в щоках і в устах? Та невже такі вже гарні мої чорні коси? Я бачу, що зовсім не гарна (відштовхнула від себе люстерко, скрикнула) ні, гарна я! Ой, яка гарна! Диво!
Тихо входить Вакула.
Вакула: - Дивна дівчина! З годину стоїть і вглядається в люстерко і не
надивиться, та ще й вихваляє себе в голос.
Оксана (обернувшись, побачила коваля й скрикнула):
- Чого прийшов сюди? Невже хочеш, щоб виштовхувала за поріг
лопатою?
Вакула: - Не сердься на мене! Дозволь хоч поговорити, хоч подивитися на тебе!
Оксана: - Хто ж тобі боронить? Говори й дивись (сідає на лаву).
Вакула: - Дозволь і мені сісти біля тебе.
Оксана (відштохнувши від себе):
- Йди геть! Від тебе димом тхне. Чи не обмазав ти й мене своєю сажею (відходить від нього і знову дивиться в люстерко).
Оксана: - Щось дівчата досі не прийшли. Що це означає? Мені скучно.
Вакула: - Тобі з ними весело?
Оксана: - Та вже ж веселіше, ніж з тобою. Ой, стукає хтось. Може, дівчата? (виходить)
Входять Оксана і Одарка.
Оксана: - Е, Одарко! У тебе такий чоловік, що все тобі купує, а мені нема кому
дістати таких гарних черевичок.
Вакула: - Не сумуй, Оксано! Я дістану тобі такі черевички, які рідко й панночка
взуває.
Оксана: - Ти? Побачу, де ти візьмеш такі черевички, які б я взула на мою ногу?
Хіба ті, що взуває цариця?
До Одарки:
- Будь свідком: якщо Вакула принесе ті ж самі черевики, які взуває
цариця, то ось моє слово: в ту ж мить я піду за нього заміж!
Вакула: - Прощавай, Оксано! Дури, кого знаєш, а мене вже не побачиш! Не
поминайте лихом!
Учень 2: Вакула здійснює подорож до столиці, де потрапляє в делегацію
Запорізьких козаків і на прийомі в Катерини ІІ випрошує черевички.
Повернувшись в Диканьку, він іде з подарунками до Чуба сватати
Оксану, яка з радістю його зустрічає і готова вийти за нього й без
черевиків.
Слово вчителя: Цей твір настільки сподобався композиторам різних епох та
часів, що вони поклали в основу своїх музичних творів однойменну
повість М.В.Гоголя, яка і стала сюжетом для літературного тексту.
- Як називається літературний текст до музично - драматичного
твору? (Лібрето)
VІ. Сприйняття і порівняльний аналіз музичних творів.
Слово вчителя: Сьогодні ми послухаємо з вами фрагменти з:
- опери "Ніч перед Різдвом" російського композитора
М.А.Римського - Корсакова;
- балету "Ніч перед Різдвом" композитора, нашого сучасника з
Дніпропетровська Віталія Калиновського;
- мюзикла "Вечори на хуторі біля Диканьки" відомого композитора і
продюсера грузинського походження, що мешкає в Києві,
Костянтина Меладзе.
1. Сприйняття нової музики.
2. Робота в групах (кожна група працює над своїм питанням, а потім
знайомить присутніх з результатами досліджень).
1. "Художники" (одержали домашнє завдання: підготувати афіші до музичних творів, які будуть звучати на уроці).
2. "Історики".
- З’ясуйте, коли виникли жанри опера, балет, мюзикл. Назвіть найвідоміших композиторів, які творили в цих жанрах.
3. "Аналітики".
- Назвіть, які види мистецтв об’єднані в опері, балеті, мюзиклі.
4. "Психологи".
- Скажіть, якому композитору вдалося найточніше передати глибину почуттів героїв. Свою думку аргументуйте.
5. "Музикознавці".
- Порівняйте манеру співу в опері та мюзиклі;
- Чим відрізняється музичний супровід вистав, що ми щойно слухали.
VІІ. Домашнє завдання.
Зробити ескіз декорації або костюмів до музичної вистави (на вибір)
VІІІ. Висновок уроку.
Вправа "Мікрофон"
- Яка роль належить музиці в опері, балеті, мюзиклі (відповіді учнів)
Учитель звертає увагу учнів на екран.
- Скажіть, чи все ви назвали, відповідаючи на запитання.
Музика:
IX. Підсумкове оцінювання діяльності учнів.
Слово вчителя: Дякую за роботу на уроці і, як подарунок, прийміть, будь ласка, пам’ятки про правила поведінки в театрі.
Пам’ятка
Правила поведінки в театрі
* Приходьте в театр завчасно, за 15 - 20 хвилин до початку спектаклю.
* Одяг залишайте в гардеробі.
* Не займайте чужого місця
* Вимкніть мобільний телефон.
* Побачивши знайомих в залі, не махайте рукою, достатньо привітно кивнути головою.
* Не їжте, не пийте в залі.
* Дотримуйтеся тиші під час вистави.
* Підтримуйте оплесками найцікавіші моменти спектаклю.
* Не виходьте під час вистави із зали без поважної причини.
* Подякуйте оплесками акторам після закінчення спектаклю.