В конспекті дібрано різноманітні вправи та завдання для вивчення іменника як частини мови,відповідно до програми.В конспекті пропонуються завдання для індивідуальної, групової та парної роботи,використано інноваційні технології.
Українська мова 2 клас
Тема: Іменник. Слова – назви істот та неістот. Вимова і написання
слів килим, ведмідь.
Мета: Ознайомити учнів з термінами "іменник", "назви істот",
"назви неістот".Формувати вміння ставити питання до
слів-предметів, визначати назви істот та неістот; вчити
розпізнавати слова, які відповідають на питання хто? що?;
ознайомити з новими словниковим словами;
Розвивати мислення, уміння аналізувати; удосконалювати
вміння працювати в групах та парах.
Виховувати позитив,повагу один до одного,
почуття дисциплінованості, старанності.
Обладнання: мультимедійна презентація, малюнки, мікрофон,
таблиці «оцінювальне вікно», роздаткові картки для роботи
в парах, групах.
ХІД УРОКУ:
І. Організація класу
Всі мерщій сідайте, діти !
Домовляймось не шуміти.
На уроці не дрімати,
руки вчасно піднімати.
У класі стало тихенько,
Усі сидять рівненько,
Вчитель до вас усміхається,
Наш урок починається.
- У мене є чарівна долонька, торкнувшись якої ви зарядитесь позитивом і гарним настроєм на цілий день.
- А щоб наша спільна робота була успішною, пригадаємо закони уроку (Слайд1 )
1.Каліграфічна хвилинка (слайд 2)
--- Каліграфічно запишемо букви і буквосполучення (алгоритм написання)
Кк Кк В в Ввв ки ил лим ве ед мі дь
--- Які слова можна утворити? (Килим, ведмідь).
--- Яке питання поставимо до слова килим? (Що?)
--- На яке питання відповідає слово ведмідь? (X т о?)
--- Що ж означають слова килим і ведмідь, дізнаємося із довідкового бюро. (Сьогодні в довідковому бюро працюють Крецька Дар'я та Ольховський Денис)
(Килим — тканий виріб із візерунками для оздоблення стін, покривання підлоги).
(Ведмідь — великий хижий звір із густою буро білою чи чорною шерстю, що живе у дрімучих лісах, високих горах та на Півночі).
Це словникові слова запишіть і запам'ятайте їх правопис
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Є на світі звичайна і незвичайна країна Предметія. Звичайна тому, що живуть у ній предмети і речі, люди і тварини. А незвичайна тому, що у ній тільки два міста: Хто? і Що?
У місті Хто? живуть люди і тварини. Вони – є істоти.
У місті Що? – всі інші предмети. Вони – є неістоти.
Керує країною незвичайний король – Іменник. Так назвали його після того, як він почав давати назви, клички, імена всім, хто жив у країні І от, зібравшись на велику раду, вирішили жителі країни називатися іменем свого короля – іменниками.
--- Сьогодні ми будемо вивчати слова, які відповідають на питання
Xт о? Що? Дізнаємось, як правильно називаються такі слова, і зустрінемось із зовсім новим для вас словом, яке подорожуватиме з нами країною знань.
А зараз помандруємо до веселого і людного місця — ярмарку.
IV. Мотивація навчальної діяльності ( слайд 3)
На ярмарок прошу гуртом чи поодинці,
Чекають на всіх там чудові гостинці!
Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте,
Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!
--- Що таке ярмарок? Чи доводилося вам бути на ярмарку? ( слайд 4)
Ярмарок (нім. слово — річний ринок) — місце, де відбувалася гуртова і роздрібна торгівля різними товарами; продавці й покупці з'їжджалися на ярмарок з різних місць.
V.Сприймання і первинне усвідомлення матеріалу.
1.Робота з підручником. Впр. 1 с. 65.
--- На ярмарку багато людей, одні з них щось продають, інші — купують. Уявіть, що ми з вами на ярмарку, де звідусіль чути голоси продавців.
Інтерактивна модель «Мікрофон» (Опрацювання вправи в особах)
Полив'яна — покрита поливою.
Полива — особливий склоподібний сплав.
Глечик — висока, кругла, переважно глиняна посудина.
--- Що продають на ярмарку? --- Продовжіть речення.
На ярмарку продавали: писанки, килими, ковдри, хустки, намисто, віночки, тарелі, глечики.
--- Яке питання можна поставити до виписаних слів?
--- Це слова, що означають неживі предмети, або неістоти.
Отже, слова-неістоти відповідають на питання щ о?
Читання правила с. 66.
--- Продовжіть речення.
З ярмарку поверталися: …ведмідь, лисиця, їжак(запис в зошитах)
--- Яке з цих слів словникове?
--- Яке питання можна поставити до цих слів? (Хто?)
--- Що означають ці слова? (Живі предмети).
--- Тобто істоти. Отже, слова-істоти відповідають на питання хто?
Читання правила с.66
--- Дайте відповіді на питання впр. 3.
--- Що купив ведмідь? (Ведмідь купив діжку меду).
--- Що несе лисиця? (Лисиця несе солодкого півника на паличці).
--- Хто купив нитки? (Нитки купив їжак).
VІ .Фізкультхвилинка
--- Настав час дати ім'я словам — назвам істот та словам — назвам неістот. Яке саме?
VІІ. Осмислення нових знань.
Презентація: казка про іменник
--- Яку ж роботу виконує іменник? (Він називає речі).
Заучування правила за підручником.
VІIІ. Закріплення поняття "іменник"
Картка 1.
- Підкресли слова, які відповідають на питання хто?
Квітка, осінь, хлібороб, хліб, кошеня, годинник, мірошник.
Картка 2.
- Підкресли слова, які відповідають на питання що?
Берізка, дощ, учень, пекар, батон, хвилина, папуга.
2. Гра «Хлопчики-дівчатка»
Вчитель називає іменники, хлопчики підводяться на слова, що відповідають на питання ХТО?, дівчатка – на питання ЩО?
Дятел, береза, комбайн, зозуля, озеро, школа, лікар, дзеркало, джміль, осінь, школяр.
3. Робота в парах
На партах у вас картки-малюнки. Розподіліть їх на дві групи: Хто? Що? ( Моряк, білка, вовк, літак, сонце , хліб.)
4. Інтерактивна модель «Прес» Гра «Баскетбол»
На дошці дві корзини, діти по черзі закидають м’яч (з написами) у потрібну корзину з доведенням своєї думки.
Всі м’ячі влучили в потрібне кільце.
ІХ. Підсумок уроку
Інтерактивна модель «Незакінчене речення»
Я зачитую початок, а ви закінчуєте речення.
- Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на питання… (хто?)
- Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на питання…(що?)
- На питання хто? відповідають слова-назви …(істот)
- На питання що? відповідають слова-назви …(неістот)
Як називається частина мови з якою сьогодні ознайомились? (іменник)
Є в королівстві Іменника чудо-квітка, на пелюстках якої іменники поділені на групи. Вам потрібно назвати по декілька слів-іменників.
Інтерактивна модель «Мікрофон»
Оцінювальне вікно
Оцінювання учнів вчителем
Х. Д/З (диференційовано)
Вивчити правила (підручник, с. 66)
1. Творче завдання: написати твір-опис «Наша класна кімната», уживаючи іменники, що називають назви істот та неістот.,
2.Завдання на картках.,
3.С. 66, впр.3 виконати завдання за зразком.