Вчитель: Косінчук Інна Геннадіївна
Тема: My favourite kind of sport
Цілі:
-
активізувати лексику за темою “Sport”; розширити знання учнів про види спортивних ігор та їх значення в житті людини; формувати навички діалогічного та монологічного мовлення; розвивати навички аудіювання та читання.
-
сприяти розвитку допитливості, мовної здогадки, мовних навичок усного та письмового мовлення на іноземній мові.
-
виховувати бажання до здорового способу життя.
Тип уроку: комбінований урок
Методи і прийоми: бесіда, пояснення, словесне заохочування, ігрові, наочні.
Наочність та обладнання: дошка, ноутбук, екран, слайди, відеоролик, стрічка, м’яч, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1) Привітання. Вправа зі стрічкою
Пропоную учням привітатись за допомогою стрічки. Учні представляють себе та передають стрічку один одному.
-
Good morning, children! I’m your coach today. Do you know who is coach? (тренер-інструктор). Let`s get acquainted!
Передаєм стрічку, вітаємось.
-
As you can see, this ribbon unites us at this lesson. Tell me, please, where people can use it?
-
You are right in sport.
2)Уведення в іншомовну атмосферу
Пропоную учням продивитись відео ролик для мотивації роботи над темою уроку
-
Let`s see a motivation video, that will help us to tune in to the topic. * to tune in- налаштуватись
-
Look at screen. Do you like sport? Did you see your favourite kinds of sport?
-
So, the topic of our today’s lesson is “ My favourite kind of sport”
-
Визначення мети уроку та план проведення уроку
1
|
2б
|
2
|
2б
|
3
|
2б
|
4
|
2б
|
5
|
2б
|
6
|
2б
|
-
If we have sporty theme today, I offer you to have sporty lesson today. And we’ll name it “The Smart Race” and out contest for today:
-
Contest 1: “ Sport for you”
-
Contest 2: “Guess the kind of sport”
-
Contest 3: “Sport conversation”
-
Contest 4: “ Verbs basketball”
-
Contest 5: Introduce your favourite kind of sport
-
Сonclusion
-
Оцінювання : самооцінка виставляється до кожного завдання в « кубок самооцінки»
-
Девіз уроку
-
So, I offer to you our motto: “ Set your goals high and stop till you get there”.
( Ставте цілі високи та не зупиняйтесь поки їх не досягнете)
ІІ. Основна частина уроку
-
Актуалізація опорних знань учнів
-
So, what sport is for you? Make a mindmap (з використанням підказок « хмаринки слів»
-
Do you know poem or proverbs about sport?
-
Let’s speak about sport. Game “Wordwall” https://wordwall.net/resource/5852708/questions-about-sport
-
And what do you know about sports? Guess the riddles. Read the description of the sport and try to guess what kind of sport is it?
Riddles
-
It is a team game. Both men and women can play it. The players have a ball. They play the ball with their hands. There are six players in each team. ( volleyball)
-
It is very popular game in England and Ukraine. The players kick the ball with their feet into the goal of the opposite side. ( football)
-
It is a very beautiful kind of sport. The sportsmen do some exercises and dance to music on the ice. The dancers have very nice costumes on. (figure skating)
-
This game is played everywhere – in Ukraine and in other countries too. It was first played in the USA. To play this game you need a ball and a basket. (basketball)
-
We do this sport in a place full of water where you enjoy dive. (swimming)
-
Game “ The fourth is needless” You have to find needless word.
Team games
|
Water sports
|
Individual games
|
basketball
|
sailing
|
running
|
volleyball
|
swimming
|
fencing
|
chess
|
water polo
|
hockey
|
football
|
long jumping
|
horse riding
|
-
And now, work in pairs and write as you can words to the group.
-
Аудіювання
-
Ok, let`s listen the dialogue about teens favourite sports. Then complete this cards about their conversation.
-
Have you joined to sport club?
-
No, I haven’t. I don’t think about it.
-
Maybe you’ve joined to your favourite sport club? What sport do you like?
-
I like basketball and volleyball.
-
I like basketball too. Maybe join to our our club?
-
No, I prefer football. And you?
-
I really like baseball. I am good at catching the ball.
-
Cool! Let`s play baseball after school!
|
-
Have you joined to ________ club?
-
No, I haven’t. I don’t think about it.
-
Maybe you’ve _______ to your favourite sport club? What sport do you _______?
-
I like _________ and ____________.
-
I like basketball too. Maybe join to our our _________?
-
No, I prefer __________. And you?
-
I really like __________. I am good at catching the ball.
-
Cool! Let`s play baseball after school!
-
Діалогічне мовлення
-
Учні заповнюють картки та складають аналогічні діалоги.
-
Граматика Verbs: Go, Do, Play
Граматичний баскетбол. Учні розташовують назви видів спорту до відповідного кошика.
-
Монологічне мовлення.
Учні отримують картки та заповнюють пропуски словами. Потім на основі зразку складають свої розповіді про улюблений вид спорту.
ІІІ Заключна частина уроку
-
Гра « Хто я?»
Учням одягається корона з прізвищем відомого спортсмена. Клас має описати його та вид спорту, яким він займається, не називаючи його ім’я.
-
Підведення підсумків
Гра з м’ячем T-P1-P2
-
Домашнє завдання