ТЕМА :Визначення географічних координат за географічною картою.
МЕТА:
- закріпити знання учнів про градусну сітку,меридіани й паралелі;
- формувати вміння визначати «географічну широту» та «географічну довготу»;
- розвивати логічне мислення, удосконалити вміння працювати з географічними картами атласу.
ТИП УРОКУ: повторення й узагальнення знань, умінь та навичок.
ОБЛАДНАННЯ: атласи, фізична карта світу, підручник,
ТЕМА :Визначення географічних координат за географічною картою.
МЕТА:
- закріпити знання учнів про градусну сітку,меридіани й паралелі;
- формувати вміння визначати «географічну широту» та «географічну довготу»;
- розвивати логічне мислення, удосконалити вміння працювати з географічними картами атласу.
ТИП УРОКУ: повторення й узагальнення знань, умінь та навичок.
ОБЛАДНАННЯ: атласи, фізична карта світу, підручник,
ХІД УРОКУ
Добрий день! Усім зичу доброго настрою, творчої праці, взаєморозуміння, хорошого спілкування.
Любі діти, посміхніться один одному, зберіться з думками, будьте уважні, активні на уроці, доброзичливі. Робіть висновки, порівнюйте, не бійтесь помилитись, висловлюючи свої думки.
ІІ. Повідомлення теми уроку, мети.
Девіз уроку: Думати – колективно,
Діяти - оперативно,
Сперечатись – доказово
Це для всіх обов’язково.
Тож здобувайте знання. Вчіться. Ви можете ви здібні це вам під силу. Тож я зичу вам успіху!
IІI. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1. Прийом «Перевір себе»
Виявіть відповідність між поняттями і їх ознаками:
1) глобус
2) карта
3) меридіани
4) екватор
5) полюси
6) паралелі
A. Кола, умовно проведені на поверхні Землі, паралельно до екватора.
Б. Точки на земній поверхні, через які проходить уявна вісь Землі.
B. Уявна лінія, що поділяє земну кулю на дві півкулі.
Г. Умовні лінії на поверхні земної кулі, що проводяться від полюса до полюса і пересікають екватор під прямим кутом.
Д. Модель земної кулі.
Є. Зменшене та узагальнене зображення земної поверхні, географічні об’єкти якої позначені умовними знаками.
2.Прийом “Географічний крос” Швидкі запитання та відповіді.
Яку протяжність мають паралелі у градусах? ( 360 ) У кілометрах? ( різна )
Якою є протяжність меридіана в градусах? (180 ) У кілометрах? (20 тис.км.)
ІV. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
Кожен з нас має свою адресу. Країну, область, місто чи село, вулицю, № будинку чи квартири. Будь-яка точка земної поверхні також має свою географічну адресу – це географічні координати. І дуже важливо навчитися їх визначати. Що ми зараз вами і будемо робити. Знайомитися з географічними координатами і вчитися їх визначати.
Дивовижно, але,щоб визначити положення точки на земній поверхні достатньо всього двох чисел і 6 літер. Ці числа дійсно чарівні. Вони - рятівники, бо знаючи їх можна прийти на допомогу, знайти правильний шлях. Але якщо буде відсутня хоча б одна цифра чи літера, то пошуки потерпілих можуть тривати дні, тижні, місяці.
Згадайте, в якому творі описані такі події (Жуль Верн ”Діти капітана Гранта”)
V.Узагальнення основних теоретичних і практичних знань.
Зараз ми з вами визначимо географічні об’єкти за координатами
Прийом «географічний практикум». Робота з картою
Прийом ”Встанови відповідність”.
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
Встановіть відповідність між об’єктами з вказаними географічними координатами та материками, на яких вони знаходяться.
1. 55опн.ш., 37озх.д. А. Австралія
2. 39опн.ш., 80озх.д. Б. Євразія
3. 35опд.ш., 63озх.д. В. Північна Америка
4. 34опд.ш., 145осх.д. Г. Антрактида
Д. Південна Америка
2. За політичною картою світу визначте географічні координати запропонованих столиць окремих країн світу та запишіть їх у таблицю.
№ |
Столиця |
Країна |
Географічні координати |
|
Географічна широта |
Географічна довгота |
|||
1. |
Канберра |
|
|
|
2. |
Делі |
|
|
|
3. |
Вашингтон |
|
|
|
4. |
Буенос-Айрес |
|
|
|
5. |
Мехіко |
|
|
|
Прийом ”У пошуках істини”.
I група.
У 1871 р. один відомий мандрівник висадився на берег великого острова на 0,50пд.ш. і 1460сх.д., щоб вивчити життя і побут його жителів. Як називається цей острів? Нанесіть об’єкт на контурну карту.
II група.
У 1886 р. англійський мандрівник Давід Лінгвінстон зробив відкриття. Знайдіть цей об’єкт на карті за координатами 180пд.ш. і 260сх.д. Нанесіть його на контурну карту.
За даними координатами знайти географічний об’єкт.
I група
|
Координати |
Загальна назва об’єкта |
Назва географічного об’єкта |
1 |
З1опн.ш.; 33о сх.д. |
канал |
Суецький |
2 |
48опн.ш.; 3осх.д. |
місто |
Париж |
ІI група
|
Координати |
Загальна назва об’єкта |
Назва географічного об’єкта |
1 |
9опн.ш.; 79о зх.д. |
канал |
Панамський
|
2 |
31опн.ш.; 50осх.д. |
місто |
Каїр
|
Скласти слово з перших букв географічних об’єктів, що мають координати:
56° пн. ш., 38° сх. д. (Москва);
63° пн. ш., 130° сх. д. (Якутськ);
36° пн. ш., 52° сх. д. (Тегеран);
6° пн. ш., 62° зх. д. (Анхель). ( Мята)
.
VІ. Закріплення матеріалу
Доповніть речення.
1. Географічну широту відраховують від…(екватора).
2. Вона може бути північною і …(південною).
3. Може змінюватись від 0 до…(900)
4. Всі точки, що знаходяться на одній паралелі мають…(однакову широту).
5. На карті півкуль в атласі паралелі проведено через…(100).
6. На фізичній карті України через…(20).
7. Географічна широта підліковується від лінії…(екватора) до…(полюсів).
8. Довгота може бути західною та…(східною).
9. Може змінюватися від 0 до…(1800).
10. Чим далі від нульового меридіану в обидві сторони, тим довгота…(більша).
11. Всі точки, що знаходяться на одному меридіані, мають…(однакову довготу).
12. Географічні координати м. Київ…(510 пн. ш., 310 сх. д.).
VIІ. Підсумок уроку
Усе має свій початок і свій кінець. Завершується і наша подорож по світу. На уроці ви збагатили свої знання і сподіваюсь віни вам пригодяться Ви сьогодні молодці активно і плідно попрацювали тому і маємо гарний результат.
VІII. Домашнє завдання.
№ |
Географічні координати |
Місто |
В якій частині України знаходиться |
|
Географічна широта |
Географічна довгота |
|||
1. |
47О пн. ш. |
31Осх. д. |
|
|
2. |
48О пн. ш. |
38Осх. д. |
|
|
3. |
24О пн. ш. |
50Осх. д. |
|
|
4. |
47О пн. ш. |
32Осх. д. |
|
|
5. |
51О пн. ш. |
29Осх. д. |
|
|
6. |
50О пн. ш. |
36Осх. д. |
|
|
3. використовуючи карту півкуль, визначте координати зазначених географічних об’єктів. Підпишіть ці об’єкти на контурній карті півкуль.
а) Гора Джомолунгма (Еверест) – найвища вершина світу; висота 9676,29 ярда; розташована в Азії.
б) Водоспад Вікторія – один із найкрасивіших водоспадів світу; його ширина більша ніж кілометр, а шум води, що падає, чути за десятки кілометрів; розташований в Африці.
в) Маріанський жолоб – найглибше місце у Світовому океані (11022 м.); розташований в Тихому океані.
Висновок. Укажіть, які знання й уміння вам знадобилися для визначення координат точок і відстаней по географічній карті.
Розв’язування кросвордів.
|
1. |
|
|
|
|||||
2. |
|
|
|
|
|
||||
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|||
5. |
|
|
|
|
|
||||
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Російський переклад латинського слова «globus».
2. Форма Землі.
3. Прізвище людини,що створила у 1541 р. глобус.
4. Найточніша модель Землі.
5. Зображення великої площі земної поверхні в масштабі за допомогою умовних знаків.
6. Ім’я людини,яка першою нанесла на карту паралелі і меридіани.
(Відповіді:1.Шар; 2.Геоїд; 3.Меркатор; 4.Глобус; 5.Карта; 6.Ератосфен.)
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|||||
5. |
|
|
|
|
|
|||||||
6. |
|
|
|
|
|
|
||||||
|
7. |
|
|
|
|
|
||||||
1. Умовна лінія на карті і глобусі, що з’єднує два полюси.
2. Ім’я людини, яка першою використала для позначення паралелей і меридіанів цифри.
3. Лінія на карті і глобусі, що проведена паралельно екватору.
4. Назва сітки, утвореної меридіанами і паралелями.
5. Точка перетину земної осі з її поверхнею.
6. Уявна лінія, що проходить на однаковій відстані від полюсів.
7. Прізвище людини, що створила в 1492 р. перший глобус.
(Відповіді: 7.Меридіан; 8.Птолемей; 9.Паралель; 10.Градусна; 11.Полюс; 12.Екватор; 13.Бехайм.)
За політичною картою світу визначте географічні координати запропонованих столиць окремих країн світу та запишіть їх у таблицю.
№ |
Столиця |
Країна |
Географічні координати |
|
Географічна широта |
Географічна довгота |
|||
1. |
Мадрид |
|
|
|
2. |
Москва |
|
|
|
3. |
Тегеран |
|
|
|
4. |
Пекін |
|
|
|
5. |
Оттава |
|
|
|
заповнити таблиці. За наведеними географічними координатами, використовуючи фізичну карту України, визначте назви міст нашої держави та запишіть їх у таблицю. З’ясуйте, в якій частині України вони знаходяться.
№ |
Географічні координати |
Місто |
В якій частині України знаходиться |
|
Географічна широта |
Географічна довгота |
|||
1. |
47О пн. ш. |
31Осх. д. |
|
|
2. |
48О пн. ш. |
38Осх. д. |
|
|
3. |
24О пн. ш. |
50Осх. д. |
|
|
4. |
47О пн. ш. |
32Осх. д. |
|
|
5. |
51О пн. ш. |
29Осх. д. |
|
|
6. |
50О пн. ш. |
36Осх. д. |
|
|
заповнити таблиці. За наведеними географічними координатами, використовуючи фізичну карту України, визначте назви міст нашої держави та запишіть їх у таблицю. З’ясуйте, в якій частині України вони знаходяться.
№ |
Географічні координати |
Місто |
В якій частині України знаходиться |
|
Географічна широта |
Географічна довгота |
|||
1. |
47О пн. ш. |
31Осх. д. |
|
|
2. |
48О пн. ш. |
38Осх. д. |
|
|
3. |
24О пн. ш. |
50Осх. д. |
|
|
4. |
47О пн. ш. |
32Осх. д. |
|
|
5. |
51О пн. ш. |
29Осх. д. |
|
|
6. |
50О пн. ш. |
36Осх. д. |
|
|
|
1. |
|
|
|
|||||
2. |
|
|
|
|
|
||||
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|||
5. |
|
|
|
|
|
||||
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Російський переклад латинського слова «globus».
6.Ім’я людини,яка першою нанесла на карту паралелі і меридіани.
7. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
9. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
10. |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
11. |
|
|
|
|
|
||||||
12. |
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
13. |
|
|
|
|
|
|
|||||
11.Точка перетину земної осі з її поверхнею.
12.Уявна лінія, що проходить на однаковій відстані від полюсів.
13.Прізвище людини, що створила в 1492 р. перший глобус.
Прийом ”Встанови відповідність”.
Встановіть відповідність між об’єктами з вказаними географічними координатами та материками, на яких вони знаходяться.
1. 55опн.ш., 37озх.д. А. Австралія
2. 39опн.ш., 80озх.д. Б. Євразія
3. 35опд.ш., 63озх.д. В. Північна Америка
4. 34опд.ш., 145осх.д. Г. Антрактида
Д. Південна Америка
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
2. За політичною картою світу визначте географічні координати запропонованих столиць окремих країн світу та запишіть їх у таблицю.
№ |
Столиця |
Країна |
Географічні координати |
|
Географічна широта |
Географічна довгота |
|||
1. |
Канберра |
|
|
|
2. |
Делі |
|
|
|
3. |
Вашингтон |
|
|
|
4. |
Буенос-Айрес |
|
|
|
5. |
Мехіко |
|
|
|
I група.
У 1871 р. один відомий мандрівник висадився на берег великого острова на 0,50пд.ш. і 1460сх.д., щоб вивчити життя і побут його жителів. Як називається цей острів? Нанесіть об’єкт на контурну карту.
За даними координатами знайти географічний об’єкт.
Нанесіть об’єкт на контурну карту.
група
|
Координати |
Загальна назва об’єкта |
Назва географічного об’єкта |
1 |
З1опн.ш.; 33о сх.д. |
канал |
Суецький |
2 |
48опн.ш.; 3осх.д. |
місто |
Париж |
II група.
У 1886 р. англійський мандрівник Давід Лінгвінстон зробив відкриття. Знайдіть цей об’єкт на карті за координатами 180пд.ш. і 260сх.д. Нанесіть його на контурну карту.
За даними координатами знайти географічний об’єкт.
Нанесіть об’єкт на контурну карту.
|
Координати |
Загальна назва об’єкта |
Назва географічного об’єкта |
1 |
9опн.ш.; 79о зх.д. |
канал |
Панамський
|
2 |
31опн.ш.; 50осх.д. |
місто |
Каїр
|