Тема: Аналіз графічного складу зображень на кресленні. Геометричні
побудови: поділ відрізка, кола і кута на рівні частини.
Мета: Ознайомлення учнів із аналізом графічною складу зображень на
кресленні. Формування навичок геометричних побудов:
поділ відрізка, кола і кута на рівні частини.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
геометричні тіла, що утворюють його поверхню?
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Щоб визначити форму предмета, його уявно розчленовують
на геометричні тіла, які його утворюють. А щоб накреслити цей
предмет, треба зробити ряд графічних побудов, наприклад:
Розчленування процесу виконання креслення на окремі графічні
операції називається аналізом графічного складу зображення.
Для чого потрібен аналіз графічного складу зображень?
(Відповідь: визначення графічних операцій, з яких складається
побудова креслення, полегшує його виконання.)
2. Робота в групах.
Учням роздаються картки з кресленням і вони проводять аналіз
графічного складу зображення.
3. Геометричні побудови на кресленні.
Повторити раніше засвоєнні знання з геометрії.
Клас ділиться на три групи і кожній групі вручається картка із
завданням. (див. додаток)
рівних частин.
4. Слово вчителя.
1) Поділ прямого кута на три рівні частини.
2) Поділ кола на три рівні частини (циркуль, лінійка).
3) Поділ кола на п'ять рівних частин.
4) Поділ кола на шість рівних частин (циркуль, лінійка).
5) Поділ кола на чотири і на вісім рівних частин (лінійка,
рівнобедрений косинець).
ІІІ. Закріплення вивченого на уроці.
Кожній групі вручаються картки із завданням.
Картка №1
1. Як називається розчленування процесу побудови контуру
зображення на окремі геометричні побудови?
а) аналіз графічного складу зображення;
6) аналіз технічного складу зображення;
в) аналіз зображення;
г) аналіз креслення;
д) синтез геометричного складу зображення.
2. Які кути можна побудувати за допомогою косинця і
лінійки?
а) прямі;
б) гострі;
н) тупі;
г) 30 о, 45 о, 90 о, 120 о, 60 о;
д) 15 о, 30 о, 45 о, 60 о, 75 о, 120 о, 135 о, 150 о.
3. Побудуйте квадрат із стороною 50 мм. Проведіть у ньому
вертикальні паралельні лінії на відстані 5 мм одна від одної.
Картка №2
1. За допомогою якого креслярського інструмента можна
побудувати будь-який кут на креслені?
а) косинця з кутами 30о, 60 о, 90 о;
6) косинця з кутами 45 о, 45 о, 90 о;
в) транспортира;
г) циркуля;
д) лінійки;
2. Чому дорівнює розхил циркуля при діленні кола на три
рівні частини?
а) діаметру кола;
б) радіусу кола;
в) 3;
г) діаметру кола, поділеному на 3;
д) радіусу кола, поділеному на З;
3. Побудуйте рівносторонній трикутник із стороною 60 мм.
Проведіть у ньому похилі лінії, паралельні його бічній
стороні на відстані 10 мм одна від одної.
Картка №3
1. Які кути можна графічно поділити на три рівні частини?
а) гострі;
6) тупі;
в) прямі;
г) гострі й прямі;
д) прямі й тупі.
2. Чому дорівнює розхил циркуля при діленні кола на шість
рівних частин?
а) діаметру кола;
б) радіусу кола;
в) 6;
г) Діаметру кола, поділеному на 6;
д) Радіусу кола, поділеному на 6.
3. Побудуйте вписаний у коло діаметром 50 мм
рівносторонній трикутник, вершина якого лежить на
горизонтальній центровій лінії праворуч від центра кола.
ІV. Домашнє завдання.
Вивчити §5, виконати завдання на сторінці 104.
Додаток.
Картка №1
1. Провести кілька горизонтальних паралельних ліній за допомогою косинця
і лінійки.
2. Через точку С провести пряму, паралельну
заданій прямій АВ (косинець і лінійка).
3. Через точку С провести перпендикуляр
до прямої АВ.
4. Побудувати кути 30 о і 150 о за допомогою косинця і лінійки.
4*. Побудувати кути 75“ і 105“ використовуючи лінійку і косинці.
5. Поділити відрізок прямої на дві рівні частини за допомогою циркуля.
6. поділити відрізок АВ прямої на 4 рівні частини, використовуючи циркуль,
лінійку, косинець. (теорема Фалеса.)
7. Поділити гострий кут на дві рівні частини за допомогою циркуля.
Картка №2
1. Провести кілька вертикальних паралельних ліній за допомогою косинця і
лінійки.
2. Через точку С провести пряму, паралельну
заданій прямій АВ (косинець і лінійка).
3. Через точку С провести перпендикуляр
до прямої АВ.
4. Побудувати кути 60 о і 120 о за допомогою косинця і лінійки.
4*. Побудувати кути 75 о і 105 о використовуючи лінійку і косинці.
5. Поділити відрізок прямої на дві рівні частини за допомогою циркуля.
6. Поділити відрізок АВ прямої на 5 рівні частини, використовуючи циркуль,
лінійку, косинець. (теорема Фалеса.)
7. Поділити тупий кут на дві рівні частини за допомогою циркуля.
Картка №3
1. Провести кілька похилих паралельних ліній за допомогою косинця і
лінійки.
2. Через точку С провести пряму, паралельну
заданій прямій АВ (косинець і лінійка).
3. Через точку С провести перпендикуляр
до прямої АВ.
4. Побудувати кути 45 о і 135 о за допомогою косинця і лінійки.
4*. Побудувати кути 75 о і 105 о використовуючи лінійку і косинці.
5, Поділити відрізок прямої на дві рівні частини за допомогою циркуля.
6. Поділити відрізок АВ прямої на 6 рівні частини, використовуючи циркуль,
лінійку, косинець. (теорема Фалеса.)
7. Поділити прямий кут на дві рівні частини за допомогою циркуля.